Porowatość włosów oznacza stopień rozchylenia ich łusek. Cecha ta może być uwarunkowana genetycznie bądź wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji i nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Włosy wysokoporowate są szorstkie w dotyku, szybko chłoną wilgoć, puszą się, są podatne na uszkodzenia. Często problem ten dotyczy włosów farbowanych, szczególnie rozjaśnianych. Jak dbać o włosy wysokoporowate? Czym się charakteryzują? Wyjaśniamy!
Spis treści:
 
Budowa włosa a porowatość
Aby dokładnie zrozumieć, czym jest porowatość włosów, warto najpierw poznać ich budowę. Włosy należą do przydatków skóry – są to martwe, zrogowaciałe włókna, które powstają z komórek naskórka. Miejscem ich powstawania jest cebulka, zaopatrywana w składniki odżywcze przez brodawkę. Włos tkwi w mieszku włosowym. Jego część podskórną nazywamy korzeniem, a to, co wyrasta ponad powierzchnię skóry, łodygą, która składa się z 3 warstw:
-
rdzeń włosa – cienka warstwa (oś) wewnętrzna, nie występująca we włosach bardzo cienkich;
- warstwa korowa (kora włosa) – część główna włosa (stanowiąca ok. 80% jego łącznej masy), zbudowana z wydłużonych zrogowaciałych komórek; w korze znajduje się melanina, czyli naturalny pigment decydujący o naturalnym kolorze włosów;
- łuska włosowa – to warstwa powierzchniowa, ochraniająca wewnętrzną warstwę włosa, składająca się z kilku warstw bezbarwnych, przezroczystych osłonek (są to właśnie łuski włosów). Ta część jest najbardziej narażona na uszkodzenia.
Stopień ułożenia łusek decyduje o porowatości włosów. Im łuski włosów lepiej do siebie przylegają, tworząc gładką taflę, tym niższa porowatość. Natomiast łuski mocno rozchylone są charakterystyczne dla włosów wysokoporowatych.
Rodzaje porowatości włosów
Włosy wysokoporowate mają mocno rozchylone i nierównomiernie rozłożone łuski, są szorstkie w dotyku, matowe, często się puszą, szybko schną, są podatne na stylizację, zwykle lekko się falują, a ułożona fryzura długo się na nich utrzymuje (zakręcone loki są często widoczne jeszcze kolejnego dnia). Pielęgnacja włosów wysokoporowatych jest bardzo wymagająca.
Włosy średnioporowate – można powiedzieć są to włosy normalne, zdrowe, bezproblemowe. Mają cechy włosów zarówno wysokoporowatych, jak i niskoporowatych. Nie sprawiają problemów w pielęgnacji i stylizacji, nie puszą się, ale też nie wyglądają na oklapnięte, co może być cechą włosów niskoporowatych. Posiadaczki włosów średnioporowatych to prawdziwe szczęściary!
Włosy niskoporowate – łuski mocno do siebie przylegają, co sprawia, że włosy są gładkie, miękkie i błyszczące, mogą wyglądać na oklapnięte, są blisko skóry głowy, brakuje im objętości, zwykle są proste i mało podatne na zabiegi stylizacyjne (fryzura krótko się na nich utrzymuje).
Porowatość włosów może się oczywiście zmieniać – w kierunku niższej, jeśli odpowiednio pielęgnujesz włosy, albo wyższej, jeśli narażasz włosy na działanie czynników zewnętrznych bez odpowiedniej ochrony lub je intensywnie rozjaśniasz.
 
Dlaczego warto znać porowatość swoich włosów?
Ponieważ dzięki temu jeszcze lepiej i skuteczniej będziesz mogła zadbać o swoje włosy! Pogorszenie ich kondycji i wyglądu to najczęściej skutek źle dobranej pielęgnacji. Zniszczone, puszące się włosy mają wysoką porowatość, a proste, oklapnięte, z trudem poddające się stylizacji – niską. Mając tego świadomość możesz odpowiednio zadbać o swoje naturalne włosy, dzięki czemu będą się lepiej układać i sprawiać mniej problemów. W końcu piękne włosy to marzenie każdej z nas!
Co wpływa na porowatość włosów?
Każde włosy mają swoją genetycznie uwarunkowaną porowatość. Jednak nieodpowiednio dobrana pielęgnacja, stosowanie wyniszczających detergentów (np. farb niskiej jakości) czy zbyt agresywna stylizacja (np. użycie gorącej prostownicy) prowadzi do zwiększenia porowatości włosów i związanych z tym problemów. Szczególnie podatne są na to włosy rozjaśniane!
Czego szczególnie nie lubią włosy wysokoporowate?
Uszkodzenia termiczne – przegrzewanie włosów wysoką temperaturą podczas suszenia włosów i stylizacji termicznej (np. lokówką, prostownicą), a także narażenie ich na szkodliwe działanie promieniowania UV.
Uszkodzenia chemiczne – najczęściej są efektem częstej koloryzacji (w tym szczególnie intensywnego rozjaśniania włosów), zabiegów chemicznych zmieniających strukturę włosa (np. trwałej ondulacji) czy nieprawidłowej pielęgnacji.
Uszkodzenia mechaniczne – związane z narażeniem włosów na urazy podczas tarcia, szarpania, zgniatania czy mocnego upinania. Szkodliwe jest też spanie z mokrymi włosami.
Na wysoką porowatość włosów wpływ mają w dużej mierze czynniki zewnętrzne i atmosferyczne: promienie UV, wysoka wilgotność powietrza, przebywanie w morskiej lub chlorowanej wodzie, nagłe zmiany temperatury, silny wiatr. Powodują one uszkodzenie łusek włosa, a nawet wewnętrznych struktur włosa. Zniszczone włosy pod wpływem wilgoci pęcznieją, co z kolei objawia się ich puszeniem i zwiększoną łamliwością (która czasami może wręcz wyglądać jak nadmierne wypadanie włosów). Wysoka porowatość jest też typowa dla włosów kręconych – najlepiej do ich pielęgnacji używać więc specjalnych kosmetyków, które zapewniają silne nawilżenie włosów, podkreślają loki i domykają łuski (wygładzają włosy).
 
Włosy wysokoporowate – co to znaczy?
Włosy wysokoporowate są najtrudniejsze w pielęgnacji, co jest związane z tym, że są pozbawione szczelnej osłonki w postaci ściśle przylegających łusek. Są one rozchylone i często nieregularnie rozłożone, a to otwiera drogę zanieczyszczeniom, mikroskopijnym czastęczkom metali ciężkich, toksynom, które osadzają się we włosach, pogarszając ich wygląd i kondycję, a także utrudniając koloryzację, stylizację i pielęgnację. Problem wysokiej porowatości bardzo często dotyczy włosów rozjaśnianych.
 
Włosy wysokoporowate – czym się charakteryzują?
Jak wyglądają włosy wysokoporowate?
-
Są szorstkie w dotyku (mocno odstające łuski są wyczuwalne jako nierówności pod palcami).
-
Są pozbawione połysku, matowe, „bez życia”.
-
Najczęściej włosy stają się suche.
-
Łatwo się puszą się, zwłaszcza pod wpływem wilgoci.
-
Często plączą się po myciu i trudno je rozczesać bez zastosowania odpowiednich kosmetyków.
-
Są bardzo podatne na układanie i zabiegi stylizacyjne, długo utrzymują nadany kształt, np. loki po skręceniu.
-
Często się falują, a nawet lekko kręcą pod wpływem wilgoci, np. w deszczowy dzień, w tropikalnych warunkach atmosferycznych.
-
Szybko schną – po umyciu wystarczy czasami dosłownie kilkanaście minut, aby włosy stały się niemal suche na powietrzu.
-
Szybko tracą ładny, jednolity odcień po koloryzacji, farba szybko się z nich wypłukuje.
 
Porowatość włosów – jak ją określić?
Jeśli jesteś prawdziwą fanką pielęgnacji włosów, powinnaś dokładnie znać stopień ich porowatości.
Najprościej jest obserwować swoje włosy i ich „zachowanie” – wiedząc, co charakteryzuje włosy o różnej porowatości, bez trudu określisz jej stopień. Warto to zrobić, aby odpowiednio zaplanować pielęgnację włosów i dobrać do nich najlepsze kosmetyki. Możesz też poprosić o pomoc swojego fryzjera, który po dotyku i wyglądzie twoich włosów (a także po ich podatności na koloryzację) z łatwością rozpozna stopień ich porowatości. Z kolei trycholog i dermatolog może obejrzeć twoje włosy pod mikroskopem, co da wyraźny i bardzo precyzyjny wynik diagnostyczny.
Test na porowatość – czy warto?
Możesz też spotkać się z tzw. testem szklanki wody do samodzielnego wykonania w domu. Polega on na obserwacji wyrwanego z głowy włosa umieszczonego w szklance, na tafli wody. Włos, który po 5 minutach zatonie, ma być według tego testu wysokoporowaty – rozchylone łuski powodują bowiem, że szybko nasiąka wodą i idzie na dno. Trzeba jednak pamiętać, że mogą o tym decydować także inne czynniki, takie jak napięcie powierzchniowe zależne od sposobu umieszczenia włosa na wodzie, jego gęstości, grubości, osobniczego składu, a nawet czystości. Dlatego wyniki testu szklanki wody nie do końca mogą być uznawane za w 100% wiarygodne. Zdecydowanie lepiej sprawdza się metoda obserwacyjna.
Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate?
Uważnie obserwuj ich wygląd i zachowanie, zwłaszcza pod wpływem wilgoci – wtedy na pewno z łatwością ustalisz, czy cechują się wysoką porowatością. Jeśli się łatwo puszą, szybko schną, trudno rozczesują, falują lub kręcą (np. gdy pada deszcz) – to znak, że ich łuski są mocno rozchylone i szybko chłoną wodę. Także jeśli rozjaśniasz włosy, a nie przykładasz wielkiej wagi do ich pielęgnacji lub robisz to często albo intensywnie, możesz niemal ze 100% pewnością założyć, że są wysokoporowate i wymagają szczególnej pielęgnacji. Często włosy wysokoporowate po prostu wyglądają na zniszczone i przesuszone. Nawet gdy polejesz je wodą, są pozbawione blasku i szorstkie w dotyku.
Włosy wysokoporowate a metale ciężkie
Rozchylone łuski nie pełnią dobrze funkcji osłonowej dla kory włosa. Okazuje się, że nie tylko woda, promienie UV i inne czynniki zewnętrzne dostają się z łatwością do włosów wysokoporowatych, ale także metale ciężkie, obecne w powietrzu i wodzie, mają do nich ułatwiony dostęp. Skutkuje to nie tylko pogorszeniem kondycji i zmatowieniem włosów, ale też szybszym blaknięciem koloru po farbowaniu. Naukowcy marki L’Oréal Professionnel przez 7 lat prowadzili badania nad wpływem metali ciężkich na włosy farbowane, co zaowocowało opracowaniem wyjątkowej gamy kosmetyków Metal Detox, z formułą rozpoznającą i neutralizującą cząsteczki metali osadzające się we włosach.
Jak pielęgnować wysokoporowate włosy?
Podstawą jest regeneracja i mocne nawilżenie włosów, unikanie czynników szkodliwych powodujących rozchylenie łusek, a także bezpieczna koloryzacja. Włosy o wysokiej porowatości naprawdę wymagają specjalnej troski. Jak więc powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja włosów wysokoporowatych? Jak wdrożyć te zalecenia w praktyce?
Przygotuj włosy do koloryzacji. W gamie Metal Detox znajduje się specjalny Pré-Treatment Spray, który aplikuje się na suche włosy przed farbowaniem. Dzięki zawartości Glikoaminy neutralizuje on cząsteczki metali osadzające się we włóknach włosów. W ten sposób nie tylko chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu np. rozjaśniania, ale też zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych zaczyna się jeszcze przed aplikacją farby w salonie fryzjerskim.
Zadbaj o gładkość włosów. Wysoka temperatura powoduje rozchylenie łusek włosa. Zimna – ich domknięcie i wygładzenie. Po myciu włosów opłucz je zimną wodą, dobrym nawykiem jest też ustawienie suszarki na chłodny nawiew pod koniec suszenia. Ogranicz też zabiegi stylizacyjne z użyciem lokówki czy prostownicy, a jeśli je robisz, zawsze używaj do tego kosmetyków termoochronnych. Sprawdzoną, domową metodą na zamknięcie łusek jest płukanka z octu jabłkowego.
Intensywnie nawilżaj włosy. Wysokoporowate włosy są suche, a czasami wręcz mocno przesuszone. Dlatego do ich pielęgnacji wybieraj łagodne preparaty o działaniu nawilżającym, a po każdym myciu aplikuj odżywkę. Unikaj też czynników potęgujących ich suchość: wysokich temperatur, promieniowania UV (zwłaszcza gdy masz mokrą głowę, wtedy słońce dosłownie wyciąga z nich wilgoć i jednocześnie wysusza włosy), bezpośredniego działania wiatru i mrozu, a także agresywnych zabiegów chemicznych, np. dekoloryzacji i trwałej ondulacji. Do codziennego mycia włosów stosuj delikatne szampony, wzbogacone w składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy.
Stosuj regularnie maski i zabiegi regenerujące. Włosy wysokoporowate wręcz uwielbiają dobroczynne składniki zawarte w maskach i chłoną je jak gąbka! Odżywcze maski 1-minutowe możesz stosować nawet po każdym myciu (zamiast odżywki), natomiast maski silnie regenerujące, wymagające dłuższego trzymania na głowie, raz na 1-2 tygodnie. To wręcz podstawa pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Postaw na olejki i olejowanie. Naturalne oleje roślinne (np. olej słonecznikowy) pozwalają głęboko odżywić, zregenerować i wygładzić wysokoporowate włosy. Olejowanie włosów polega na nałożeniu odpowiednio dobranego oleju na włosy na około 1-2 godziny, a następnie umyciu włosów szamponem. Jeśli nie lubisz olejowania, nie masz na nie czasu albo po prostu zabieg ten za mocno obciąża twoje cienkie i delikatne włosy, warto rozważyć stosowanie w codziennej pielęgnacji lekkich olejków, takich jak kultowy Mythic Oil, który idealnie nadaje się do wszystkich rodzajów włosów i może być nakładany zarówno na suche, jak i mokre włosy.
Stosuj OMO – to zdobywająca popularność metoda intensywnej (podwójnej) regeneracji i nawilżania włosów nie tylko po myciu, ale też przed (odżywianie-mycie właściwe-odżywianie). Najpierw na wilgotne włosy, na ok. 15-20 minut, nakładamy odżywkę lub maskę, a następnie myjemy głowę szamponem i na koniec, już w tradycyjny sposób, raz jeszcze stosujemy odżywkę /maskę do spłukiwania.
Chroń włosy przed uszkodzeniami – unikaj w miarę możliwości czynników mechanicznych, chemicznych i termicznych, które mogą osłabiać włosy. W słoneczny dzień osłoń skórę głowy kapeluszem, warto też wyposażyć się w filtry przeciwsłoneczne przeznaczone do ochrony włosów. Nie związuj i nie spinaj ich mocno, nie szarp podczas mycia, suszenia i czesania, unikaj szorstkich ręczników, nie śpij z mokrymi włosami. Po prostu staraj się obchodzić z nimi naprawdę bardzo łagodnie.
Farbuj włosy u profesjonalisty – włosy wysokoporowate wymagają szczególnej troski, także podczas koloryzacji, która może być dla nich wyjątkowo szkodliwa. Profesjonalne farbowanie ma wiele zalet:
- Fryzjer dobierze idealnie nie tylko kolor, ale też rodzaj farby do twoich włosów, co oznacza, że np. zaproponuje ci łagodną koloryzację bez amoniaku, jeśli masz włosy wysokoporowate i mocno zniszczone. Sam kolor możesz wypróbować bez wychodzenia z domu poprzez naszą wyjątkową aplikację Style My Hair umożliwiającą wirtualną koloryzację na różne odcienie!
- Odpowiednio przygotuje wcześniej włosy, stosując np. spray Metal Detox, który oczyści je z metali ciężkich przed farbowaniem, dzięki czemu efekt będzie bardziej jednolity i trwalszy, a włosy odporniejsze.
- Stosowane w salonach profesjonalne farby nie tylko zapewniają piękny efekt kolorystyczny, ale też dbają o kondycję włosów o wysokiej porowatości już podczas koloryzacji, są też bezpieczne dla skóry głowy. Zastosowany wcześniej spray Metal Detox chroni je też przed uwrażliwieniem podczas zabiegu.
- Blond to kolor najtrudniejszy do uzyskania, a gdy farbujesz włosy samodzielnie, wielokrotnie efekt jest nieprzewidywalny. Oddając się w ręce doświadczonego kolorysty masz pewność, że kolor będzie taki, jak sobie wymarzyłaś, a ty staniesz się posiadaczką zdrowych i pięknych włosów!
- Marzą ci się refleksy zamiast całościowej koloryzacji? Samodzielnie trudno uzyskać ładny efekt słonecznych pasemek. Profesjonaliści znają różne metody rozświetlania kosmyków, np. modny francuski balejaż.
- Fryzjer zna dokładnie włosy i skórę głowy, więc potrafi bezbłędnie ocenić ich kondycję i wymagania. Na pewno da ci wiele cennych porad dotyczących pielęgnacji włosów wysokoporowatych.
Natomiast nieumiejętna koloryzacja, zwłaszcza rozjaśniająca, z użyciem preparatów niskiej jakości, opartych na silnych utleniaczach i amoniaku, może pogorszyć stan włosów wysokoporowatych.
Chroń włosy przed rozdwajaniem końcówek – dla wysokoporowatych włosów, zwłaszcza rozjaśnianych, charakterystyczne są rozdwojone końce włosów, dlatego warto je systematycznie, np. raz w miesiącu, podcinać. Dzięki temu będą ładniej wyglądały, lepiej się rozczesywały i układały. Jeśli farbujesz włosy w salonie fryzjerskim, zawsze połącz podcięcie końcówek z koloryzacją (nawet jeśli nie planujesz widocznej zmiany długości fryzury).
Nawadniaj i wzmacniaj włosy od środka – włosy potrzebują przede wszystkim wody, powinnaś jej pić ok. 2,5 litra dziennie. Zadbaj o pełnowartościową dietę, możesz też wspomóc się suplementami. To wszystko będzie mieć wpływ na zdrowy wygląd włosów.
Stosuj profesjonalne zabiegi regeneracyjne – mają one silniejsze działanie niż domowa pielęgnacja i są wskazane dla włosów wysokoporowatych raz na 1-3 miesiące.
Zadbaj o równowagę PEH – aby włosy pozostawały w dobrej kondycji, powinnaś im dostarczać trzech rodzajów składników w odpowiednich proporcjach:
- Proteiny (budulec włosów, mają działanie regenerujące, naprawiają uszkodzenia),
- Emolienty (składniki okluzyjne, które tworzą na włosach tarczę ochronną przed wysuszeniem i szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, są to przede wszystkim oleje roślinne),
- Humektanty (składniki wiążące wilgoć i zapobiegające przesuszeniu włosów, takie jak chociażby gliceryna czy kwas hialuronowy).
Włosy wysokoporowate zwykle potrzebują więcej protein, choć trzeba uważać, aby z nimi nie przesadzić. Najlepiej i najwygodniej stosować pełną gamę kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów farbowanych czy rozjaśnianych, bo wtedy masz pewność, że dostarczają im składników PEH w idealnej równowadze.
Wysoka porowatość włosów – jakie kosmetyki wybrać?
Włosy wysokoporowate są szczególnie podatne na osadzanie cząsteczek metali ciężkich, które negatywnie wpływają na ich kolor i kondycję. To prawdziwe błędne koło. Włosy zniszczone łatwiej pochłaniają zanieczyszczenia, a te z kolei osadzając się w nich powodują trwałe uszkodzenia – włosy stają się jeszcze bardziej szorstkie, suche, matowe, podatne na uwrażliwienie podczas koloryzacji, a nieodpowiednie kosmetyki mogą nasilać ten problem. Trudniej jest też uzyskać na nich trwały, jednolity efekt koloryzacji, zwłaszcza blond. Jak więc pielęgnować włosy wysokoporowate, aby zachować ich zdrowy i piękny wygląd na dłużej?
Polecamy gamę produktów do włosów farbowanych Metal Detox, która zawiera innowacyjną technologię neutralizującą cząsteczki metali ciężkich. Nasi naukowcy pracowali nad nią 7 lat, była ona przedmiotem wielu badań i raportów. Udało się uzyskać produkty spełniające specyficzne potrzeby włosów wysokoporowatych. Nie tylko nawilżają one, regenerują i chronią włosy, ale dzięki zdolności wyłapywania cząsteczek metali zapobiegają blaknięciu koloru i matowieniu włosów. Są polecane do wszystkich włosów farbowanych, w szczególności rozjaśnianych.
Gama Metal Detox – jak ją stosować?
W skład gamy wchodzą trzy produkty:
Metal Detox Pré-Treatment Spray do włosów farbowanych – to spray przygotowujący włosy do koloryzacji. Zaaplikowany na suche włosy przed rozjaśnianiem neutralizuje cząsteczki metali osadzające się we włóknach włosów. Dzięki temu chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu, a jednocześnie zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny. W naszych salonach jego nałożeniem poprzedzamy zabieg rozjaśniania włosów.
Metal Detox Szampon do włosów farbowanych – to kremowy szampon oczyszczający i zabezpieczający włosy. Chroni je przed odkładaniem się metali ciężkich, co może utrudniać koloryzację i pogarszać jej efekty. Zawiera Glikoaminę, która dzięki niewielkim rozmiarom molekuł dostaje się do włosów i tam lokalizuje oraz neutralizuje metale ciężkie, a także Aminosilan o silnym działaniu naprawczym i regenerującym.
Metal Detox Maska do włosów farbowanych – to intensywna maska regenerująca, którą wystarczy nałożyć na włosy na 1 minutę, aby zobaczyć jej korzystne działanie. Włosy stają się nawilżone, odżywione, pełne blasku, bardziej miękkie, a przede wszystkim doskonale chronione przed czynnikami zewnętrznymi i osadzaniem się zanieczyszczeń. Maska przedłuża też trwałość blondu i zmniejsza łamliwość włosów.
Metal Detox Olejek do włosów farbowanych – to profesjonalny olejek chroniący włosy przed osadzaniem się metali i działaniem wysokiej temperatury do 230 stopni C oraz promieni UV. Zawiera Glikoaminę, a jego bogata konsystencja, ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, jest natychmiast wchłaniana, bez obciążania włosów. Olejek wypełnia włókna od wewnątrz i natychmiast uszczelnia jego osłonę, domykając łuski. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na łamanie, pełne blasku, gładkie (nie puszą się), rozświetlone. Olejek poprawia też efekty farbowania, chroniąc włosy przed szybkim wypłukiwaniem koloru. Może być stosowany zarówno na mokre, jak i suche włosy. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów, zwłaszcza wysokoporowatych.