Nawet normalne, bezproblemowe i zdrowe włosy muszą być odpowiednio pielęgnowane, abyś mogła każdego dnia cieszyć się piękną fryzurą! Jak rozpoznać ich potrzeby? Jak dobrać domową pielęgnację do rodzaju włosów? Podpowiadamy!
Nawet normalne, bezproblemowe i zdrowe włosy muszą być odpowiednio pielęgnowane, abyś mogła każdego dnia cieszyć się piękną fryzurą! Jak rozpoznać ich potrzeby? Jak dobrać domową pielęgnację do rodzaju włosów? Podpowiadamy!
Spis treści:
Gama Metal Detox
Niewłaściwą pielęgnacją można bardzo zaszkodzić włosom. Dlatego pierwszym, najważniejszym krokiem jest dobre rozpoznanie i diagnoza ich potrzeb. Najczęściej wyróżniamy następujące rodzaje włosów (określane głównie na podstawie poziomu nawilżenia i ilości wydzielanego sebum):
Normalne – zdrowe, dosyć puszyste, miękkie, elastyczne, sprężyste, lśniące, podatne na układanie. Niestety ten typ włosów występuje najrzadziej.
Suche – pozbawione odpowiedniego poziomu nawilżenia, szorstkie, matowe, łamliwe, sztywne, skłonne do elektryzowania i trudne do rozczesywania. Często przyczyną przesuszenia włosów jest działanie czynników zewnętrznych, takich jak słońce, wysoka temperatura, zanieczyszczenia, nieodpowiednia pielęgnacja.
Przetłuszczające się – jest to efekt nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe skóry głowy. Problem może nasilać się w okresie dorastania, pod wpływem zmian hormonalnych, nieodpowiedniej pielęgnacji, a nawet diety. Włosy szybko tracą świeżość po umyciu, wyglądają na brudne i tłuste, pozlepiane pasma mogą przyklejać się do skóry głowy, mają skłonność do łupieżu i wypadania.
Mieszane – to włosy tłuste u nasady i suche na końcówkach. Są trudne w pielęgnacji, ponieważ wymagają połączenia kosmetyków i sposobów pielęgnacji dwóch różnych typów włosów. Trzeba też zająć się skórą głowy i zwiększoną produkcją sebum przez gruczoły łojowe.
Diagnozując włosy, trzeba jednak wziąć pod uwagę także inne kryteria, pozwalające określić strukturę włosów, ich skręt, stopień rozchylenia ich łusek, grubość (np. włosy cienkie i delikatne), a nawet fizjologię skóry głowy i jej kondycję (problemy dermatologiczne też będą wpływać na stan i potrzeby włosów). Specjalnej pielęgnacji będą potrzebować przede wszystkim włosy zniszczone.
Równie ważne jest też przyjrzenie się włosom pod względem stopnia odchylenia ich łusek, czyli porowatości. Dzięki temu możesz jeszcze bardziej świadomie dobrać kosmetyki i metody pielęgnacji do potrzeb twoich włosów.
Włosy niskoporowate – łuski włosów są ułożone równomiernie dachówkowato i szczelnie przylegają do łodygi włosa, co powoduje, że są bardzo gładkie i błyszczące, ale jednocześnie śliskie i sypkie, przez co trudno je stylizować, a ułożona fryzura krótko się utrzymuje. Mają też skłonność do przylegania do skóry głowy, brakuje im objętości. Nie wchłaniają wilgoci, bardzo długo schną.
Włosy średnioporowate – mają łuski nieznacznie odchylone, co powoduje, że łączą cechy włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Są zadbane, często określane jako włosy normalne. Łatwo jednak, stosując nieodpowiednią pielęgnację lub narażając je na uszkodzenia, zmienić ich porowatość w kierunku wyższej. A to oznacza większe problemy!
Włosy wysokoporowate – inaczej włosy zniszczone. Ich łuski są mocno odchylone, połamane i nierównomiernie rozłożone. To powoduje, że są suche, matowe, łamliwe, trudne do ułożenia, szybko schną i puszą się pod wpływem wilgoci, np. w deszczowy dzień. Trudno je rozczesać, plączą się. Efekty koloryzacji szybko się wypłukują i kolor bla]knie. Często są to włosy falowane lub kręcone. Na wysoką porowatość narażone są włosy farbowane, szczególnie rozjaśniane, jeśli zaniedbujesz ich pielęgnację.
Na pewno warto po prostu obserwować swoje włosy. Ważne jest nie tylko to, jakie są w dotyku (szorstkie, śliskie, miękkie, gładkie, elastyczne, sztywne), ale też jak się zachowują na co dzień. Zadaj sobie następujące pytania, które ci w tym pomogą.
Czy twoje włosy:
Zastanów się też, po jakich kosmetykach twoje włosy najlepiej wyglądają – czy są to bogate maski np. proteinowe, czy raczej lekkie mgiełki nawilżające, dodające im objętości? Wszystko to pomoże ci dokładnie poznać naturę i rodzaj włosów, a potem świadomie dobrać do nich pielęgnację.
Jeśli masz wątpliwości, poradź się fryzjera, który dokładnie oceni rodzaj twoich włosów i skóry głowy, a następnie pomoże ci ułożyć odpowiedni plan pielęgnacyjny i da wskazówki, jak dbać o włosy.
Pielęgnacja włosów opiera się na zachowaniu równowagi PEH. Oznacza to balans między następującymi składnikami, które są niezbędne dla zachowania pięknej i zdrowej fryzury:
Proteiny (P) – są to składniki budulcowe, regenerujące zniszczenia włosów. W kosmetykach głównie stosuje się proteiny z pszenicy, owsiane, sojowe, jedwabne, mleczne oraz hydrolizowaną keratynę, kolagen czy elastynę, a także aminokwasy.
Emolienty (E) – tworzą na powierzchni włosów okluzyjną powłokę, która chroni je przed utratą wilgoci i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia, ma też działanie natłuszczające. Do emolientów należą substancje lipidowe, woski, oleje, alkohole tłuszczowe (cetearyl alcohol), lanolina, silikony, parafina, masła.
Humektanty (H) – to składniki wiążące wilgoć we włosach i zwiększające ich nawilżenie. Najsilniejszym humektantem jest kwas hialuronowy. Do grupy tej należą też gliceryna, alantoina, mocznik, lecytyna, pantenol, propolis, glikol propylenowy (propylene glycol), niacynamid czy wyciąg z aloesu.
Każdy z tych składników odgrywa więc inną rolę w pielęgnacji i jest potrzebny włosom, ale – w zależności od ich rodzaju – w różnych proporcjach! Zarówno nadmiar, jak i niedobór tych składników może bowiem prowadzić do problemów z włosami:
Nadmiar protein – włosy stają się matowe i sztywne, mogą się puszyć, kosmyki są szorstkie, wyglądają na zniszczone.
Niedobór protein – fryzura jest przyklapnięta, obciążona, bez życia, trudno ją ułożyć po umyciu.
Nadmiar emolientów – włosy są mocno obciążone, przylegają do skóry głowy, mogą wyglądać na przetłuszczone.
Niedobór emolientów – włosy puszą się, elektryzują, są podatne na uszkodzenia i przesuszenie.
Nadmiar humektantów – włosy łatwo się puszą, trudno je rozczesać.
Niedobór humektantów – są matowe, suche, oklapnięte, z tendencją do łamliwości.
Świadoma domowa pielęgnacja włosów polega więc na takim doborze i łączeniu kosmetyków, aby zaspokoić aktualne potrzeby włosów i przywrócić im równowagę. Co lubią włosy o różnej porowatości?
Włosy wysokoporowate – przede wszystkim proteiny, a także emolienty.
Włosy średnioporowate – wszystkiego po trochu, w zależności od aktualnego stanu czy nawet pogody.
Włosy niskoporowate – przede wszystkim humektanty.
Włosy są naszą wizytówką i to właśnie one najbardziej przyciągają uwagę innych podczas rozmowy. Nie pomoże najpiękniejszy makijaż ani promienna cera, jeśli włosy źle się układają, są przetłuszczone bądź mają źle dobrany kolor. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów i ich ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi, termicznymi czy chemicznymi. Dostępne kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwłaszcza profesjonalne, pozwolą ci świadomie i kompleksowo zadbać o piękne włosy. Domowe sposoby w połączeniu z profesjonalną koloryzacją i w przypadku mocno zniszczonych włosów – także pielęgnacją w salonie fryzjerskim – są najlepszą metodą na uzyskanie pożądanego efektu zdrowych włosów!
Niestety, bardzo łatwo można pogorszyć stan włosów niewłaściwymi nawykami pielęgnacyjnymi. Czego szczególnie unikać? Co jest dla nich szczególnie niebezpieczne?
Uszkodzenia mechaniczne – mocne pocieranie włosów ręcznikiem, szarpanie podczas rozczesywania, mocne spinanie i związywanie gumką, zwłaszcza gdy masz delikatne włosy.
Uszkodzenia chemiczne – silne detergenty w kosmetykach, zabiegi chemiczne typu trwała ondulacja, rozjaśnianie, zwłaszcza farbami niskiej jakości, o dużej zawartości amoniaku, a małej – składników pielęgnacyjnych.
Uszkodzenia termiczne – częste stylizowanie włosów na gorąco, z użyciem np. lokówki czy prostownicy, wysoka temperatura podczas suszenia, ekspozycja na silne słońce, przegrzewanie głowy pod czapką. Włosy zniszczone nie lubią też gorącej wody.
Pójście spać bez suszenia głowy – mokre włosy są bardziej podatne na odgniatanie, łamanie i pękanie.
Czynniki pogodowe – włosom szkodzą promieniowanie UV, silny wiatr, mróz.
Niewłaściwa pielęgnacja – jej skutki mogą być widoczne niemal natychmiast zarówno na włosach, jak i na skórze głowy. Jednym z najczęstszych błędów jest stosowanie agresywnie działających szamponów ze SLES, kosmetyków na bazie alkoholu czy brak odżywek i masek w codziennej pielęgnacji.
Nieodpowiednia stylizacja – przeciążanie włosów środkami do stylizacji, ich zły dobór, niewłaściwe stosowanie, brak odpowiedniego oczyszczania.
Nieodpowiednia koloryzacja – wybór niskiej jakości farb niszczących włosy, zbyt częste rozjaśnianie lub dekoloryzacja, brak odpowiedniej pielęgnacji po farbowaniu.
O czym pamiętać szczególnie w codziennej pielęgnacji włosów? Jak wybrać odpowiednie kosmetyki? Te zasady warto zapamiętać:
Dobierz szampon do problemu nie tylko włosów, ale też skóry głowy.
Mycie włosów jest bardzo ważne. Pamiętaj, że szampon wmasowujemy w skórę głowy, a następnie rozprowadzamy po włosach. Dlatego jego dobór powinien więc również uwzględniać fizjologię skóry głowy i ewentualne problemy dermatologiczne. Włosy zniszczone i wysokoporowate polubią szampony na bazie olejków i protein roślinnych, a także oczyszczanie metodą OMO, czyli: odżywianie-mycie-odżywianie z użyciem odżywki i szamponu.
Łagodnie obchodź się z włosami podczas mycia i czesania.
Delikatnie wmasuj szampon w skórę głowy i rozprowadź po włosach. Nie trzyj mocno i nie szarp kosmyków, aby ich nie uszkodzić. Agresywne traktowanie włosów może też osłabiać ich cebulki i powodować nadmierne wypadanie.
Bardzo ważne jest też odpowiednie czesanie włosów – – najlepszy będzie do tego grzebień z szeroko rozstawionymi zębami lub szczotka z naturalnym włosiem.
Po myciu stosuj odpowiednio dobraną odżywkę.
To bardzo ważny etap – odżywka nie tylko ułatwia rozczesywanie włosów, ale też – odpowiednio dobrana – zapewnia im nawilżenie, domyka łuski, wygładza, nadaje blask. Jeśli stosujesz odżywkę bez spłukiwania, nałóż ją na pasma włosów (nie na skórę głowy!) i rozczesz. Następnie potrzymaj ok. 1-3 minut i spłucz. Jeśli masz mocno rozchylone łuski włosów, są one szorstkie i wysokoporowate, możesz je delikatnie spłukać na koniec chłodną wodą – zimno domyka łuski i wygładza włosy.
Regularnie stosuj maseczki do włosów.
Niestety wiele osób zaniedbuje ten etap pielęgnacji, tymczasem odpowiednio dobrana maska pozwala regenerować zniszczone włosy, nawilżać suche, dodaje blasku matowym. Jej rodzaj i częstotliwość stosowania powinny być dobrane do potrzeb, grubości i porowatości włosów, ale zwykle nie powinno się aplikować maski częściej niż raz w tygodniu. Maskę możesz też zastosować metodą OMO, jeśli masz bardzo zniszczone włosy. Dobrym sposobem będzie też olejowanie włosów.
Przygotuj włosy do farbowania w salonie fryzjerskim.
Włosy zniszczone o wysokiej porowatości są nie tylko narażone na większe uszkodzenia i przesuszenie, ale też na szybkie wnikanie zanieczyszczeń i metali ciężkich. To z kolei może utrudniać koloryzację, skracać jej ładny efekt (włosy szybciej blakną) i powodować matowienie fryzury. Dlatego warto włosy przygotować do koloryzacji! W gamie Metal Detox znajduje się specjalny Pré-Treatment Spray, który aplikuje się na suche włosy przed farbowaniem. Dzięki zawartości Glikoaminy neutralizuje on cząsteczki metali osadzające się we włóknach włosów. W ten sposób nie tylko chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu np. rozjaśniania, ale też zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny.
Zadbaj o jakość koloryzacji.
Szczególnie gdy rozjaśniasz włosy! Lepiej wtedy skorzystać z usług profesjonalnego fryzjera, który ma do dyspozycji wysokiej jakości farby pielęgnujące włosy podczas koloryzacji, a także wie, jak osiągnąć twój wymarzony odcień (blond naprawdę nie jest taki łatwy). Uwaga! Możesz wirtualnie wypróbować odcienie farb L’Oréal Professionnel korzystając z unikalnej aplikacji Style My Hair na naszej stronie!
Chroń włosy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Regularnie podcinaj końcówki.
Ich wygląd pokazuje, jaki jest stan włosa. Kondycję końcówek poprawi aplikacja serum, olejowanie, nałożenie maski lub bogatej odżywki. Jeśli są mocno rozdwojone, najlepiej je podciąć. Włosy zdrowe i zadbane nie wymagają częstego podcinania, które jest niezbędne w przypadku zniszczonych.
Twój obowiązkowy zestaw to: szampon + odżywka + maska.
Jeśli masz rozdwajające końcówki, przyda się też serum lub olejek.
Oczywiście produkty powinny być dobrane do potrzeb włosów, szczególnie wymagające są pod tym względem włosy farbowane i rozjaśniane. Do ich pielęgnacji polecamy innowacyjną gamę Metal Detox, która neutralizuje metale ciężkie, osadzające się we włosach poddawanych często koloryzacji, dzięki temu zapobiegając blaknięciu koloru i matowieniu fryzury.
W skład gamy Metal Detox wchodzą cztery produkty, które sprawią, że codzienna pielęgnacja będzie przyjemna i efektywna:
Metal Detox Pré-Treatment Spray do włosów farbowanych – produkt przygotowujący włosy do koloryzacji. Zaaplikowany na suche włosy neutralizuje cząsteczki metali osadzające się w ich włóknach. Dzięki temu chroni je przed uwrażliwieniem podczas zabiegu, a jednocześnie zapewnia jednolity i długotrwały efekt koloryzacyjny.
Metal Detox Szampon do włosów farbowanych – to kremowy szampon oczyszczający i zabezpieczający włosy. Chroni je przed odkładaniem się metali ciężkich, co może utrudniać koloryzację i pogarszać jej efekty. Zawiera Glikoaminę, która dzięki niewielkim rozmiarom molekuł dostaje się do włosów i tam lokalizuje oraz neutralizuje metale ciężkie, a także Aminosilan o silnym działaniu naprawczym i regenerującym.
Metal Detox Maska do włosów farbowanych – to intensywna maska regenerująca, którą wystarczy nałożyć na włosy na 1 minutę, aby zobaczyć jej korzystne działanie. Włosy stają się nawilżone, odżywione, pełne blasku, bardziej miękkie, a przede wszystkim doskonale chronione przed czynnikami zewnętrznymi i osadzaniem się zanieczyszczeń. Maska poprawia elastyczność włosów, zmniejsza łamliwość włosów, sprawia, że pielęgnacja włosów jest jeszcze bardziej efektywna.
Metal Detox Olejek do włosów farbowanych – profesjonalny olejek chroniący włosy przed osadzaniem się metali i działaniem wysokiej temperatury do 230 stopni C. Zawiera Glikoaminę, a jego bogata konsystencja, ze skoncentrowanymi składnikami aktywnymi, jest natychmiast wchłaniana, bez obciążania włosów. Olejek wypełnia włókna od wewnątrz i natychmiast uszczelnia jego osłonę, domykając łuski. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i bardziej odporne na łamanie, pełne blasku, gładkie, pełne koloru, rozświetlone. Olejek może być stosowany zarówno na mokre, jak i suche włosy. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów.
Zagadnienia poruszone w tekście: co to jest pielęgnacja włosów, podstawowa pielęgnacja włosów, najlepsza pielęgnacja włosów, moja pielęgnacja włosów, pielęgnacja włosów dla początkujących, produkty do pielęgnacji włosów, zestawy do pielęgnacji włosów