Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Włosy nisko - porowate

Nie od dziś wiadomo, że dobór właściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów nie należy do najłatwiejszych zadań. Kluczowe jest tutaj poznanie potrzeb swoich włosów i ich indywidualnych cech, co znacząco ułatwia dopasowanie składników aktywnych oraz metod ich aplikowania. Dużą pomocą jest z pewnością ustalenie ich porowatości. W tym artykule dokładniej omówimy włosy niskoporowate. Jakie to są włosy? Co szczególnie je wyróżnia i w jaki sposób należy się o nie troszczyć, aby wyglądały pięknie i zdrowo? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące pielęgnacji włosów niskoporowatych i podpowiadamy, jak prawidłowo je rozpoznać.

Spis treści

Czym są włosy niskoporowate?

Charakterystyka i wygląd włosów niskoporowatych

Codzienna pielęgnacja włosów niskoporowatych

Najlepsze składniki w kosmetykach do włosów niskoporowatych

Najlepsze fryzury dla włosów niskoporowatych

Produkty do włosów niskoporowatych

Szampon dodający objętości

Maska oczyszczająca

Spray unoszący włosy

Puder w sprayu

Maska nawilżająca do włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate – podsumowanie



Czym są włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate – co to znaczy? Zanim dokładniej to omówimy, warto najpierw pochylić się nad podstawowym zagadnieniem, jakim jest porowatość włosów. Jest to pojęcie nierozerwalnie związane z budową włosa. Składa się on z łodygi (która jest martwą częścią wystającą ponad powierzchnię skóry) i korzenia. Ten drugi zaś jest osadzony w mieszku włosowym, a kończy się cebulką. To właśnie z cebulek wyrastają nasze włosy. Są one połączone z brodawkami, a więc bardzo ważną częścią włosa, ponieważ to dzięki niej możliwe jest dostarczenie włosom cennych składników odżywczych.

Łodyga każdego włosa jest pokryta komórkami zwanymi łuskami, które są niewidoczne gołym okiem. Pełnią one bardzo ważną funkcję: przede wszystkim ochraniają wnętrze włosa przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a także odpowiadają za zatrzymanie w środku wody i substancji odżywczych. Im bardziej łuski przylegają do łodygi włosa, tym nie tylko jest on gładszy i bardziej lśniący, ale też staje się odporniejszy na uszkodzenia.

To właśnie stopień odchylenia łusek nazywamy porowatością. Wysoka porowatość oznacza, że łuski są znacząco odchylone (w dotyku włosy mogą mieć nierównomierną strukturę, często są szorstkie i przesuszone), średnia porowatość to częściowe odchylenie łusek (włosy mogą zyskać blask, ale nieodpowiednia pielęgnacja również może doprowadzić do pogorszenia ich kondycji). Przy niskiej porowatości włosów łuski dość ściśle przylegają do łodygi.

Podczas dobierania kosmetyków i odpowiednich metod dbania o włosy bardzo często dążymy właśnie do tego, aby łuski włosa były domknięte. To dzięki temu możliwe jest osiągnięcie efektu tafli, a włosy są lśniące, miękkie i gładkie. Dlatego też w większości przypadków nie zastanawiamy się, jak zwiększyć porowatość włosów, tylko wręcz odwrotnie – jak ją zmniejszyć.

Zatem co to znaczy: włosy niskoporowate? To takie, które z natury posiadają przylegające do łodygi łuski. Najczęściej są to włosy proste, choć nie jest to reguła. Posiadacze i posiadaczki takiego typu włosów zazwyczaj nie mają większych problemów z uzyskaniem wymarzonej gładkości czy połysku, co oczywiście nie oznacza, że pielęgnacja jest całkowicie bezproblemowa.

Kobieta o mocnych i zdrowych włosach niskoporowatych

Charakterystyka i wygląd włosów niskoporowatych

Choć możliwy jest test na porowatość włosów – zarówno w wersji internetowego kwestionariusza, jak i porady specjalisty, tj. trychologa – bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest poznanie najważniejszych cech danej porowatości. To niezwykle ułatwia nawet samodzielne ustalenie, czy rzeczywiście posiadamy włosy niskoporowate. Charakterystyka tego typu włosów jest też niezbędna w zakresie dopasowywania składników aktywnych, formuł i zabiegów stylizujących. Znacznie prościej będzie nam zrozumieć potrzeby włosów i dobrać do nich właściwe produkty.

Co to znaczy niskoporowate włosy? Oto cechy, które najczęściej je wyróżniają:


  • włosy niskoporowate są zazwyczaj idealnie gładkie, miękkie i lśniące. Podczas poruszania głową wspaniale połyskują i dają efekt tafli, o którym marzy wiele osób;

  • przeważnie wyglądają na bardzo zdrowe i wypielęgnowane, zwłaszcza że nie mają tendencji do łamania się i kruszenia ze względu na dobrą odporność na uszkodzenia;

  • nie są podatne na puszenie się i elektryzowanie – domknięte łuski włosa zapobiegają wchłanianiu wilgoci z otoczenia;

  • rzadko odgniatają się podczas snu czy w trakcie noszenia akcesoriów do włosów, w dodatku nie mają tendencji do plątania się, a ich rozczesanie nawet po całym dniu może być wyjątkowo łatwe;

  • są podatne na koloryzację, a farba długo się na nich utrzymuje – po raz kolejny jest to zasługa właśnie przylegających do łodygi łusek, ponieważ zatrzymują one pigmenty i zapobiegają ich szybkiemu wypłukiwaniu się;

  • ponieważ są zazwyczaj dość śliskie i sypkie, ułożenie ich nie należy do najłatwiejszych zadań – mogą się wymykać ze starannych upięć;

  • jak już wspominaliśmy, najczęściej są to włosy proste; wykonanie na nich loków czy fal może być utrudnione, jako że nie są zbyt podatne na stylizację i po użyciu lokówki mogą bardzo szybko się wyprostować;

  • często towarzyszy im nadprodukcja sebum, wobec czego łatwo ulegają przetłuszczaniu się; zastosowanie zbyt ciężkich kosmetyków również może spowodować, że będą wyglądały na nieświeże i przetłuszczone;

  • w wielu przypadkach brakuje im pożądanej objętości, są przyklapnięte;

  • często przylegają dość ciasno do głowy, wobec czego trudno uzyskać na nich odbicie u nasady.
Włosy niskoporowate bez objętości

Wiedząc teraz, jak się zachowują i jak wyglądają włosy niskoporowate, z pewnością bez trudu wskażesz najczęściej występujące problemy w przypadku ich pielęgnacji. Przede wszystkim stanowią wyzwanie, kiedy chcemy je ułożyć lub wystylizować w konkretny sposób. Oczywiście to nie oznacza, że musimy zrezygnować z wszelkich fantazyjnych fryzur – odpowiednie akcesoria oraz produkty stylizujące mogą w dużej mierze ułatwić nam zadanie i pomóc w osiągnięciu zamierzonego efektu.

Kolejną kwestią jest tak częsty brak objętości. Mimo że włosy niskoporowate zazwyczaj wspaniale połyskują, są gładkie i miękkie, to jednocześnie mogą być przyklapnięte i prezentować się dość „płasko”. Jest to największa zmora zwłaszcza tych osób, które posiadają jednocześnie cienkie włosy. Oznacza to, że w pielęgnacji należy zadbać o ich odbicie u nasady. Główną rolę odgrywa prawidłowe oczyszczanie, co przy okazji pozwala na zmniejszenie ilości sebum – włosy niskoporowate przetłuszczające się mogą wyglądać nieświeżo.

Dodatkowo należy też wspomnieć, że nie bez znaczenia jest sam dobór produktów, z którymi polubią się włosy niskoporowate. Kosmetyki powinny przede wszystkim posiadać lekką formułę, która przesadnie ich nie obciąży. O ile, dla przykładu, włosy wysokoporowate czerpią najwięcej korzyści, chociażby z gęstych maseł i olejów, o tyle w przypadku niskoporowatych takie produkty mogą sprawić, że nawet po umyciu włosy będą wyglądały na tłuste.

Niska porowatość włosów może być nam dana z natury, nie oznacza to jednak, że nie może ulec zmianie, np. włosy średnioporowate mogą stać się niskoporowate za sprawą odpowiedniej pielęgnacji. Dlatego tak wiele osób poszukuje skutecznych rozwiązań na to, jak zmienić porowatość włosów na niższą, by łuski włosa były bardziej domknięte. To nie tylko skuteczna ochrona przed puszeniem się i uszkodzeniami, ale również możliwość utrzymania we wnętrzu włosa najważniejszych składników odżywczych.


Codzienna pielęgnacja włosów niskoporowatych

Układając plan pielęgnacji włosów niskoporowatych, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na stosowane produkty, ale także na sposoby ich nakładania oraz metody wykonywania podstawowych zabiegów. Uzyskanie złotego środka może zająć trochę czasu, dlatego nie martw się – być może konieczne będzie wypróbowanie różnych opcji, aby osiągnąć idealny balans. Ostateczny efekt jest zdecydowanie tego warty!

Bardzo istotną kwestią jest chociażby mycie. Można je wykonywać nawet codziennie, jeśli Twoje włosy tego potrzebują. Szampon do włosów niskoporowatych powinien być raczej delikatny, pozbawiony silnych detergentów. Choć intuicyjnie wielu z nas będzie chciało sięgać po intensywnie oczyszczający szampon, szczególnie przy problemie z przetłuszczaniem się. Delikatny odpowiednik będzie najlepszy, a w razie potrzeby skórę głowy możesz umyć dwukrotnie, by na pewno pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i sebum. Silniejszego szamponu używaj jedynie co kilka myć – jest to zresztą rozwiązanie polecane również w przypadku wyższej porowatości, dlatego szampon do włosów średnioporowatych także powinien być dość łagodny.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

W trakcie mycia skóry głowy wykonuj delikatny masaż skalpu, co pobudzi krążenie. Same włosy umyj wyłącznie powstałą wówczas pianą. Pamiętaj, aby używać strumienia letniej wody – zbyt zimna lub zbyt gorąca może rozchylać łuski włosowe, a przecież to nie o taki rezultat nam chodzi.

Po spłukaniu szamponu do niskoporowatych włosów rekomendowane jest nałożenie odżywki, od czasu do czasu możesz też zdecydować się na maskę. Jaka odżywka do włosów niskoporowatych będzie najlepsza? O lekkiej, nawilżającej lub odżywczej formule – o najlepszych składnikach aktywnych opowiemy jeszcze więcej poniżej. Co ważne, niskoporowate włosy mogą się nie polubić z odżywkami bez spłukiwania.

Pamiętajmy, aby nie pocierać włosów szorstkim ręcznikiem! Zamiast tego odciśnijmy nadmiar wody w miękki ręcznik z mikrofibry lub nawet w bawełnianą koszulkę. Nie jest też zalecane przetrzymywanie mokrych włosów w turbanie – możesz go założyć na parę minut, ale nie więcej. W przeciwnym wypadku możesz jedynie spotęgować problem szybszego przetłuszczania się.

Suszenie włosów niskoporowatych to swojego rodzaju wyzwanie, ponieważ z natury ten typ włosów schnie bardzo długo. Jeśli masz sporo wolnego czasu, możesz pozwolić im wyschnąć naturalnie, jeśli jednak wolisz sięgnąć po suszarkę, polecamy taką z dyfuzorem, co przyspiesza ten proces. Pomocne mogą być też specjalne spraye przyspieszające suszenie.

Do suszenia używaj chłodnego nawiewu, co chroni włosy przed zniszczeniami. Gdy natomiast wybierasz gorący nawiew – lub później, w trakcie stylizacji, używasz urządzeń wytwarzających wysoką temperaturę – koniecznie nałóż wcześniej produkt o właściwościach termoochronnych. Dobrym trikiem jest też suszenie włosów niskoporowatych z użyciem okrągłej szczotki, co pomoże uzyskać efekt odbicia u nasady i większej objętości.

Samo rozczesywanie niskoporowatych włosów to zaś sama przyjemność. Ten typ włosów posiada najmniejszą podatność na plątanie się i kołtunienie. Nie ma więc potrzeby czesania ich nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Wystarczy dobrej jakości szczotka, np. z dodatkiem naturalnego włosia.

Bezproblemowe czesanie włosów niskoporowatych

Co jeszcze jest ważne, kiedy chcemy wiedzieć, jak dbać o włosy niskoporowate? Bardzo istotnym elementem ich pielęgnacji jest wykonywanie regularnego peelingu skóry głowy. To znakomity sposób na złuszczenie martwego naskórka i dodatkowe oczyszczenie skalpu. W grę wchodzi także olejowanie włosów niskoporowatych. Wielu osobom wydaje się, że każdy olej tylko obciąża takie włosy i stosowanie tego zabiegu nie ma większego sensu. Tymczasem wcale nie musisz się obawiać – wystarczy odpowiednio dobrać olejek, nie stosować go w przesadnych ilościach, a przede wszystkim dokładnie go zmyć.

A czego z kolei unikać? O niektórych kwestiach już sobie powiedzieliśmy. Przede wszystkim jest to nierozważne stosowanie produktów o bardzo gęstych, oleistych konsystencjach, które mogą przeciążyć włosy niskoporowate. Szampon, odżywka czy maska powinny być natomiast zawsze bardzo skrupulatnie zmyte.

Oprócz tego niewskazane jest używanie silikonów i bardzo tłustych past do stylizacji. Jak wspominaliśmy, warto też zrezygnować z ciągłego używania silniejszych szamponów, zwłaszcza gdy myjesz włosy codziennie. Intensywne detergenty mogą przesuszać skórę głowy i powodować wzmożone przetłuszczanie.


Najlepsze składniki w kosmetykach do włosów niskoporowatych

Chcąc wybrać odpowiednie produkty, warto wiedzieć, jakie składniki najlepiej działają na włosy niskoporowate. Odżywki, maski czy ewentualne olejki dobrze jest dobierać właśnie na podstawie tego, jakie substancje zawierają i w jakim stężeniu.

Tutaj nie sposób nie wspomnieć o trzech kluczowych składnikach, czyli proteinach, emolientach i humektantach – w skrócie PEH. To właśnie na osiągnięciu równowagi PEH bardzo często jest oparta każda pielęgnacja włosów. Jak to wygląda w kontekście włosów niskoporowatych?

W przypadku protein należy zachować ostrożność i nie stosować ich w nadmiarze. Polecane są tutaj szczególnie proteiny o mniejszych cząsteczkach, a więc proteiny hydrolizowane (np. hydrolizowana keratyna czy kolagen i proteiny z pszenicy) oraz aminokwasy. Domknięte łuski w niskoporowatych włosach nieco utrudniają wchłanianie składników o większych cząsteczkach. Mimo to warto je stosować, ponieważ wzmacniają włosy i wspomagają ich regenerację.

Emolienty zabezpieczają włosy zarówno przed czynnikami zewnętrznymi, jak i utratą wilgoci. Należy jednak mieć na uwadze, aby na włosy niskoporowate stosować emolienty lekkie, które nie będą ich oblepiać i przeciążać. Będzie to np. olej z pestek winogron, olej słonecznikowy czy olej arganowy.

Humektanty zaś to substancje nawilżające, a włosy niskoporowate bez wątpienia tego nawilżenia potrzebują. Szczególnie polecane są tutaj miód, aloes oraz gliceryna.

Jeżeli planujesz olejowanie włosów niskoporowatych, podobnie jak przy proteinach warto sięgać po olejki małocząsteczkowe. Najbardziej sprawdzą się tutaj m.in. olej kokosowy, olej babassu, masło mango czy masło shea.

W pielęgnacji włosów niskoporowatych mogą się też znaleźć takie składniki (najczęściej występują one w szamponach): mięta, pokrzywa, skrzyp polny, ekstrakt z brzozy.


Najlepsze fryzury dla włosów niskoporowatych

Wiemy już, że włosy niskoporowate nie są najłatwiejsze do stylizowania. Ze względu na swoją naturalną gładkość i śliskość nie zawsze będą współpracowały z misternymi kokami czy bardzo fantazyjnymi upięciami. To jednak nie znaczy, że nie można z nimi poeksperymentować! Z powodzeniem możesz ciekawie uczesać włosy niskoporowate – fryzury, które są dla nich najlepsze, często dodają też wizualnie objętości.

Jeśli marzą Ci się fale lub loki, jednak Twoje niskoporowate włosy nie bardzo chcą dać się kręcić, możesz sobie pomóc kosmetykami stylizującymi. Stawiaj jednak na lekkie żele i delikatne pianki, które nie będą działały obciążająco. Znacznie lepszy efekt od lokówki da Ci natomiast jedwabny wałek, na który nawiniesz włosy przed pójściem spać. To znakomity sposób na kręcone włosy bez użycia ciepła!

Przy dość cienkich włosach wbrew pozorom nie musisz obawiać się koczków. Najlepiej sprawdzają się koki z wykorzystaniem kolorowych chustek (które przy okazji stanowią wspaniały dodatek) oraz tzw. messy bun, gdzie celowo dążymy do efektu pozornego nieładu. W razie potrzeby możesz też użyć wypełniacza.

Wskazane są także wszelkie kucyki, zarówno wysokie, jak i tuż nad karkiem. Jeśli natomiast zdecydowanie bardziej wolisz nosić rozpuszczone włosy, rozważ zastosowanie takich akcesoriów jak opaski, zwłaszcza te o większej grubości, które dość znacząco odstają ponad głowę.

Włosy niskoporowate najkorzystniej prezentują się w uczesaniach naturalnych i prostych. Ponieważ tak często możemy z nich wydobyć spektakularny blask, nie trzeba wiele, by podkreślić ich piękno i cieszyć się perfekcyjną fryzurą zarówno na co dzień, jak i na ważne okazje.

Rozpuszczone włosy niskoporowate

Produkty do włosów niskoporowatych

Nie jest żadną niespodzianką, że właściwe dopasowanie kosmetyków to już połowa sukcesu, jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Sporo już powiedzieliśmy na temat tego, jakie formuły i składniki służą włosom niskoporowatym – natomiast teraz przedstawimy produkty z oferty marki L'Oréal Professionnel Paris, które najbardziej się sprawdzą do tego rodzaju włosów.

L'Oréal Professionnel Paris Szampon dodający objętości Volumetry

Szampon dodający objętości

Do mycia włosów o niskiej porowatości doskonale nadaje się wzbogacony o kwas salicylowy Szampon dodający objętości Volumetry. Jego zaawansowana formuła skutecznie usuwa zanieczyszczenia, dokładnie oczyszczając zarówno włosy, jak i skórę głowy, jednocześnie działając delikatnie, bez ryzyka przeciążenia włosów. Produkt dodaje włosom widocznej objętości, podkreśla ich naturalną teksturę i sprawia, że wyglądają na pełniejsze, bardziej gładkie i uniesione u nasady. Szampon Volumetry to idealne rozwiązanie dla osób z cienkimi, delikatnymi włosami, które zmagają się z ich przyklapnięciem i brakiem lekkości. Regularne stosowanie sprawia, że włosy stają się nie tylko oczyszczone i odświeżone, ale także odżywione, sprężyste i zachowujące świeżość na dłużej.

L'Oréal Professionnel Paris Maska Oczyszczająca Z Glinką 2 W 1 Scalp Advanced

Maska oczyszczająca

W pielęgnacji warto uwzględnić Maskę Oczyszczającą Z Glinką 2 W 1 Scalp Advanced – wielofunkcyjny kosmetyk, który można stosować na dwa sposoby, dostosowując go do potrzeb włosów i skóry głowy. Jako szampon doskonale radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń, potu, nadmiaru sebum oraz pozostałości innych produktów stylizacyjnych. Natomiast jako maska do skóry głowy oferuje dodatkowe, dogłębne oczyszczenie, wspomagając regulację pracy gruczołów łojowych i zapewniając uczucie świeżości. To idealne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemem obciążonych, przetłuszczających się włosów lub potrzebują intensywnego oczyszczenia skóry głowy. Po jej zastosowaniu włosy stają się lekkie, odświeżone, a jednocześnie pełne objętości, co znacząco ułatwia ich stylizację i nadaje im zdrowy wygląd.

Spray unoszący włosy

Jeśli Twoje włosy często są oklapnięte, zwłaszcza przy głowie, warto sięgnąć po Spray unoszący włosy u nasady Volumetry. Ten innowacyjny kosmetyk został wzbogacony o kompleks Intra-Cylane™, który wzmacnia włókno włosa, oraz kwas salicylowy, znany z właściwości oczyszczających i regulujących pracę gruczołów łojowych. Dzięki tej formule spray skutecznie unosi włosy u nasady, nadając im widoczną objętość, a jednocześnie zapewnia odpowiednie nawilżenie i spektakularny blask na całej długości. W składzie sprayu znalazł się również Hydralight – składnik aktywny, który zatrzymuje wodę we włosach, pomagając utrzymać optymalny poziom ich nawilżenia. Regularne stosowanie produktu sprawia, że włosy wyglądają na pełniejsze, świeże i lśniące, bez obciążenia. To doskonały wybór dla osób z cienkimi lub przetłuszczającymi się włosami, które szukają lekkiego, a jednocześnie skutecznego sposobu na poprawę ich wyglądu i kondycji.

L'Oréal Professionnel Paris Puder w sprayu TecniArt Savage Panache

Puder w sprayu

Z kolei podczas stylizacji warto sięgnąć po Podkreślający teksturę Puder w sprayu TecniArt Savage Panache, który doskonale sprawdzi się w modelowaniu włosów, dodając im wyrazistej tekstury i zapewniając przyczepność. To idealny produkt dla osób, które chcą nadać swojej fryzurze nowy wymiar – większą objętość, trwałość i profesjonalne wykończenie. Puder pozwala łatwo uzyskać efekt uniesienia włosów u nasady, a także podkreślić kształt fryzury na całej długości. Jego aplikacja jest prosta i wygodna – wystarczy rozpylić go u nasady włosów, a następnie rozprowadzić przy pomocy grzebienia lub palców, aby równomiernie pokryć włosy. Produkt posiada matowe wykończenie, co nadaje stylizacji naturalny wygląd, a jednocześnie nie pozostawia nieestetycznego osadu.

Maska nawilżająca do włosów niskoporowatych

Odpowiedni poziom nawilżenia to jeden z kluczowych elementów pielęgnacji włosów niskoporowatych. Choć domknięte łuski pozwalają na zatrzymanie nawilżenia we wnętrzu włosa, jednocześnie mogą nieco utrudniać jego przenikanie do środka. Dlatego też warto postarać się o to, aby w rutynie pojawiły się humektanty, takie jak gliceryna czy aloes. Dla niskoporowatych włosów to bardzo cenne składniki, które pozwalają utrzymać je w doskonałej kondycji. Świetnym rozwiązaniem może być Nawilżająca Maska Serie Expert Curl Expression. Zawiera zarówno roślinną glicerynę 3%, jak i nasiona hibiskusa. Za sprawą konsystencji balsamu produkt natychmiast się wchłania. Maska chroni włosy przed puszeniem się zapewniając 2x więcej nawilżenia*, dodatkowo ułatwia rozczesywanie i stylizację włosów.

Włosy niskoporowate – podsumowanie

Bez wątpienia wygląd włosów niskoporowatych to coś, do czego dąży wiele osób na całym świecie. Naturalnie gładkie, pełne blasku i miękkie przyciągają spojrzenia. Warto jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku innych porowatości, także i tutaj pielęgnacja oraz stylizacja włosów może stanowić wyzwanie. Jeśli dobrze poznasz potrzeby swoich niskoporowatych włosów, będą one cieszyć się dobrą kondycją i zdrowym wyglądem. Z uwagą dobieraj poszczególne kosmetyki i pamiętaj o powyższych wskazówkach, by zawsze cieszyć się spektakularną fryzurą.

*Test instrumentalny: żelowy szampon oczyszczający + maska.

Bibliografia:

  1. Łach K., Preparaty proteinowe w formie układów uproszczonych przeznaczone do pielęgnacji włosów, Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, 2020.
  2. Niedziałek A., Robię włosing, Warszawa 2021.
  3. Styczeń P., Włosom na ratunek, „Art of Beauty” 2015, nr 2.
  4. West M., Low porosity hair: Signs and how to care for it, medicalnewstoday.com/articles/low-porosity-hair [dostęp: 19.11.2024].

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty