Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Włosy średnio - porowate

Porowatość włosów to jedno z kluczowych pojęć, bez którego trudno jest nam sobie dzisiaj wyobrazić swoją codzienną rutynę pielęgnacyjną. Dzięki temu jesteśmy w stanie poznać charakterystyczne cechy swoich włosów i ich „zachowanie”, co znacząco ułatwia nie tylko dopasowanie prawidłowych metod pielęgnacji, ale i kosmetyków. W tym artykule przyjrzymy się bliżej włosom średnioporowatym. Charakterystyka tego rodzaju włosów pomoże Ci właściwie je rozpoznać, a my podpowiemy, w jaki sposób można o nie zadbać i na co zwrócić uwagę, dobierając produkty.

Spis treści

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

Pielęgnacja włosów średnioporowatych krok po kroku

Problemy włosów średnioporowatych i ich rozwiązania

Równowaga PEH – klucz do włosów średnioporowatych

Metoda OMO dla włosów średnioporowatych

Odbudowa molekularna włosów średnioporowatych

Skuteczne kosmetyki do włosów średnioporowatych

Szampon odbudowujący

Serum odbudowujące

Maska odbudowująca

Krem odbudowujący

Włosy średnioporowate – podsumowanie


Włosy średnioporowate – co to znaczy?

Na samym wstępie warto pokrótce objaśnić, na czym w ogóle polega porowatość włosów. W ten sposób określamy stopień odchylenia łusek od łodygi włosa. Łuski odgrywają bardzo ważną rolę: z jednej strony chronią nasze włosy przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a z drugiej przyczyniają się do utrzymania w ich wnętrzu cennych składników odżywczych.

Jeśli łuski dość ciasno przylegają do łodygi włosa, mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi. Jeśli są mocno odchylone – z wysokoporowatymi. Co istotne, porowatość może wynikać z naturalnych predyspozycji, jak i ulec zmianie na skutek zabiegów pielęgnacyjnych i stylizujących. Dla przykładu porowatość włosów może wzrosnąć pod wpływem częstego farbowania lub rozjaśniania.

Średnioporowate włosy – co to znaczy? Łuski są w pewnym stopniu odchylone, jednak przy pomocy umiejętnej pielęgnacji i właściwie dobranych kosmetyków jesteśmy w stanie je domknąć i tym samym widocznie poprawić kondycję włosów. Warto wspomnieć, że włosy średnioporowate występują zdecydowanie najczęściej. I chociaż z pozoru mogą się wydawać niezwykle łatwe do okiełznania, one także stawiają sporo wyzwań posiadającym je osobom.

Czym szczególnie wyróżniają się włosy średnioporowate? Jakie to są włosy – zarówno pod kątem wyglądu, jak i kondycji? Oto ich najbardziej charakterystyczne cechy:

  • najczęściej są to włosy proste lub falowane, które w dodatku są dość podatne na stylizację;

  • bywają osłabione i uwrażliwione, wobec czego mogą się łamać i kruszyć, a końcówki ulegają rozdwajaniu się;

  • występują problemy z ich rozczesywaniem;

  • dość łatwo chłoną wilgoć z otoczenia, w związku z czym szybko się puszą i elektryzują;

  • szybko mogą ulec przesuszeniu, przez co tracą swoją gładkość oraz blask;

  • nie sprawiają większych problemów podczas ich układania, z powodzeniem można im nadać właściwą objętość;

  • często wykazują tendencję do przetłuszczania się;

  • są podatne na farbowanie, kolor na nich utrzymuje się dość długo – pod warunkiem, że zapobiegamy jego blaknięciu.

Falowane włosy średnioporowate

Za sprawą świadomej pielęgnacji włosy średnioporowate mogą prezentować się wręcz spektakularnie: będą miękkie w dotyku i lśniące, pełne nawilżenia i wigoru. Jeśli dbamy o nie w sposób prawidłowy, przy pomocy odpowiednich kosmetyków, możliwe jest nawet osiągnięcie tak pożądanego przez wiele osób efektu tafli. Jeśli jednak nie poświęcimy im wystarczająco dużo uwagi, mogą stać się sianowate, matowe i szorstkie, częściej będą wypadać i się plątać, co stwarza dość spore problemy w trakcie ich rozczesywania.

Jak rozpoznać, że posiadamy włosy średnioporowate? Cechy wymienione powyżej są najważniejszą wskazówką: warto bacznie przyjrzeć się swoim włosom i uważnie obserwować ich reakcję na poszczególne czynniki, np. na wilgotne powietrze. W sieci możesz znaleźć też gotowy test na porowatość włosów, który po udzieleniu odpowiedzi na kilka lub kilkanaście istotnych pytań jest w stanie podpowiedzieć nam, jaką porowatość posiadają nasze włosy, jednak wynik takiego testu może nie być miarodajny.

Jeśli mamy poważne wątpliwości co do porowatości swoich włosów, a chcemy zacząć wdrażać świadomą pielęgnację z uwzględnieniem ich najważniejszych potrzeb, możemy poprosić o pomoc specjalistę, w tym wypadku trychologa. Dzięki odpowiednim narzędziom i wiedzy zbada nasze włosy i określi ich porowatość.


Pielęgnacja włosów średnioporowatych krok po kroku

Mimo że włosy średnioporowate bywają nazywane „normalnymi”, wbrew pozorom mogą nie być najłatwiejsze w pielęgnacji. Z pewnością istotne jest tutaj zachowanie równowagi i dość umiarkowane podejście zarówno do poszczególnych składników, jak i ilości stosowanych kosmetyków. Dla przykładu: włosy średnioporowate lubią się z wieloma olejami, jeśli jednak nakładamy je w nadmiarze, szybko je obciążymy i sprawimy, że będą nieświeże nawet tuż po umyciu.

Bez wątpienia jednym z najważniejszych kroków jest oczyszczanie średnioporowatych włosów. Pielęgnacja często zaczyna się właśnie od znalezienia odpowiedniego szamponu. Dlatego też, zwłaszcza gdy myjemy włosy codziennie, sięgajmy przede wszystkim po delikatne szampony, a od czasu do czasu – np. raz w tygodniu – wybierzmy mocniejszy odpowiednik, by jak najdokładniej oczyścić skórę głowy.

No właśnie: skóra głowy. Wiele osób zapomina, że szampon jest przeznaczony właśnie do skalpu. Same włosy można oczyścić wyłącznie przy pomocy powstającej podczas mycia piany. Skórę głowy warto delikatnie masować w trakcie oczyszczania, by upewnić się, że wszystkie zanieczyszczenia, w tym sebum i pot, zostały skutecznie usunięte. Dobrym rozwiązaniem jest też wcześniejsze rozcieńczenie szamponu z wodą, np. w dłoniach lub specjalnym kubeczku. To nie tylko sposób na zwiększenie wydajności produktu, ale i łagodniejsze, a przy tym wciąż efektywne mycie!

Mycie włosów średnioporowatych

Jeśli Twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania się, rozważ dwukrotne oczyszczanie skóry głowy. Ważne jest też regularne wykonywanie peelingu, ponieważ zwiększona produkcja sebum może wynikać z zatykania się gruczołów łojowych niepoprawnie złuszczonym naskórkiem. Peeling enzymatyczny do skóry głowy usunie martwe komórki naskórka.

Zanim przejdziesz do kolejnego kroku, upewnij się, że dobrze opłukałaś włosy średnioporowate – szampon, a raczej jego resztki, może nie tylko utrudnić wchłanianie się składników aktywnych zawartych w innych produktach, ale i przyczynić się do tego, że po wysuszeniu włosy będą posklejane i szorstkie. Oprócz tego do mycia warto stosować strumień letniej wody. Skrajne temperatury mogą powodować większe rozchylenie łusek.

Następnie przychodzi kolej na odżywkę bądź maskę. Tę drugą możesz traktować jako dodatkowy krok w pielęgnacji, stosowany co kilka dni, ponieważ z natury większość masek do włosów posiada zdecydowanie wyższe stężenie cennych dla naszych włosów substancji. Przed nałożeniem odżywki odsącz delikatnie włosy – jeśli będą ociekały wodą, odżywka spłynie z nich razem z nią. Lepszemu wchłanianiu się odżywki lub maski może natomiast sprzyjać założenie na kilka minut czepka lub owinięcie włosów ręcznikiem, co pozwoli na wytworzenie pomocnego tutaj ciepła.

Oprócz tego możesz też wdrożyć jeszcze jeden produkt do pielęgnacji włosów średnioporowatych – odżywki bez spłukiwania. Ważne jednak, aby nakładać je w niewielkiej ilości i aby posiadały lekką formułę, w przeciwnym wypadku mogą włosy obciążyć.

Pamiętaj, aby w żadnym wypadku nie pocierać włosów ręcznikiem! To jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń na powierzchni włosów. Zamiast tego delikatnie odciśnij nadmiar wody. Później możesz pozostawić włosy do naturalnego wyschnięcia lub użyć suszarki z chłodnym nawiewem. Jeśli natomiast używasz gorącego nawiewu bądź używasz urządzeń do stylizacji wykorzystujących wysoką temperaturę, obowiązkowo należy wcześniej nałożyć na włosy produkt o właściwościach termoochronnych.

Ponadto włosów średnioporowatych nie należy rozczesywać na mokro. Są one wtedy wrażliwsze i delikatniejsze. Zamiast tego dobrze je rozczesz jeszcze przed myciem, a później dopiero po ich wysuszeniu. Na noc najlepiej związać je w niski luźny kucyk bądź warkocz – włosy ocierające się nadmiernie o pościel także łatwiej ulegają uszkodzeniom.

W zakresie stylizacji warto unikać bardzo mocnych, ciasnych upięć, szczególnie z wykorzystaniem gumek czy innych akcesoriów z metalowymi elementami, które szarpią, odciskają, a nierzadko nawet wyrywają włosy. Średnioporowate włosy nie polubią się też z takimi kosmetykami do stylizacji, jak gęste żele i pasty. Jeśli chcesz ich użyć do wykonania konkretnej fryzury, nie zapominaj później o dokładnym oczyszczaniu, aby usunąć wszelkie pozostałości takich produktów.


Problemy włosów średnioporowatych i ich rozwiązania

Jak wspominaliśmy wyżej, włosy średnioporowate mogą stwarzać pewne problemy, które nie tylko pogarszają ich wygląd, ale mogą też utrudniać ich codzienną stylizację. W jaki sposób poradzić sobie z najczęściej występującymi wyzwaniami?

  • Jeśli Twoje włosy stały się dość szorstkie i matowe, raz na tydzień lub dwa tygodnie wykonaj zabieg olejowania. Sprawdzą się tutaj szczególnie: olej makadamia, olejek ze słodkich migdałów, olej z awokado, olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek.

  • W przypadku rozdwajających się końcówek rozważ regularne nakładanie na nie serum lub lekkiego olejku, co zabezpieczy je przed uszkodzeniami. Pamiętaj też o regularnym przycinaniu!

  • Masz trudności z rozczesaniem włosów średnioporowatych? Problem może leżeć w niewłaściwych akcesoriach – najlepiej sprawdzi się grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami lub szczotka z naturalnego włosia. Dodatkowo możesz sobie pomóc, aplikując spray ułatwiający rozczesywanie.

  • Jeżeli Twoje włosy natychmiast się puszą od nadmiaru wilgoci, przydatnym elementem rutyny pielęgnacyjnej będą silikony, które wygładzają włosy i pokrywają je ochronną powłoką. Ogranicz też stylizację na gorąco, jako że to właśnie wysoka temperatura rozchyla łuski i sprawia, że wilgoć łatwiej wnika do wnętrza włosa.

  • Zmagasz się z brakiem objętości i odbicia u nasady? Zwróć uwagę na to, w jaki sposób aplikujesz kosmetyki na włosy średnioporowate. Produkty powinny być przeważnie nakładane mniej więcej od wysokości ucha w dół. Nawet lekka odżywka nakładana przy samej nasadzie może spowodować efekt oklapniętych włosów.

Aplikowanie kosmetyków na końcówki włosów średnioporowatych

Równowaga PEH – klucz do włosów średnioporowatych

Mówiąc o świadomej pielęgnacji włosów, nie sposób nie wspomnieć o takim pojęciu, jak równowaga PEH. Włosy średnioporowate, podobnie jak włosy niskoporowate i wysokoporowate, potrzebują znalezienia złotego środka między trzema kluczowymi dla nich składnikami: proteinami, emolientami oraz humektantami.

Proteiny umożliwiają regenerację i odbudowę włosów, emolienty – nadają im gładkość i blask, a przy tym chronią przed czynnikami zewnętrznymi, z kolei humektanty są odpowiedzialne za nawilżenie. W zależności od porowatości włosów proporcje tych składników mogą być odmienne.

Do protein zaliczamy m.in.: kolagen, elastynę, jedwab, keratynę, proteiny owsa czy pszenicy. Emolienty to wszelkie oleje i masła, takie jak masło shea, masło kakaowe, olej jojoba czy olej kokosowy. Z kolei do najpopularniejszych humektantów zaliczamy aloes, kwas hialuronowy, miód oraz glicerynę.

Jeśli chcesz odpowiednio pielęgnować włosy średnioporowate, kosmetyki powinny być dobierane właśnie pod kątem składu i zawartości protein, emolientów czy humektantów. Wiele osób stosuje w tym przypadku metodę prób i błędów, tj. sprawdza, jakie stężenie poszczególnych substancji odżywczych najlepiej wpływa na ich włosy. W większości przypadków włosy średnioporowate najbardziej lubią się z proteinami, które umożliwiają ich wzmocnienie, z kolei emolienty je wygładzają i chronią. Ostrożnie należy podchodzić do humektantów, które w nadmiarze mogą powodować puszenie się włosów, szczególnie jeśli jest to gliceryna. Lepszym wyborem będą produkty z dodatkiem kwasu hialuronowego.


Metoda OMO dla włosów średnioporowatych

Mimo że wyżej przekazaliśmy już sporo wskazówek dotyczących prawidłowego mycia włosów, zdecydowanie warto wspomnieć o innym, bardzo zresztą skutecznym sposobie na oczyszczanie. Jest to metoda OMO. Włosy średnioporowate mogą się z nią polubić, szczególnie jeśli w ostatnim czasie są przesuszone lub zniszczone, np. pod wpływem licznych zabiegów fryzjerskich.

Skrót OMO to odżywka-mycie-odżywka. Metoda polega na tym, że w pierwszej kolejności na mokre włosy aplikujemy odżywkę, którą już delikatnie te włosy oczyszczamy. Ważne, aby wybrać tutaj odpowiedni produkt, czyli taki, który trochę się pieni i tym samym ułatwi ten proces. Szukaj w składzie takich nazw, jak Benzalkonium Chloride, Methosulfates lub Cetrimonium Chloride.

Odżywkę zmywamy po paru minutach, a następnie myjemy skórę głowy tradycyjnym szamponem. Później ponownie nakładamy odżywkę, jednak już tę, która typowo ma służyć do odżywienia, regeneracji czy nawilżenia włosów.

Jak często sięgać po metodę OMO? Zdarza się, że niektóre osoby wykorzystują ją przy każdym myciu, zwłaszcza posiadaczki loków (z natury są to często włosy wysokoporowate). Można też po prostu stosować ten sposób co kilka myć, kiedy włosy potrzebują wzmocnienia. Często jest to również polecana metoda po olejowaniu włosów – pierwsza odżywka posłuży do zemulgowania oleju, wobec czego łatwiej będzie go zmyć. Klasyczny szampon do włosów średnioporowatych nie zawsze będzie tutaj wystarczający.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Odbudowa molekularna włosów średnioporowatych

Wspominaliśmy, że włosy średnioporowate mogą być wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Najczęstszym winowajcą są tutaj czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, wysoka temperatura czy też wiatr. Do uszkodzeń mechanicznych dochodzi natomiast, kiedy czeszemy włosy w niewłaściwy sposób (szarpiemy za nie) lub gdy ocierają się one o szorstki materiał naszych ubrań. Podobnie jest w przypadku zbyt ciasnych upięć.

Oprócz tego do naruszenia delikatnej struktury włosa przyczyniają się zabiegi stylizujące, a także częsta koloryzacja i rozjaśnianie. Jeśli farbujemy włosy średnioporowate regularnie przez kilka lat, a przy tym nie przywiązujemy większej wagi do odpowiedniej pielęgnacji, z czasem mogą one stać się szorstkie, łamliwe i matowe. Powstałe na przestrzeni wielu miesięcy zniszczenia nierzadko są nieodwracalne.

Z pomocą przychodzi tutaj tzw. technologia odbudowy molekularnej włosów. To specjalnie opracowana pielęgnacja, która wykracza poza działanie standardowych odżywek czy masek. Działa ona nie tylko na samą powierzchnię włosa, ale też wnika w jego głąb, odbudowując strukturę molekularną włosów.

W przypadku tej technologii wykorzystywane są peptydy oraz aminokwasy. Kiedy włosy są zniszczone, ich struktura molekularna złożona z peptydów zostaje naruszona. Włosy stają się słabe, zbyt rozciągliwe i mniej sprężyste. Większość peptydów jest zbyt duża, aby można je było ponownie wprowadzić do włókna, co sprawia, że uszkodzenia są niemal nieodwracalne. Po raz pierwszy badania pozwoliły na rozdzielenie cząsteczek peptydów, aby umożliwić ich komponentom, aminokwasom i kompleksowi odbudowującemu wiązania, wnikanie oddzielnie do włókna.

Technologię odbudowy molekularnej włosów wykorzystano w gamie Absolut Molecular Repair od marki L'Oréal Professionnel Paris. To dobra wiadomość, jeśli posiadasz średnioporowate włosy – kosmetyki z tej serii mogą stać się cennymi elementami Twojej codziennej pielęgnacji.


Skuteczne kosmetyki do włosów średnioporowatych

Innowacyjna technologia zastosowana w gamie Absolut Molecular Repair może przyczynić się do naprawy nawet 2 lat uszkodzeń, przy jednym użyciu*. Ich zadaniem jest przywrócenie włosom siły, elastyczności i płynności**, dzięki czemu włosy są 3x mocniejsze***, lśniące oraz odzyskują zdrowy wygląd. Jeśli zatem wciąż poszukujesz kosmetyków do pielęgnacji włosów średnioporowatych, być może właśnie produkty z tej gamy będą dla Ciebie dobrym wyborem.

L’Oréal Professionnel Paris Szampon Wzmacniający Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular

Szampon odbudowujący

Czego natomiast używać do mycia włosów? Doskonałym wyborem może być Szampon Wzmacniający Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular, który łączy właściwości oczyszczające z intensywną pielęgnacją. Formuła szamponu została wzbogacona o peptydy i 5 aminokwasów, które odbudowują włosy od nasady aż po końce. Dzięki temu włosy stają się bardziej odporne na uszkodzenia, stając się mocne i wyraźnie odżywione. Kosmetyk nie tylko dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy, ale także ułatwia ich rozczesywanie, co jest szczególnie ważne w przypadku włosów długich i zniszczonych. Po umyciu włosy odzyskują elastyczność, sprężystość i zdrowy wygląd. Szampon posiada przyjemnie kremową formułę, która łatwo się pieni, zapewniając komfortowe użytkowanie. Produkt dostępny jest w dwóch wariantach pojemności – 300 ml i 500 ml – co pozwala dopasować go do indywidualnych potrzeb.

L’Oréal Professionnel Paris Serum Wzmacniające Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular

Serum odbudowujące

Do swojej rutyny pielęgnacyjnej możesz włączyć Serum Wzmacniające Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular – profesjonalny kosmetyk stworzony z myślą o intensywnej odbudowie. To serum, którego zaawansowana formuła łączy 2% peptydów z 5 aminokwasami, aby skutecznie odbudować strukturę molekularną włosów****. Produkt głęboko wnika we włókno włosa, intensywnie je wzmacniając i odbudowując. Regularne stosowanie serum przyczynia się do przywrócenia elastyczności, sprężystości oraz płynności włosów, dzięki czemu wyglądają zdrowiej i są łatwiejsze w stylizacji. Serum Absolut Repair Molecular działa nie tylko na powierzchni, ale także w głębi włókien. Aplikacja jest prosta – wystarczy nałożyć produkt na mokre włosy, koncentrując się na długościach i końcach a następnie spłukać. Lekka konsystencja serum nie obciąża włosów, dzięki czemu po jego użyciu pozostają one miękkie, jedwabiste i pełne blasku.

L’Oréal Professionnel Paris głęboko wzmacniająca maska do włosów Absolut Repair Molecular

Maska odbudowująca

Po umyciu włosów warto zadbać o ich nawilżenie i odżywienie. W tym celu możesz sięgnąć po Głęboko wzmacniającą maskę do włosów Absolut Repair Molecular, która jest skoncentrowaną, profesjonalną maską zawierającą peptydy i 5 aminokwasów. Dzięki temu produkt wypełnia strukturę molekularną****** wnikając głęboko we włókna włosów. Efekt jest natychmiastowy: włosy zyskują połysk, wygładzenie i niesamowitą mięsistość. Regularne stosowanie pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszych rezultatów, w tym +94% wzmocnienia włosów oraz +85% wygładzenia włosów. Jeśli na co dzień Twoje włosy plączą się przez co trudniej je ułożyć, ta maska również może Ci w tym pomóc. Umożliwia ona zdyscyplinowanie włosów oraz ułatwia ich rozczesywanie. Po aplikacji włosy są przyjemnie otulone składnikami pielęgnacyjnymi, co pozostawia je miękkie i nawilżone. Tym samym produkt dobrze się sprawdzi, kiedy chcemy jeszcze lepiej zadbać o swoje średnioporowate włosy.

L’Oréal Professionnel Paris Maska Wzmacniająca Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular

Krem odbudowujący

Innym produktem, który warto włączyć do swojej pielęgnacji, jest Maska Wzmacniająca Strukturę Włosów Absolut Repair Molecular. Tak jak serum z tej samej linii, maska zawiera peptydy oraz 5 aminokwasów, które skutecznie odbudowują strukturę molekularną włosów****. Jej lekka formuła szybko wnika we włosy, dostarczając im niezbędnych składników odżywczych, co sprawia, że stają się one mocniejsze, bardziej sprężyste i elastyczne. Maska działa wielokierunkowo – nie tylko przywraca włosom gładkość i naturalny blask, ale także chroni je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury do 230℃*****, dzięki czemu świetnie się sprawdzi w przypadku osób korzystających z prostownic czy lokówek. Regularne stosowanie tego produktu pomaga odbudować zniszczone włosy.

Włosy średnioporowate – podsumowanie

Średnioporowate włosy, często nazywane “normalnymi”, w rzeczywistości mogą stanowić prawdziwe wyzwanie, kiedy chcemy je okiełznać i zadbać o ich zdrowy wygląd. Poprawne rozpoznanie ich cech i potrzeb jest tutaj bez wątpienia kluczowe, podobnie jak zastosowanie prawidłowo dopasowanych kosmetyków. Pielęgnacja włosów średnioporowatych to zarówno dokładne oczyszczanie, jak i regularne odżywianie, tak by możliwe było ich wzmocnienie. Dzięki temu nawet w trudnych warunkach będą zachowywały elastyczność, gładkość i blask.


*Test instrumentalny struktury makromolekularnej włókien po zastosowaniu szamponu + serum do spłukiwania + maski bez spłukiwania ​Absolut Repair Molecular.
**Test konsumencki po 2 tygodniach stosowania szamponu, serum do spłukiwania i maski bez spłukiwania.
***Test instrumentalny po użyciu serum do spłukiwania.
****Test instrumentalny po 15 aplikacjach serum do spłukiwania Absolut Repair Molecular.​
***** Test instrumentalny po użyciu ​maski bez spłukiwania Absolut Repair Molecular.
****** Test instrumentalny potwierdzający nawilżenie na poziomie makromolekularnym.


Bibliografia:

  1. Materiały prasowe.
  2. Nagase S., Hair Structures Affecting Hair Appearance, „Cosmetics” 2019, 6(3), 43.
  3. Niedziałek A., Robię włosing, Warszawa 2021.
  4. Wiśniewska J., Okiem kosmetologa. Pielęgnacja włosów: o tym należy pamiętać, https://aptekarski.com/artykul/okiem-kosmetologa-pielegnacja-wlosow-o-tym-nalezy-pamietac [dostęp: 18.11.2024].

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty