Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Puszenie się włosów kręconych i falowanych. Jak je wygładzić?

Panuje błędne przekonanie, że o loki i fale nie trzeba przesadnie dbać. Tymczasem ich naturalny skręt nie ma szans się utrzymać, jeśli nie otrzymają prawidłowej pielęgnacji. Jednym z najczęstszych problemów, na jaki skarżą się ich posiadaczki, jest puszenie się kręconych i falowanych włosów. Jakie są tego przyczyny i co można zrobić, żeby pozbyć się problemu?

Puszenie się włosów to bardzo częsty problem kobiet, które są posiadaczkami fal oraz loków. Wymagają one bowiem zupełnie innej pielęgnacji niż proste kosmyki. Niestety, często przyczyną doprowadzenia pasm do takiego stanu jest nieświadomość. Klucz do wyeliminowania puszenia stanowi prawidłowa pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki, ale także zmiana codziennych nawyków. To, co nie ma wpływu na włosy normalne i proste, w przypadku kręconych będzie wywoływać problem puszenia. Z tego powodu włosy wyglądają jak „siano”, ich skręt się osłabia, co budzi niezadowolenie u ich posiadaczek.

Spis treści:

Puszenie włosów kręconych. Czy tylko one mają ten problem?

Trudno znaleźć kobietę, która nie doświadczyłaby problemu, jakim są puszące włosy. Pod wpływem wilgoci, która znajduje się w powietrzu, mogą zmagać się z nim nawet posiadaczki włosów prostych i normalnych. Nie tylko loki i fale zwiększają więc w ten sposób swoją objętość. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu włosy puszą się znacznie częściej i są niezwykle wrażliwe nawet na niewielki wzrost wilgotności.

Dlaczego właśnie fale i loki są tak podatne na puszenie? Wynika to przede wszystkim z ich specyficznej budowy oraz poziomu porowatości. Kosmyki kręcone i falowane to zwykle włosy o średnim i wysokim poziomie porowatości.. Ich łuski są odchylone od łodygi, przez co chłoną nadmiar wilgoci, ale także szybko tracą nawilżenie. W związku z tym łamią się, matowieją i szybko przesuszają. Konsekwencją są włosy puszące, które nawet po modelowaniu tracą swoją formę w niesprzyjających warunkach.

Puszenie się włosów – przyczyny

Jakie są przyczyny puszenia włosów? Wśród najczęściej wymienianych znajduje się nieprawidłowa pielęgnacja. W przypadku włosów puszących się zwykle jest to zły dobór kosmetyków oraz nieumiejętnie dobrana kolejność ich nakładania. Często zdarza się też, że kobiety całkowicie rezygnują z odżywki. Według nich obciąża ona pasma, przez co znajdują się w gorszej kondycji. Jednak nie tylko to powoduje tego typu kłopoty. Wśród czynników należy wymienić również:

  • zaburzenie równowagi PEH;
  • błędy w codziennej stylizacji;
  • nieznajomość poziomu porowatości włosów;
  • nieprawidłowa technika czesania włosów;
  • zbyt intensywne rozjaśnianie włosów.

Warto dowiedzieć się, jak tego typu błędy wpływają na kondycję kosmyków i powodują problem puszących się włosów.

 

Zaburzona równowaga PEH

PEH to skrót oznaczający proteiny, emolienty oraz humektanty. Tylko zapewnienie optymalnego poziomu składników z tych trzech grup zniweluje puszenie. Dla wzmocnienia i podkreślenia skrętu warto dostarczyć pasmom odpowiedniej dawki protein. Znajdują się one w kosmetykach zawierających algi, kolagen, keratynę oraz wyciągi z owsa, migdałów lub pszenicy.

Natomiast za puszenie się włosów odpowiada brak nawilżenia oraz odżywienia. Z tego powodu warto sięgnąć po humektanty. Są to nawilżające substancje (np. mocznik, pantenol, miód, gliceryna), które pomagają nawilżyć włos od środka.

W przypadku włosów puszących się warto jednocześnie uzupełnić pielęgnację emolientami. Są to przede wszystkim oleje (arganowy, jojoba), a także alkohole tłuszczowe, woski oraz silikony. Domykają one łuskę włosa, wygładzają ją i utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Tego typu substancje można dostarczać do włosów na przykład w odżywkach i maskach.

Źle określony poziom porowatości włosów

Za puszące się włosy w głównej mierze odpowiada źle dobrana pielęgnacja. Kobiety stosują zbyt mocne szampony, odżywki oraz maski o nieodpowiednim składzie. Zdarza się, że całkowicie z nich rezygnują. Aby wiedzieć, jak opiekować się swoimi kosmykami i dzięki temu wyeliminować przyczyny puszenia, trzeba określić poziom porowatości włosów.

Puszące się włosy to zwykle kosmyki o wysokim i średnim stopniu porowatości. Co to dokładnie oznacza? Włosy o wysokim poziomie porowatości nie tylko mają tendencję do puszenia. Przez mocno rozchylone łuski stają się matowe, szorstkie i suche. Mimo że są podatne na stylizację, łatwo je uszkodzić wysoką temperaturą. Z tego powodu warto zadbać o wprowadzenie profesjonalnych kosmetyków zabezpieczających pasma między innymi przed gorącym powietrzem. Cechami włosów o wysokim poziomie porowatości zwykle odznaczają się loki o różnym stopniu skrętu.

Również włosy o średnim poziomie porowatości wykazują tendencję do puszenia. Są to najczęściej pasma lekko falowane. Ich łuski nie są tak rozchylone jak w przypadku loków, ale też nie przylegają ciasno do łodygi jak przy włosach o niskim stopniu porowatości. Mogą wydawać się zdrowe, jednak brak im blasku oraz nawilżenia. Ich pielęgnacja łączy dostarczanie protein, emolientów i humektantów. Proporcje każda kobieta powinna określić samodzielnie.

Błędy w stylizacji włosów puszących

Puszące się włosy to wynik błędów, które popełniane są podczas stylizacji. Nieumiejętne formowanie loków powoduje niszczenie struktury włosa oraz jego przesuszanie. Co jest głównym błędem? Zazwyczaj to używanie lokówki. Kobiety sięgają po nią, kiedy ich naturalny skręt staje się luźniejszy. Niekiedy jeszcze łatwiej zastosować im też prostownicę. Dzieje się tak, gdy mają do czynienia ze źle obciętymi, bezkształtnymi fryzurami. Tymczasem to dodatkowy bodziec pogarszający kondycję pasm.

 

Jak stylizować puszące się włosy?

Aby uzyskać ładny, naturalny skręt, należy zapomnieć o codziennych przyzwyczajeniach. Jednym z nich jest ugniatanie loków. Niektóre posiadaczki włosów kręconych robią to zbyt intensywnie, w dodatku podczas używania suszarki. Najlepiej nadać kształt mokrym włosom, nałożyć produkt podkreślający skręt, a następnie pozostawić je do naturalnego wyschnięcia. Nie można zbyt często dotykać włosów, ponieważ to także wpływa na puszenie się.

Jak suszyć puszące się włosy?

Puszące się włosy są też nieprawidłowo suszone. Przede wszystkim kobiety używają gorącego nawiewu, przez który problem tylko się pogłębia. Najlepiej, by kosmyki same wyschły. Jednak jeśli trzeba to zrobić mechanicznie, najlepiej zastosować chłodny strumień powietrza, a także dyfuzor.

Loków nie powinno się też zawijać w turban z ręcznika. To dodatkowo podwyższa temperaturę i otwiera łuski. Najlepiej odsączyć je z nadmiaru wody za pomocą bawełnianego ręcznika czy nawet koszulki. Włosów nie można mocno pocierać – trzeba delikatnie je wyciskać. Dzięki temu nie zniszczy się ich struktura ani skręt.

Nieprawidłowe cięcie

Wymienione wyżej błędy to nie jedyne przyczyny puszenia włosów. Często przyczyniają się do nich fryzjerzy. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że nie każdy potrafi obchodzić się z taką fryzurą. Proponują cięcia, które sprawdzają się przy prostych włosach. Loki natomiast inaczej prezentują się na mokro, a inaczej po wysuszeniu. Koncepcja fryzury powinna być więc bardzo dobrze przemyślana.

Należy wziąć to pod uwagę nie tylko ze względów estetycznych. Nieumiejętne cieniowanie czy degażowanie powoduje, że już puszące się włosy puszą się jeszcze mocniej!

Farbowanie włosów kręconych

Wśród zabiegów fryzjerskich, które mogą szkodzić włosom kręconym, trzeba wymienić farbowanie. Loki lubią delikatne farby, oparte na składnikach roślinnych. Agresywne rozjaśnianie może więc nie być dobrym pomysłem. Dotyczy to zwłaszcza takich sytuacji, kiedy procesowi poddawane są wszystkie pasma na całej długości.

Panie, które chcą uzyskać odcień blondu, mogą zdecydować się na przykład na refleksy. Całościowe rozjaśnianie tylko pogłębi problem puszenia. Włosy staną się jeszcze bardziej kruche i przesuszone, czego powodem będą za mocno rozchylone łuski.

Pielęgnacja, dzięki której pożegnasz puszenie się włosów

Aby raz na zawsze pożegnać puszące się włosy, konieczna jest cierpliwość. Trzeba wprowadzić kilka nawyków pielęgnacyjnych, które będą odpowiadać ich potrzebom. Najważniejsze jest zapewnienie im optymalnego nawilżenia. Niekiedy puszenie mija po kilku tygodniach, czasem potrzeba na to miesięcy. Jednak dzięki konsekwencji loki znowu staną się sprężyste, a sianowata fryzura odejdzie w zapomnienie.

 

Jak myć puszące się włosy?

W jaki sposób myć kręcone i falowane włosy, które w dodatku się puszą? Przede wszystkim należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej dawki nawilżenia oraz odżywienia. Dzięki temu łuski włosów o średnim i wysokim poziomie porowatości będą mogły się domknąć. Pukle staną się gładkie, lśniące i miękkie w dotyku. W tym celu kobiety świadome potrzeb swoich włosów stosują metodę OMO.

Metoda OMO – krok po kroku

Ten sposób mycia włosów polega na dwukrotnym zastosowaniu odżywki:

  • Odżywkę nakłada się przed szamponem tylko na pasma (nie na skórę głowy). Powinna być lekka i pozbawiona silikonów. Jeśli problem stanowią puszące się włosy, może zawierać nawilżające humektanty lub proteiny. Ilość nie powinna być zbyt duża. Wystarczy rozprowadzić na włosach porcję o wielkości orzecha włoskiego. Nie trzeba jej spłukiwać przed nałożeniem szamponu, ponieważ chroni pasma przed działaniem detergentu.
  • Mycie skóry głowy delikatnym, niskopieniącym szamponem o nawilżających właściwościach. Ma on usunąć nadmiar sebum oraz resztki produktów do stylizacji. Należy pamiętać, by nie nakładać kosmetyku na pasma. One zostaną umyte pianą, wytworzoną podczas mycia skalpu.
  • Drugie „O” w metodzie OMO to kolejna odżywka. Nakłada się ją po umyciu włosów szamponem. Aby zakończyć pielęgnację i domknąć łuski, należy wybierać kosmetyki z emolientami z małym dodatkiem humektantów. W ten sposób kosmyki zostaną nawilżone od wewnątrz, a przede wszystkim zabezpieczone przed utratą wody. Produkt powinien pozostać na włosach nawet przez 15 minut.

Aby nie podnosić ryzyka dalszego puszenia się włosów, do spłukiwania odżywek najlepiej stosować chłodną wodę. Pomoże w domknięciu łusek, a tym samym nie dopuści do dalszego przesuszania.

Dokładne oczyszczanie włosów i skóry głowy

Warto pamiętać, że niektóre produkty do stylizacji włosów, ale też odżywki czy maski, mają w swoim składzie silikony. Związki te mają złą sławę, tymczasem wygładzają kosmyki i zabezpieczają je przed przesuszaniem. Tworzą na ich powierzchni ochronny film, który zapobiega utracie nawilżenia. Jednak z biegiem czasu, kiedy jest ich zbyt dużo na włosach, powodują prostowanie loków. Ponadto ich nagromadzona ilość powoduje, że włosy przestają tak dobrze wchłaniać substancje odżywcze, które są zawarte w maskach oraz odżywkach.

Trudno jednak całkowicie usunąć nadmiar silikonów za pomocą delikatnych szamponów. Dlatego raz na jakiś czas (na przykład co 2 tygodnie) warto sięgnąć po mocniejszy kosmetyk. Taki szampon do zadań specjalnych może zawierać SLS czy SLES, powinien być za to pozbawiony silikonów.

Aby jeszcze dokładniej oczyścić skórę głowy, warto sięgnąć po peeling trychologiczny. Doskonale usuwa resztki kosmetyków, ale także stymuluje cebulki i pobudza włosy do wzrostu. Dzięki temu loki stają się gęstsze i mocniejsze.

Szampon na puszenie się włosów

Jakie produkty na puszenie się włosów warto mieć w swojej łazience? Delikatny szampon do mycia włosów to podstawa. Większość drogeryjnych kosmetyków ma w swoim składzie silne detergenty, które należy ograniczać i używać ich tylko od czasu do czasu. Co więc powinien zawierać idealny szampon do włosów kręconych, które się puszą?

Najlepiej, by znalazły się w nim humektanty, takie jak miód lub roślinna gliceryna. Nie trzeba unikać również emolientów. W szamponie mogą się znaleźć na przykład:

  • olej arganowy;
  • olej ze słodkich migdałów;
  • olej z rokitnika;
  • olej lniany.

Kosmetyki warte uwagi

Szukając kosmetyków, które pomogą rozprawić się z problemem, jakim są puszące włosy, warto zwrócić się w kierunku profesjonalnej pielęgnacji. Najlepsi styliści fryzur nie idą na kompromisy i sięgają tylko po takie produkty, które dają najlepszy efekt.

W przypadku osób, które farbują włosy, ciekawym rozwiązaniem okaże się nowa koloryzacja ton w ton, Dia Color, której składniki są nawet do 92% pochodzenia naturalnego. Zawarte w gamie produkty nie tylko oferuje doskonały, nasycony kolor na włosach, ale równocześnie dba o ich kondycję.

Mocne nawilżenie zapewni Kremowy Szampon Intensywnie Nawilżający Serie Expert Curl Expression. W jego składzie znajduje się roślinna gliceryna 3% oraz nasiona hibiskusa. Kremowa formuła doskonale się pieni, dzięki czemu nie trzeba używać dużych ilości produktu, by uzyskać najlepszy efekt. Po zastosowaniu szamponu włosy łatwo się rozczesują, wyglądają przy tym lekko i zdrowo. To idealna propozycja dla włosów kręconych i falowanych.

Ciekawe produkty oferuje także gama Metal Detox. Szczególną uwagę warto zwrócić na nowość, czyli Pielęgnacja przed szamponem. To kosmetyk, który uzupełnia milion mikropęknięć włosów w minutę. Dzięki temu zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wody z zawartymi w nim metalami. Kosmetyk ten zmniejsza łamliwość włosów, wzmacnia je, nawilża, wygładza i dodaje miękkości. Może być stosowany przy każdym myciu.

Warto wypróbować szampon Metal Detox. Przeznaczony jest do każdego rodzaju włosów, w tym tych poddawanych częstym zabiegom koloryzacji i dekoloryzacji. Skutecznie chroni pasma przed odkładaniem się na nich zanieczyszczeń i cząsteczek metali, dzięki czemu włosy pozostają lśniące i zyskują zdrowy wygląd.

Odżywka do włosów puszących się

Kosmetyki na puszenie się włosów, takie jak odżywki, również powinny mieć uważnie dobrane składy. Warto szukać produktów humektantowo-emolientowych. Inne rozwiązanie to metoda OMO i używanie preparatów o zróżnicowanych składach. Natomiast w pielęgnacji włosów kręconych nigdy nie można pomijać odżywki. Jest to element obowiązkowy.

Składniki, jakich warto szukać na liście, to między innymi:

  • olejek arganowy;
  • olejek z pestek winogron;
  • olej jojoba;
  • roślinna gliceryna;
  • witaminy (na przykład prowitamina B5);
  • aloes;
  • miód.

Odżywki, których warto używać

W przypadku bardzo zniszczonych, falowanych i kręconych włosów pomoże gama Absolut Repair Molecular. Szczególną uwagę warto zwrócić na Maskę Wzmacniającą Strukturę Włosów. To kosmetyk o niezwykle lekkiej, niewymagającej spłukiwania formule, który poprawia elastyczność i sprężystość włosów. Oprócz tego, oferuje ochronę przed działaniem wysokiej temperatury (do 230°C).

Włosy kręcone, które się puszą, są zazwyczaj zniszczone i łamliwe. Dlatego warto zapewnić im kojący kompres w formie odżywki. Znakomitym produktem jest Wzmacniająca Odżywka Serie Expert Inforcer. W jej składzie znajduje się witamina B6 oraz biotyna. Są znane ze swoich wzmacniających właściwości. Doskonale pielęgnują włosy z tendencją do łamania oraz rozdwojonymi końcami. Kosmyki stają się miękkie i zdrowe.

Odżywka do włosów zniszczonych Serie Expert Absolut Repair to produkt, który wypełnia zniszczenia w powierzchni włosa oraz uzupełnia jego nawilżenie. Składnikami aktywnymi są tu proteiny oraz gold quinoa (komosa ryżowa). Regularne stosowanie kosmetyku sprawia, że włosy stają się gładkie i lekkie. Puszące włosy powinny zostać zregenerowane właśnie dzięki tej odżywce.

Inne kosmetyki na puszenie się włosów

Szampon oraz odżywka to nie wszystko, co na puszenie włosów ma do zaoferowania laboratorium L’Oréal Professionnel Paris. Przede wszystkim włosy kręcone powinny być regularnie wzmacniane bogatymi w emolienty maskami. Pielęgnację należy uzupełnić naturalnymi olejami oraz innymi kosmetykami, które podkreślą skręt loków.

Maski do włosów kręconych

Jeśli lokom brakuje nawilżenia, doskonale sprawdzi się Nawilżająca Maska Serie Expert Curl Expression, w której składzie znajdują się również humektanty. Składniki aktywne to roślinna gliceryna 3% oraz nasiona hibiskusa. Zapewniają one włosom kręconym doskonałą pielęgnację. Maska ma konsystencję balsamu, świetnie się wchłania, dzięki temu kosmyki są dogłębnie nawilżone. Co bardzo ważne, chroni także pasma przed puszeniem się.

Ochronę przed puszeniem zapewnia również Maska Serie Expert Liss Unlimited. Odżywia kosmyki, chroni ich włókno, dzięki czemu stan kosmyków poprawia się już od pierwszego użycia. Między innymi dzięki temu, że w jej składzie znajdują się olej z wiesiołka oraz keratyna, wobec czego odbudowuje włosy, odżywia i zapobiega przesuszaniu. To znakomity sposób na zdrowo wyglądające włosy.

Produkty, które zapewniają dodatkowe nawilżanie

Włosy kręcone i falowane znakomicie reagują na nawilżające oleje. Substancje pomagają wydobyć ich skręt, a przede wszystkim poprawiają ich odporność na warunki zewnętrzne. Są o wiele bardziej skoncentrowane niż te, które wzbogacają składy odżywek i masek. Po jakie produkty warto więc sięgnąć?

Jeśli lokom brakuje nawilżenia, doskonale sprawdzi się Nawilżająca Maska Serie Expert Curl Expression, w której składzie znajdują się również humektanty. Składniki aktywne to roślinna gliceryna 3% oraz nasiona hibiskusa. Zapewniają one włosom kręconym doskonałą pielęgnację. Maska ma konsystencję balsamu, świetnie się wchłania, dzięki temu kosmyki są dogłębnie nawilżone. Co bardzo ważne, chroni także pasma przed puszeniem się.

Ochronę przed puszeniem zapewnia również Maska Serie Expert Liss Unlimited. Odżywia kosmyki, chroni ich włókno, dzięki czemu stan kosmyków poprawia się już od pierwszego użycia. Między innymi dzięki temu, że w jej składzie znajdują się olej z wiesiołka oraz keratyna, wobec czego odbudowuje włosy, odżywia i zapobiega przesuszaniu. To znakomity sposób na zdrowo wyglądające włosy.

Kosmetyki do zadań specjalnych

Absolutnym hitem jest Olejek Metal Detox. Jego profesjonalna, skoncentrowana formuła chroni włosy przed osadzaniem się cząsteczek metali i puszeniem, a do tego nawilża i ułatwia rozczesywanie. Oprócz tego zabezpiecza kosmyki przed działaniem wysokiej temperatury. Dodaje im miękkości oraz blasku. Może być stosowany zarówno bezpośrednio po myciu, jak i na już wysuszonych włosach.

Domowe sposoby na puszenie się włosów

Profesjonalna pielęgnacja włosów może być wspierana domowymi sposobami. Włosomaniaczki bardzo chętnie stosują między innymi czyste oleje – trzeba jednak uważać na puszenie się włosów po olejowaniu. Oprócz tego domowa pielęgnacja opiera się także na innych zasadach.

Olejowanie sposobem na puszące włosy?

Zabieg olejowania włosów kręconych powinien być wykonywany raz w tygodniu. Polega na nałożeniu rozgrzanego oleju na pasma. Powinno się go trzymać nawet przez 2 godziny. Następnie trzeba zemulgować olej odżywką i dokładnie spłukać. Jest to znany sposób na dogłębne odżywienie włosów.

Często zdarza się jednak puszenie włosów po olejowaniu. To błąd spowodowany złym doborem oleju do tego zabiegu. Należy kierować się poziomem porowatości kosmyków – do tych o wysokim stopniu porowatości najlepsze będą:

  • olejek z pestek winogron;
  • olej z pestek dyni;
  • olej sojowy;
  • olej lniany.

Puszenie się włosów – proste sposoby

Puszące się włosy można potraktować domowymi płukankami. Ich składniki znajdują się w każdej kuchni. Najprościej wykonać płukankę z wody gazowanej – wystarczy namoczyć pasma, a następnie pozwolić im naturalnie wyschnąć. Jej niskie pH zapobiega problemowi puszenia. Jako płukankę można wykorzystać również roztwór wody z octem jabłkowym. Stosuje się go po myciu włosów. Nadaje im wygładzenie oraz połysk. Podobnie działa również ciemne piwo, które jest niezwykle bogate w składniki odżywcze.

Oprócz tego włosy puszące się docenią jedwab. Warto kupić poszewkę wykonaną z takiego materiału. Ma gładką strukturę, która podczas snu nie powoduje plątania ani dodatkowego puszenia kosmyków. Tak samo warto potraktować akcesoria do włosów. Zwykłe frotki czy gumki można zastąpić jedwabnymi zamiennikami. Włosy pozostają wówczas miękkie i lśniące, ponieważ wykonane z jedwabiu gumki zapobiegają powstawaniu kołtunów oraz odgnieceń.

Dodatkowo warto regularnie odwiedzać sprawdzonego fryzjera, który będzie podcinał końce. To zazwyczaj najbardziej zniszczone partie włosów, lubiące łamać się i plątać. To również poprawia stan zniszczonych włosów.

Włosy kręcone i falowane mają tendencję do puszenia. Ten stan można jednak odwrócić, stosując dobrze dobraną pielęgnację. Profesjonalne kosmetyki, zapewniające równowagę PEH, a także olejki i produkty do stylizacji to wszystko, czego potrzebują loki. Jeśli zostanie do tego włączona odpowiednia metoda mycia, czesania i suszenia, kondycja fryzury ulegnie diametralnej poprawie. Potrzeba jedynie cierpliwości i wytrwałości.