Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Koloryzacja włosów w salonie fryzjerskim

Nie od dziś wiadomo, że farbowanie to jeden
z najpopularniejszych zabiegów upiększających – pokochały go nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Przy pomocy odpowiednio dobranych produktów, dzięki wsparciu profesjonalisty jesteśmy w stanie odświeżyć swój wizerunek czy wręcz zafundować sobie całkowitą metamorfozę. W tym artykule skupimy się na koloryzacji włosów.

Spis treści

Jaki kolor włosów do mnie pasuje?

Dobierz kolor włosów online

Jak przebiega proces koloryzacji włosów w salonie fryzjerskim?

Jak profesjonalnie nakładać farbę na włosy?

Jak często można farbować włosy?

Farbowanie odrostu i siwych włosów w salonie

Pielęgnacja po koloryzacji włosów w salonie fryzjerskim

Koloryzacja włosów w salonie fryzjerskim – podsumowanie



Jaki kolor włosów do mnie pasuje?

To bez wątpienia jedno z najczęściej zadawanych pytań. Jeśli przez wiele lat byliśmy zadowoleni ze swojego naturalnego odcienia i dopiero teraz planujemy coś zmienić w swoim wyglądzie, dopasowanie odpowiedniego koloru farby nie należy do najłatwiejszych zadań. Mogło się też zdarzyć, że postawiliśmy na jakiś odcień w ciemno, jednak po zabiegu okazało się, że nie spełnia on naszych oczekiwań.

Poszukując idealnego koloru, warto uwzględnić typ swojej karnacji. Wyróżniamy trzy:

  • w przypadku chłodnej karnacji skóra ma delikatnie różowy odcień. Bardzo często w parze z nią występują niebieskie lub szare oczy. Do takiego typu urody szczególnie pasują równie zimne kolory włosów, np. takie, w których nazwie mieści się określenie „popielaty”;
  • neutralna karnacja nie posiada ani wyraźnych ciepłych, ani chłodnych tonów, zazwyczaj jest beżowa. Kolor oczu może być natomiast zarówno zielony i piwny, jak i niebieski czy brązowy. Tutaj odpowiedni może się okazać niemal każdy odcień włosów;
  • ciepła karnacja to taka, która wyróżnia się nieco żółtym lub złotym odcieniem. W wielu przypadkach towarzyszą jej brązowe czy piwne oczy. Dlatego przy ciepłej karnacji najlepiej wypadają równie ciepłe kolory włosów, np. takie, które są opisywane jako „złocisty” lub „słoneczny”.

Dobrze jest też uwzględnić inne, charakterystyczne cechy naszego wyglądu, które możemy podkreślić za sprawą odpowiedniego koloru lub wprost przeciwnie – odrobinę je zakamuflować. Przykładowo kobiety, które dostrzegają już u siebie pierwsze siwe włosy oraz zmarszczki, często wybierają odcienie uważane za „odmładzające”.
Są to chociażby naturalne blondy, dzięki którym nawet pojawiające się z czasem siwe odrosty są mniej widoczne.

Nieco podobnie jest w przypadku ostrych rysów twarzy, takich jak wystający podbródek czy wyraźnie zarysowane kości policzkowe. Bardzo ciemne odcienie, w tym czerń czy głębokie brązy, mogą spowodować, że rysy wyostrzają się jeszcze bardziej. Subtelniejszy efekt zapewnią właśnie blondy oraz jasne brązy. Jeśli zaś Twoja skóra
ma tendencję do zaczerwienień, warto postawić na typowo chłodne odcienie, za sprawą których cera będzie wyglądała na zdrowszą i bardziej promienną.

Dobieranie koloru włosów z pomocą fryzjera

Kształt twarzy, cechy szczególne, kolor oczu, stopień jasności karnacji – to zdecydowanie najważniejsze elementy, jakie trzeba mieć na uwadze. Jeśli zdecydujesz się na usługę w profesjonalnym salonie, fryzjer doradzi
Ci odpowiednią farbę, która pozwoli na uwydatnienie Twojego naturalnego piękna. Zadaniem profesjonalisty jest dokonanie pełnej diagnozy włosów i dopasowanie najlepszej gamy produktów.

Na czym polega profesjonalna diagnoza włosów w salonie fryzjerskim? Fryzjer dokonuje oceny naturalnego koloru włosów oraz przeprowadzanych koloryzacji. Poprzez szczegółowy wywiad z klientką dokładnie analizuje stan włosów: ocenia ich porowatość i kondycję, a także rodzaj stosowanej pielęgnacji. Przeprowadzenie diagnozy przed koloryzacją jest niezwykle ważne. Dzięki odpowiedniej ocenie stanu włosów fryzjer jest w stanie dobrać idealną koloryzację, dopasowaną do aktualnego stanu włosów i skóry głowy (jeśli klientka ma wrażliwą skórę głowy, podatną na uczulenia). Jeżeli włosy tego wymagają, fryzjer może również zaproponować niezbędny zabieg przed farbowaniem, który pomoże uzyskać jeszcze lepsze efekty koloryzacji.

Pamiętajmy, że farby różnią się od siebie nie tylko odcieniami – mogą zapewnić też różny stopień krycia i trwałości. Pod uwagę weźmy zatem nie tylko swoje oczekiwania względem uzyskanego efektu, ale i obecną kondycję włosów oraz ich indywidualne potrzeby, jak naturalny skręt włosów, ilość widocznych siwych włosów, kondycję skóry głowy, czy pożądany przez nas efekt koloryzacji. W zależności od tych czynników, fryzjer może zdecydować się na jedną
z 3 technik koloryzacji:

  • koloryzację utleniającą – rozjaśnia włosy do 3 tonów;
  • koloryzację ton w ton – nadaje kolor bez rozjaśniania, delikatniejsza;
  • koloryzację kwasową – wyrównuje kolor i poprawia strukturę włosów, szczególnie na końcach.

To niezwykle istotne, by koloryzacja była dostosowana do aktualnego stanu włosów. W przypadku uszkodzonych włosów o słabszej kondycji należy zastosować łagodniejsze metody koloryzacji oraz techniki wzmacniające pigmentowanie.

Koloryzowanie włosów u fryzjera

Dobierz kolor włosów online

Jeśli wciąż nie możesz się przekonać do konkretnej farby i obawiasz się, że wybrany odcień nie będzie współgrał
z Twoją urodą, możesz skorzystać z aplikacji My Hair [iD]. To narzędzie online od marki L'Oréal Professionnel Paris, które umożliwia wirtualną „przymiarkę” koloru.

Skorzystanie z aplikacji jest niezwykle proste. Wystarczy wgrać swoje zdjęcie lub zrobić sobie selfie przy pomocy aparatu w telefonie, a następnie wypróbować dostępne odcienie. Aplikacja pomoże w wirtualnej przymiarce koloru, dzięki czemu można ocenić, czy rzeczywiście wskazany odcień dobrze komplementuje naszą urodę. Takie narzędzie pozwoli nam odkryć najnowsze trendy w koloryzacji włosów i poeksperymentować z bardziej ekstrawaganckimi odcieniami, zanim zdecydujemy się na koloryzację. Pozwoli także na odpowiednie przygotowanie się do wizyty u profesjonalisty i zaproponowanie wariantów kolorystycznych, które nas interesują.



Jak przebiega proces koloryzacji włosów
w salonie fryzjerskim?

Dobór odpowiedniego koloru to podstawa, jednak to nie wystarczy, aby koloryzacja była udana w 100%. Jeżeli okaże się, że włosy klientki są uwrażliwione, przed koloryzacją należy wykonać ich odbudowę molekularną.
Jej celem jest przywrócenie sprężystości i elastyczności włosów, co znacznie poprawia ich kondycję. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma przeprowadzenie dokładnej diagnozy włosów przed zabiegiem.

Jeśli klientka ma rozjaśnione włosy, niezbędne jest oczyszczenie ich z poprzednich pigmentów (tzw. demakijaż),
co pozwala na uzyskanie jaśniejszego koloru. Po zastosowanej odbudowie i oczyszczaniu włosy mogą zostać rozjaśnione do wymaganej bazy, a następnie poddane pigmentowaniu, w celu uzyskania oczekiwanego koloru.

Co w sytuacji, gdy klientka chce zmienić kolor włosów na ciemniejszy? Po zastosowaniu odbudowy molekularnej
i oczyszczeniu włosów przeprowadza się etap przyciemniania. W tym celu wykorzystuje się koloryzację z technologią kwasową, która pozwala stworzyć odpowiednią bazę do finalnego koloru. Po zakończeniu przyciemniania nakłada się finalny kolor, dzięki któremu uzyskamy pożądany efekt.

Warto wiedzieć, że choć przyciemnianie wydaje się łatwiejsze niż rozjaśnianie, w rzeczywistości jest to złożony proces, który może składać się z kilku etapów zanim uzyskamy wybrany odcień włosów. Jednak choć wiąże się
z wyzwaniami, może dać na włosach elegancki i wielowymiarowy efekt. Pomimo że w trendach dalej królują różne odcienie blondów, brązy i inne stonowane kolory również dochodzą do głosu i cieszą się zainteresowaniem.
Co więcej, zamiast jednolitego koloru, coraz częściej wykorzystuje się techniki łączenia 2-3 odcieni. Dzięki temu efekt końcowy jest bardziej zróżnicowany.

Dobieranie odcienia brązu na włosy

Jak profesjonalnie nakładać farbę na włosy?

Niewątpliwą zaletą koloryzacji w salonie jest fakt, że przeprowadzający zabieg fryzjer posiada duże doświadczenie w tym temacie. Korzysta z profesjonalnych i nowoczesnych technik koloryzacji, zapewniających wielowymiarowy
i naturalny efekt końcowy. Dodatkowo, dysponuje szerokim wyborem narzędzi i profesjonalnych produktów. Umożliwiają one zapewnienie jak najlepszych efektów i szybką reakcję w sytuacji, gdyby np. pojawiły się problemy
z rozjaśnieniem do odpowiedniego poziomu.

Przed rozpoczęciem koloryzacji ważne jest odpowiednie przygotowanie włosów. W tym celu warto sięgnąć
po produkty z gamy Metal Detox. Ich zadaniem jest usunięcie z włosów metali (głównie miedzi i żelaza), które mogą wchodzić w reakcje z tlenem w czasie koloryzacji. W efekcie mogą uszkodzić włosy i negatywnie wpływać na kolor. Zastosowanie produktów Metal Detox przed koloryzacją pomaga uzyskać lepszy efekt koloryzacji i ochronę struktury włosów.

Warto pamiętać, że zabieg rozjaśniania i koloryzacji przeprowadza się na suchych włosach. Jeśli końcówki włosów są zniszczone, dobrze jest podciąć je przed rozpoczęciem zabiegu. Będzie mieć to korzystny wpływ na przebieg koloryzacji.

W przypadku zabiegu rozjaśniania warto pamiętać, że zależy on od kilku czynników, jak:

  • poziom rozjaśniania – jeśli celem jest uzyskanie koloru opalizującego, wystarczy rozjaśnienie do poziomu 9 (jasny żółty), co daje odpowiednie rozjaśnienie do uzyskania beżowych odcieni. Natomiast dla uzyskania platynowego, popielatego lub srebrzystego efektu, konieczne jest rozjaśnienie do poziomu 10 (bardzo jasny żółty), ponieważ tylko wtedy baza pozwoli na uzyskanie zimnych, chłodnych tonów;
  • właściwości naturalnych włosów – kręcone i wysokoporowate włosy mają bardziej rozchyloną łuskę, przez co są bardziej wrażliwe na działanie składników zawartych w produktach do koloryzacji. W ich przypadku niezbędne jest bardzo delikatne działanie. Również naturalnie jasne włosy mogą sprawiać problemy przy rozjaśnianiu. Wynika to z większej ilości rozproszonego pigmentu w ich budowie, który jest trudniejszy do rozjaśnienia.

W przypadku bardzo wrażliwych włosów i skóry głowy warto zastosować puder rozjaśniający Blond Studio 9 Inside Bonder z olejowym oksydantem. Produkt jest delikatny dla skóry głowy i włosów i tworzy na ich powierzchni warstwę ochronną.

Jeśli natomiast klientka przychodzi do salonu regularnie i rozjaśnianie nie jest konieczne, warto zastosować połączenie koloryzacji utleniającej i ton w ton. Taki zabieg może obejmować również użycie koloryzacji kwasowej na końcówkach w celu poprawy jakości włosów.

Nakładanie farby na włosy

Jak nakładać farbę na włosy? Tutaj wiele zależy również od techniki koloryzacji. Jedną z popularnych metod jest
Air Touch. Na czym polega? Na każde pasmo włosów nakierowywany jest strumień powietrza z suszarki. Dzięki temu krótsze włosy (które często są uszkodzone, osłabione czy połamane) zostają oddzielone i nie będą poddawane koloryzacji. Na pozostałe pasemka aplikuje się rozjaśniacz lub farbę a następnie zawija w folię. Taka koloryzacja daje bardzo naturalny efekt i dodatkowo nadaje włosom objętości.



Jak często można farbować włosy?

Mimo że obecnie produkowane farby do włosów często są wzbogacone o składniki odżywcze i ich formuły
są delikatniejsze (zwłaszcza gdy zostaną odpowiednio nałożone), pamiętajmy, że każda koloryzacja to pewna ingerencja w kondycję naszych włosów. Nie warto zatem co kilka dni wykonywać kolejnych zabiegów koloryzujących, ponieważ w ten sposób możemy osłabić nasze włosy i sprawić, że nie będą wyglądały tak zdrowo jak wcześniej.

W rzeczywistości nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż częstotliwość farbowania może być zależna od kilku czynników, w tym kondycji naszych włosów oraz ich indywidualnych potrzeb. Nasze włosy rosną w tempie około 1 centymetra na miesiąc. Dlatego jeśli zależy nam na dokładnym ukryciu pojawiających się odrostów, warto pamiętać o koloryzacji w salonie co 4-6 tygodni, aby skutecznie przykryć odrost. Istnieją jednak techniki koloryzacji, które pozwalają na cieszenie się idealnym kolorem bez widocznych odrostów znacznie dłużej.

Właściwą częstotliwość zabiegu może nam też wskazać fryzjer. To on dokonuje oceny kondycji włosów
i dopasowuje nie tylko gamę produktów, ale i termin kolejnej wizyty zgodnie z potrzebami klientki. Dodatkowo profesjonaliści mogą skorzystać z aplikacji My Hair [iD] – to narzędzie opracowane przez L'Oréal Professionnel Paris. Sprawdza się zarówno do wirtualnej wizualizacji koloru, jak i do diagnozy włosów.

Ponadto z biegiem czasu kolor na naszych włosach może nieco tracić na intensywności. Przykładowo farba półtrwała wypłukuje się najczęściej po około 12 myciach, w zależności od odcienia. Jeśli więc uznamy, że fryzura wymaga odświeżenia – wówczas przyjdzie pora na powtórną koloryzację.



Farbowanie odrostu i siwych włosów w salonie

Pierwsze w kolejności farbowania powinny być odrosty. Jest to część naszych włosów ze swoim naturalnym odcieniem, co oznacza, że potrzebują one więcej czasu, aby przyjąć pigment zawarty w farbie. Wcześniej farbowane pasma są zdecydowanie podatniejsze na kolejną koloryzację.

Farbowanie odrostów w salonie fryzjerskim

Nieco bardziej oporne przy farbowaniu są także włosy siwe. Siwizna powstaje wówczas, gdy spada poziom melaniny, czyli barwnika odpowiadającego nie tylko za kolor włosów, ale i skóry czy oczu. Wraz z wiekiem zmniejsza się aktywność melanocytów, a więc komórek produkujących melaninę, co powoduje, że włosy tracą dotychczasowy kolor i stają się szarawe lub niemalże białe.

Dlatego farbowanie siwych włosów w salonie wymaga użycia produktów zapewniających 100% krycie. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest koloryzacja trwała, która gwarantuje intensywny odcień przez kilka tygodni.

Doskonałym tego przykładem jest gama produktów od marki L'Oréal Professionnel Paris – iNOA. Znajdziemy w niej farby przeznaczone do profesjonalnych salonów fryzjerskich. To trwała koloryzacja bez amoniaku, która zapewnia pokrycie siwych włosów do 100%. Farby do włosów iNOA zawierają technologię ODS (Oil Delivery System), która wykorzystuje moc olejku w taki sposób, by zoptymalizować działanie kolorantów przy jednoczesnym minimalnym stężeniu składnika zasadowego. Efekt? Nieskończona moc koloru, wyjątkowy połysk, o 43% mniej porowatości włosów*. Produkty dbają o optymalny komfort skóry głowy, czego efektem jest o 20% większe nawilżenie skóry głowy, potwierdzone klinicznie**.

*Test instrumentalny

**Test instrumentalny, przeprowadzony na grupie 62 kobiet



Być może i Twój zaufany fryzjer zaproponuje Ci farbę z gamy iNOA. Do chętnie wybieranych kolorów należą m.in.:

  • L'Oréal Professionnel Paris iNOA 3 Ciemny Brąz – dla wielbicielek zdecydowanych, pełnych głębi odcieni;
  • L'Oréal Professionnel Paris iNOA 9.31 Bardzo Jasny Blond Złocisto-Popielaty – dla osób, które poszukują neutralnego
    i zarazem twarzowego blondu;
  • L'Oréal Professionnel Paris iNOA 10.01 Bardzo Bardzo Jasny Blond Łagodny Popielaty – dla tych, którzy marzą o chłodnym, doskonale wyważonym blondzie.

Dodatkowo pomocny przy przeprowadzaniu zabiegu będzie Aktywator Odżywczy 6% iNOA, również przeznaczony do użytku profesjonalnego.



Pielęgnacja po koloryzacji włosów w salonie fryzjerskim

Warto pamiętać, że farbowanie włosów w salonie nie może się obyć bez późniejszej pielęgnacji. Stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji po zabiegu nie tylko utrzymuje nasze włosy w doskonałej kondycji,
ale i przedłuża trwałość koloru. Co więcej, fryzjerzy korzystają z odpowiednich szamponów przy myciu włosów
po koloryzacji, aby zakończyć zabieg farbowania włosów.

Pielęgnacja i mycie włosów w salonie fryzjerskim

Na co dzień dobrze myć włosy przy pomocy delikatnego szamponu, a jedynie od czasu do czasu możemy sięgnąć po mocniej oczyszczający wariant. W rutynie pielęgnacyjnej nie powinno zabraknąć odżywek z humektantami
i emolientami, które nawilżą włosy i je wzmocnią.

Aby kolor pozostał intensywny jak najdłużej, należy też stosować produkty z filtrami SPF, ponieważ promienie słoneczne przyczyniają się do szybszego płowienia odcienia. Jeśli w dodatku stosujesz stylizację na gorąco, koniecznie miej pod ręką kosmetyki termoochronne – wysoka temperatura może znacząco osłabić włosy, a przez
to i efekt farbowania będzie utrzymywał się krócej.

Oczywiście właściwe zakończenie procesu koloryzacji wymaga zastosowania odpowiedniego szamponu kończącego ten proces. Jednym z nich może być Szampon po zabiegu koloryzacji L'Oréal Professionnel Paris iNOA Post, który myje włosy koloryzowane i oczyszcza je z pozostałości produktu do koloryzacji. Domyka łuski włosa, dzięki czemu pozwala na utrzymanie pigmentu we włóknie włosowym. To szampon techniczny, do stosowania przez profesjonalistę po zabiegu koloryzacji.

Warto pamiętać, że właściwa, codzienna pielęgnacja jest kluczowa dla trwałości koloru. Niezbędne jest stosowanie odpowiednich masek i odżywek, uprzednio dobranych przez fryzjera pod konkretne potrzeby włosów.

Jeśli chcesz zadbać o farbowane włosy także w domowym zaciszu, możesz sięgnąć po gamę Metal Detox.
Jej zadaniem jest neutralizowanie metali zawartych w wodzie, co pozwala na ochronę włosów i ich koloru.



Koloryzacja włosów w salonie fryzjerskim – podsumowanie

Koloryzacja w salonie fryzjerskim minimalizuje ryzyko uszkodzeń włosów i niechcianego koloru, co często
ma miejsce w przypadku samodzielnego farbowania. Dodatkowo zyskujemy pewność, że rodzaj koloryzacji jest w pełni dobrany do potrzeb naszych włosów, a fryzjer przy pomocy odpowiednich produktów jest w stanie zadbać
o poprawę ich kondycji. Koloryzacja w salonie fryzjerskim pozwala na uzyskanie wielowymiarowego, nasyconego koloru, czego nie da się uzyskać przy zastosowaniu drogeryjnej farby.



Bibliografia:

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy? Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2014.
  2. Sherling R.H. MD, Why does hair turn gray?,.health.harvard.edu/blog/hair-turn-gray-2017091812226 [dostęp: 14.10.2024].
  3. Szlachcic A., Szlachic-Wyroba K., Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, „Kosmetologia Estetyczna” 3/2014/vol. 3.

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty