Szampon do włosów średnio - porowatych
Szampon do włosów średnioporowatych to podstawa codziennej pielęgnacji! Jak znaleźć najlepszy do Twojego typu włosów? Poznaj profesjonalne kosmetyki.
Szampon do włosów średnioporowatych to podstawa pielęgnacji kosmyków. Na co zwracać uwagę, wybierając taki produkt? Przede wszystkim trzeba uważnie czytać skład, a także kierować się częstotliwością stosowania.
Włosy średnioporowate uważane są za najpowszechniejszy typ włosów. To jednak nie zmienia faktu, że często pojawiają się pytania, jak zadbać o ich kondycję? Takie pukle są bowiem dość wymagające – potrzebują odpowiedniej równowagi pomiędzy substancjami nawilżającymi, wygładzającymi a odbudowującymi. Tylko wtedy można wyeliminować puszenie lub elektryzowanie, czyli najczęstsze problemy tego typu włosów. Nie można przy tym pomijać kwestii, jaką jest szampon do włosów średnioporowatych. Ten kosmetyk ma przecież z nimi bezpośredni kontakt!
Spis treści:
Włosy średnioporowate – czyli jakie?
Pielęgnacja włosów średnioporowatych – czego potrzebują?
Mycie włosów średnioporowatych.
Włosy średnioporowate – jaki szampon wybrać?
Najlepsze szampony do włosów średnioporowatych
Jak dbać o włosy średnioporowate?
Zanim odpowiemy na pytanie o to, jaki szampon do włosów średnioporowatych warto wybrać, trzeba poznać charakterystykę włosów o średniej porowatości. To określenie odnosi się od stopnia odchylenia łusek włosowych. Tworzą one zewnętrzną warstwę, zabezpieczającą przed utratą nawilżenia. Jeśli mocno przylegają, mówimy o niskiej porowatości, natomiast gdy są znacznie odchylone, wtedy włosy stają się wysokoporowate. To zwykle zniszczone i mocno przesuszone kosmyki, które utraciły blask i sprężystość.
Średnią porowatość włosów można określić stan pośredni. Pasma nie wyglądają na zaniedbane, jednak mają tendencję do elektryzowania się i puszenia. Są też niezwykle wrażliwe na wysoką temperaturę – przy częstym używaniu suszarki i prostownicy łatwo jest je zniszczyć. Do pielęgnacji włosów średnioporowatych należy stosować kosmetyki bogate w proteiny oraz humektanty, natomiast ostrożnie dawkować emolienty. Są to często delikatne i cienkie kosmyki, dlatego łatwo je przesuszyć i przeciążyć.
Jak rozpoznać włosy średnioporowate? Można przeprowadzić domowy test z wykorzystaniem szklanki wody. Jeśli po kilku minutach włos będzie unosił się w połowie jej wysokości, wówczas mamy do czynienia ze średnią porowatością. Oczywiście najbardziej miarodajna jest opinia trychologa lub fryzjera, ale można też polegać na własnej obserwacji.
Co wyróżnia włosy średnioporowate? To między innymi:
W przypadku włosów średnioporowatych nie tak łatwo dobrać idealną rutynę pielęgnacyjną. Powinna opierać się na równowadze PEH, czyli dostarczeniu pasmom składników w odpowiednich proporcjach. Zwykle pielęgnacja opiera się na produktach bogatych w proteiny oraz humektanty, potrzebne są też takie z dodatkiem emolientów. Tu jednak trzeba zachować ostrożność, delikatne pasma łatwo jest przeciążyć, przez co tracą sprężystość.
Proteiny to białka, które stanowią główny budulec włosów. Wzmacniają i odbudowują strukturę pasm, dlatego nie powinno ich zabraknąć w pielęgnacyjnej rutynie. Warto szukać produktów z keratyną oraz kolagenem.
W pielęgnacji tego rodzaju włosów nie może zabraknąć humektantów. Są to składniki nawilżające, a właśnie tego potrzebują włosy średnioporowate. Najlepiej sprawdzą się produkty, które w składzie mają:
Jak często należy myć włosy średnioporowate? Należy zwrócić baczną uwagę na skórę głowy. Jeśli nie ma z nią większych problemów, optymalna częstotliwość to raz na dwa lub trzy dni. Bywa jednak, że włosy mają tendencję do przetłuszczania, co jest związane z nadprodukcją sebum. Wówczas po szampon można sięgać nawet codziennie, jednak należy wybierać te łagodne, bez SLS lub SLES.
Jak często należy myć włosy średnioporowate? Należy zwrócić baczną uwagę na skórę głowy. Jeśli nie ma z nią większych problemów, optymalna częstotliwość to raz na dwa lub trzy dni. Bywa jednak, że włosy mają tendencję do przetłuszczania, co jest związane z nadprodukcją sebum. Wówczas po szampon można sięgać nawet codziennie, jednak należy wybierać te łagodne, bez SLS lub SLES.
Nie wystarczy wybrać odpowiedni szampon. Włosy średnioporowate powinny być odpowiednio myte. Produkt, nawet ten delikatny, warto wcześniej rozcieńczyć wodą aż do momentu powstania piany. Następnie szampon nanosi się bezpośrednio na skórę głowy i delikatnie masuje skalp.
To wystarczy, by usunąć zanieczyszczenia i osady, które pozostawiają kosmetyki do włosów oraz stylizacji. Podczas mycia nie trzeba pocierać pasm – zadanie znakomicie wypełni spływająca piana. Bardzo ważna jest także temperatura wody. Nie może być zbyt wysoka, ponieważ przyczyni się do otwarcia łusek. Włosy najlepiej myć pod ciepłym lub letnim strumieniem.
Mokre włosy najlepiej delikatnie odsączyć z wody, używając do tego delikatnej bawełny. Silne tarcie w ręcznik frote przyczynia się do łamania i niszczenia struktury kosmków. Ich rozczesywanie lepiej pozostawić do momentu, gdy wyschną. Wyjątek stanowią włosy falowane lub kręcone, które zawsze czesze się na mokro po nałożeniu odżywki. Polecane do tego są grzebienie z szerokim rozstawem zębów lub szczotki z naturalnego włosia.
Włosy o średniej porowatości dość długo schną. Jednak mając czas, warto się na to zdecydować. Strumień gorącego powietrza otwiera łuski, dlatego takim włosom trudniej utrzymać optymalne nawilżenie.
Szampony to rodzaj kosmetyków, które zwykle dobiera się do potrzeb skóry głowy. Jednak warto przy tym pomyśleć również o tym, by nie zaszkodzić włosom. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto postawić na lekkie produkty, bez silnych detergentów. Eksperci uważają, że najlepiej wybierać szampony z przewagą humektantów lub protein. Keratyna jest tym składnikiem, który docenią pasma o średniej porowatości.
Mocniejsze szampony powinno stosować się rzadziej, choć regularnie. Zapewniają bowiem silniejsze oczyszczenie. Pomagają pozbyć się tego, z czym lekkie produkty mogły nie dać sobie rady.
Czego potrzebują włosy średnioporowate? Szampon powinien delikatnie, ale skutecznie oczyszczać skórę głowy oraz pasma. Aby zapewnić sobie najlepszą możliwą pielęgnację, warto postawić na profesjonalne kosmetyki, które wybierają również najlepsi styliści fryzur.
Cienkie włosy, które wyglądają, jakby nie podlegały grawitacji? Pozwala to osiągnąć szampon Volumetry L’Oréal Professionnel. W jego składzie znajduje się między innymi kwas salicylowy, który łagodnie myje i oczyszcza skórę głowy. Poza tym nadaje włosom lekkości, odbijając je u nasady. Mają podkreśloną teksturę, ale nie są obciążone, co jest szczególnie istotne dla tego typu włosów.
Szczególna pielęgnacja należy się jednak włosom farbowanym i rozjaśnianym. Zabiegi chemiczne mogą zmieniać ich strukturę, dodatkowo je uwrażliwiając. Sposobem na ten problem jest szampon Metal Detox L’Oréal Professionnel. Należy go stosować po każdej koloryzacji oraz dekoloryzacji, ponieważ oczyszcza i zabezpiecza włosy. Chroni przed wnikaniem do ich wnętrza metali, a przy tym przedłuża jakość koloru. Po zastosowaniu szamponu włosy nie tylko są lśniące, ale także bardziej odporne na działanie promieni UV. Trzeba bowiem pamiętać, że słońce również uwrażliwia pukle i powoduje ich przesuszanie oraz blaknięcie.
Stosowanie szamponów to podstawa, do pielęgnacji koniecznie trzeba dodać odpowiednią odżywkę oraz maski. Niweluje to problem z rozczesywaniem włosów, tego rodzaju produkt doskonale wygładza także ich powierzchnię.
Przy cienkich włosach sprawdzi się Maska oczyszczająca z glinką 2 w 1. Obecność 6% glinki doskonale oczyszcza włosy, a także dodaje im lekkości i objętości.
Składniki odżywcze warto dostarczać pod postacią maski. Są one niezwykle skoncentrowane, dlatego nie ma konieczności, by używać ich przy każdym myciu. Prawdziwym hitem jest maska Metal Detox L’Oréal Professionnel, która doskonale uzupełni działanie szamponu. Skutecznie odżywia i zabezpiecza włosy, w szczególności te poddawane zabiegom koloryzacji lub dekoloryzacji.
Posiadaczki włosów średnioporowatych powinny sprawdzić, jak działają na nie oleje. Warto nałożyć je przed myciem i pozostawić na kilka godzin. By mógł zadziałać, trzeba dobrze dobrać olejek. Najlepsze dla włosów średnioporowatych są:
Wybór produktu zależy jednak od indywidualnych upodobań. Najpierw trzeba podgrzać go w kąpieli wodnej, a dopiero później rozprowadzić równomiernie na włosach. Najlepiej omijać ich nasadę oraz skórę głowy. Aby dokładnie zmyć nałożony olej, trzeba zemulgować go odżywką, a później umyć głowę szamponem.
Jeśli jednak zależy nam na jak najlepszych efektach przy użyciu olejów, warto sięgnąć po profesjonalny Olejek Metal Detox, który skutecznie zabezpiecza i wzmacnia włosy, szczególnie te poddawane zabiegowi koloryzacji.
Szampon do włosów średnioporowatych powinien być dobrany także do potrzeb skóry głowy. Oprócz tego trzeba brać pod uwagę częstotliwość stosowania. Jeśli produkt ma być używany codziennie, wtedy należy zdecydować na lekkie kosmetyki do włosów o możliwie krótkim składzie.
Scalp Advanced | Maska
VOLUMETRY | Szampon