Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Piękne włosy

Jak mieć ładne włosy po umyciu oraz utrzymać je w dobrej kondycji przez długi czas? Kluczem do zachwycającego efektu jest wypracowanie indywidualnej rutyny pielęgnacyjnej, która wesprze nawilżenie, odbudowę mikrouszkodzeń oraz zabezpieczy przed utratą wody i negatywnymi czynnikami. Sprawdź nasze porady na piękne włosy.

Spis treści

Jak mieć piękne włosy? Określ ich rodzaj!

Typ porowatości – co należy wiedzieć, by mieć piękne włosy?

Prawidłowa pielęgnacja ma znaczenie – co zrobić, żeby mieć ładne włosy?

Jak mieć ładne włosy? Na co dzień myj je delikatnym szamponem

Co na piękne włosy? Prawidłowa technika mycia głowy

Odżywki to tajemnica pięknych włosów

Porady na piękne włosy: unikaj wysokich temperatur!

Domowe sposoby na piękne włosy

Jak wykonać olejowanie na piękne włosy?

Co jeść na piękne włosy?

Co może zaproponować studio fryzjerskie? Piękne włosy w kilka chwil

Najlepsze kosmetyki na piękne włosy

Piękne i zdrowe włosy – najlepsze szampony

Piękne długie kręcone włosy – polecane kosmetyki

Siwe piękne włosy – tak o nie zadbasz

Jak mieć ładne włosy po farbowaniu?


Co robić, żeby mieć ładne? Na pewno warto korzystać ze sprawdzonych rad pielęgnacyjnych, jednak wiele rytuałów trzeba wypracować samodzielnie. Przede wszystkim należy poznać potrzeby swoich włosów. Innego traktowania wymagają włosy przetłuszczające się, innego cienkie, farbowane czy kręcone.

Jak mieć piękne włosy? Określ ich rodzaj!

Młoda kobieta dotyka kręconych włosów

Na początek warto określić typ włosów – czy są cienkie, grube, kręcone itp. Następnie należy przyjrzeć się ich kondycji (np. przesuszone, łamliwe, z tendencją do puszenia). Jednak najbardziej istotne będzie rozpoznanie rodzaju porowatości.

Przeczytaj o świadomej pielęgnacji włosów i ustal swoją rutynę>>

Typ porowatości – co należy wiedzieć, by mieć piękne włosy?

Pojedynczy włos zbudowany jest z keratyny, składa się z korzenia (cebulki) oraz łodygi. Tę z kolei tworzy wewnętrzny rdzeń, otaczająca go warstwa korowa oraz zewnętrzna osłonka. Ma ona formę zachodzących na siebie łusek, których zadaniem jest zabezpieczenie włosa przed utratą nawilżenia i składników odżywczych.

Wskutek złej pielęgnacji włosów oraz szkodliwych czynników środowiskowych, łuski mogą się rozchylać. Właśnie od stopnia odchylenia zależy rodzaj porowatości włosów:

  • włosy wysokoporowate to najtrudniejszy przypadek. Łuski są odchylone najmocniej, przez co włosy mają tendencję do puszenia i plątania. Są szorstkie w dotyku i pozbawione blasku. Włosom wysokoporowatym potrzeba przede wszystkim nawilżenia i wygładzenia;
  • włosy niskoporowate można określić jako najbardziej zadbane. Zwykle są proste i gładkie, gdyż ich łuski ściśle do siebie przylegają. Posiadaczki takich pasm zauważają jednak, że długo schną, nie są podatne na stylizację, a także łatwo je uszkodzić;
  • włosy średnioporowate mają cechy obu wcześniej opisanych typów. Mogą być proste lub lekko falowane, łatwiej się układają, chociaż jednocześnie chłoną wilgoć z powietrza. Przy średniej porowatości warto zadbać o wygładzenie łusek.



Zrób test na porowatość włosów i sprawdź, jak zadbać o ich kondycję>>

Prawidłowa pielęgnacja ma znaczenie – co zrobić, żeby mieć ładne włosy?

Piękne włosy wymagają odpowiedniego traktowania na co dzień. Trzeba więc wiedzieć, jak o nie zadbać, aby wzmocnić ich kondycję. Jeśli masz problem z włosami, przyjrzyj się technice mycia głowy i sprawdź, czy stosujesz odpowiedni szampon oraz odżywkę.

Jak mieć ładne włosy? Na co dzień myj je delikatnym szamponem

Walka o zdrowe włosy zaczyna się już na etapie ich mycia. Oczyszczanie skóry głowy to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Pomaga pozbyć się nadmiaru sebum oraz osadów pozostawionych między innymi przez produkty do stylizacji. Warto zwrócić uwagę na skład, jaki ma szampon do włosów. Powinien być dopasowany do potrzeb skóry głowy.

Większość szamponów zawiera silne detergenty, takie jak Sodium Laureth Sulfate (SLES) i Sodium Lauryl Sulfate (SLS), które, chociaż dobrze się pienią, powodują przesuszenie skóry głowy, a w konsekwencji problemy z łupieżem. Dlatego tak ważne jest, by dobierać odpowiednie produkty o zrównoważonym, możliwie najbardziej naturalnym składzie. O wiele łagodniej działają na przykład odium Coco Sulfate (SCS), a najlepiej wybierać szampon do włosów zawierający łagodne substancje myjące, takie jak Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine lub Coco-Glucoside. Silniejsze detergenty sprawdzą się do mycia doczyszczającego, które najlepiej przeprowadzać mniej więcej raz na cztery tego typu zabiegi pielęgnacyjne. Odpowiednim kosmetykiem do stosowania na co dzień będzie lekki żelowy Szampon Kojący Scalp Advanced L’Oréal Professionnel Paris z dodatkiem niacynamidu, który wspiera nawilżenie skóry głowy podatnej na podrażnienia.

Co na piękne włosy? Prawidłowa technika mycia głowy
Młoda kobieta z długimi włosami myje głowę

Odpowiedni szampon to tylko połowa sukcesu. Proste do wprowadzenia do codziennej rutyny porady na piękne włosy mogą znacznie poprawić kondycję włosów. Warto wiedzieć, że mocne tarcie i szarpanie podczas mycia może je uszkodzić. Dlatego włosomaniaczki polecają rozcieńczanie szamponu z wodą. Powstałą w ten sposób pianę nakłada się tylko na skórę głowy. Pasma zostaną oczyszczone podczas spłukiwania.

Trzeba pamiętać, by przy myciu nie drapać skalpu, a zamiast tego delikatnie masować skórę głowy opuszkami palców. To znakomity sposób nie tylko na jej oczyszczenie. Łagodny masaż poprawia krążenie krwi, a także przyspiesza porost włosów! Do spłukiwania szamponu najlepiej stosować wodę o letniej temperaturze, by dodatkowo domknąć łuski włosowe. Należy pilnować, by włosy nie były owijane ręcznikiem frotte i pocierane. To również niszczy ich strukturę. Zamiast tego lepiej delikatnie wycisnąć nadmiar wody w bawełnę bez wyraźnej struktury, np. podkoszulek.

Odżywki to tajemnica pięknych włosów

Chcąc mieć piękne włosy, nie można pomijać etapu, jakim jest ich odżywianie. Trzeba przy tym wybrać odpowiednie kosmetyki – to nie tylko różnego rodzaju odżywki odżywka, ale również maski. Powinny zawierać składniki nawilżające (humektanty), a także proteiny oraz emolienty (np. naturalne silikony lub oleje). Balans między tymi grupami składników nazywany jest równowagą PEH, która jest kluczowa, by mieć gładkie i lśniące włosy. Kosmetyki powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb włosów. Aby je określić, najlepiej po każdym myciu i nakładaniu produktów odżywczych przyglądać się ich kondycji, sposobowi układania i strukturze.

Proteiny (np. mleczne, pszenicy, owsiane, keratyna) służą do uzupełniania ubytków w powierzchni włosa, a emolienty (np. olejki i masła) wygładzają je i domykają łuski. Dzięki temu zatrzymują w jego wnętrzu wodę oraz odżywcze składniki. Należy pamiętać, że są usuwane z powierzchni pasm podczas mycia, dlatego trzeba je uzupełniać na bieżąco. Najlepiej w postaci odżywki, maski lub czystych olejków nakładanych bezpośrednio na włosy. Do grupy składników aktywnych należą też humektanty, które wspomagają nawilżenie. W składzie kosmetyku na piękne włosy będzie to np. miód, gliceryna czy ekstrakty roślinne.

Mając do czynienia z tego rodzaju kosmetykami, trzeba pamiętać, by umiejętnie je nakładać. Odżywek nie stosuje się u nasady, a od połowy długości włosów w kierunku końcówek. Ich skład powinien być dobierany do rodzaju i potrzeb włosów.

Porady na piękne włosy: unikaj wysokich temperatur!

Młoda kobieta suszy włosy suszarką

Zdrowe włosy nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego po myciu i nałożeniu odżywki warto pozostawić je do naturalnego wyschnięcia. Natomiast jeśli brakuje czasu, można użyć suszarki – trzeba zastosować chłodny nawiew z odległości przynajmniej piętnastu centymetrów. Jest to czasochłonne, jednak pozwoli domknąć łuski włosów oraz ich nie przesuszy.

Jeśli Twoje włosy są zniszczone przez stylizację, na dłuższy czas zrezygnuj z prostownicy i lokówki. Dobrym wyborem będzie powrót do bardziej naturalnego looku i postawienie na fryzurę „czesaną wiatrem”. Natomiast jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez tych urządzeń, koniecznie nałóż produkty, które zabezpieczą włosy przed wysoką temperaturą.

Jako produkt termoochronny świetnie sprawdza się na przykład olejek Metal Detox. Zabezpiecza włosy przed temperaturą do 230 stopni Celsjusza*. Produkt wzbogacony jest o glikoaminę, która sprawia, że pasma są miękkie i gładkie. Wystarczy nałożyć kosmetyk na osuszone włosy, by ochronić je podczas stylizacji na gorąco.

*Testy instrumentalne.

Innym polecanym przez ekspertów wyborem jest Wielofunkcyjny Odbudowujący Spray 10 w 1 Absolut Repair. Przynosi włosom korzyści zarówno pod kątem pielęgnacji, stylizacji czy termoochrony. Ułatwia rozczesywanie, odżywia, regeneruje, redukuje rozdwajanie się końcówek, nadaje miękkość i ogranicza puszenie.

Podobne produkty, na przykład w formie mgiełki lub lekkiego olejku, warto stosować również latem. Bez względu na rodzaj włosów powinny zostać zabezpieczone przed działaniem promieni UV.

Domowe sposoby na piękne włosy

Już nasze babcie wiedziały, co zrobić, żeby mieć piękne włosy. Stosowały różnego rodzaju urodowe triki, które sprawdzają się również teraz. To różnego rodzaju płukanki powstające z wykorzystaniem ziół; można skorzystać także z przepisu na domową maskę do włosów. Jednak największym hitem jest domowy zabieg olejowania.

Jak wykonać olejowanie na piękne włosy?

Chcąc zadbać o piękne włosy, warto sięgnąć po naturalny olej. Należy dobrać go do rodzaju porowatości włosów:

  • włosy wysokoporowate docenią olej konopny, z pestek winogron lub dyni;
  • włosy średnioporowate polubią olejek arganowy, ze słodkich migdałów lub orzechów makadamia;
  • włosy niskoporowate dobrze zareagują na olej lniany, rycynowy lub masło shea.

Masque | LISS UNLIMITED | by L'Oréal Professionnel

Olejowanie włosów jest łatwą procedurą. Wystarczy podgrzać produkt w kąpieli wodnej, a następnie równomiernie nałożyć go na pasma pędzelkiem i pozostawić na kilka godzin. Przed zmyciem warto zastosować odżywkę lub maskę emolientową lub humektantowo-emolientową, by zemulgować olej. Dobrze sprawdzi się Maska Liss Unlimited, która wspiera w wygładzaniu włosów z tendencją do puszenia. Na koniec należy dokładnie umyć głowę, by usunąć resztki, które mogły pozostać na włosach. Taki zabieg przywraca blask i miękkość włosom.

Dowiedz się więcej o zabiegu olejowania włosów>>

Co jeść na piękne włosy?

Trudno pominąć wpływ diety na piękne włosy. Powinna być dobrze zbilansowana, zawierać witaminy i mikroelementy. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie osób, którym zależy na wzmocnieniu włosów, by znów powrócił ich blask? Na piękne włosy odpowiednie są między innymi:

  • witamina A;
  • witamina E;
  • witamina D;
  • witaminy z grupy B;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe.

Na co zwracać uwagę, dobierając, składniki diety? Przede wszystkim na to, by znajdowały się w niej świeże owoce i warzywa. Oprócz tego należy włączyć do niej chude mięso, ryby, nabiał oraz pełnoziarniste produkty.

Co może zaproponować studio fryzjerskie? Piękne włosy w kilka chwil

Dla pielęgnacji pasm ważne jest, by regularnie skracać końcówki. W przeciwnym razie zaczynają rozdwajać się i łamać, co skutkuje niszczeniem włosów również na ich długości. Oprócz tego zapuszczanie włosów powinno być wsparte dobranymi zabiegami.

W salonach fryzjerskich dostępna jest kuracja Metal Detox L’Oréal Professionnel Paris. Można ją polecić zwłaszcza osobom o włosach rozjaśnianych lub farbowanych. Kuracja wzmacnia i zabezpiecza pasma, które narażone były na kontakt z chemicznymi składnikami farb oraz zanieczyszczeniami. Choć pełna wersja zabiegu dostępna jest tylko w salonie fryzjerskim, możliwe jest również przeprowadzenie uproszczonej, kilkuetapowej kuracji w domu. Warto skonsultować się z fryzjerem, aby dowiedzieć się, jakie elementy tej pielęgnacji można bezpiecznie wykonać samodzielnie, a które najlepiej pozostawić profesjonalistom.

Najlepsze kosmetyki na piękne włosy

Największe znaczenie dla pięknych włosów ma pielęgnacja wsparta dobrymi kosmetykami. Dlatego warto zaufać sprawdzonym produktom, które wybierają profesjonaliści. Dzięki nim zdrowe, piękne włosy przestaną być marzeniem, a staną się rzeczywistością.

Piękne i zdrowe włosy – najlepsze szampony

metal detox

Co zrobić żeby mieć ładne włosy? Sięgnij po skuteczne składniki. Te zapewnia im gama Metal Detox. Jednym z najlepszych szamponów, które dostępne są na rynku, jest szampon Metal Detox L’Oréal Professionnel Paris. Jego formuła została wzbogacona w glukozaminę dzięki której produkt delikatnie oczyszcza włókna włosów, jednocześnie zapobiegając nagromadzeniu się w nich metali. Jest zalecany do stosowania po zabiegach koloryzacji i dekoloryzacji.

Piękne długie kręcone włosy– polecane kosmetyki

Jak mieć zadbane włosy, które do tego wykazują tendencję do kręcenia? W przypadku loków należy zadbać przede wszystkim o nawilżenie. Ten rodzaj włosów charakteryzuje się przede wszystkim wysoką porowatością, więc trzeba również domknąć łuski. Dzięki temu skręt loków zostanie mocno podkreślony.

Jeśli masz włosy z tendencją do kręcenia, wprowadź do swojej rutyny pielęgnacyjnej Kremowy Szampon Intensywnie Nawilżający Serie Expert Curl Expression L’Oréal Professionnel Paris z formułą wzbogaconą o m.in. o roślinną glicerynę 3% i nasiona hibiskusa. Zapewnia 2 razy więcej nawilżenia bez efektu obciążenia*, który mógłby rozprostować skręt.

*Test instrumentalny: kremowy szampon nawilżający + intensywnie nawilżająca bogata maska.

Szampon warto zastosować razem z maską z tej samej serii. Maska Curl Expression ma w składzie wyciągi z nasion hibiskusa oraz roślinną glicerynę. Dzięki takiej formule posiadaczki włosów kręconych cieszą się miękkimi, sprężystymi lokami. Maska ma cudowną konsystencję, a także zachwycający zapach, który przenosi nas w egzotyczne rejony świata.

Gęstsze włosy w trzy miesiące?* Wypróbuj serum Curl Expression! Kobiety, które zauważyły, że ich loki nieco się przerzedziły, dzięki temu kosmetykowi pozbędą się problemu z włosami. Serum zawiera bowiem stemoxydynę 5%, molekułę nadającą objętości. Kosmetyk stymuluje również cebulki włosów, by pobudzić je do wzrostu.

*Badanie kliniczne, 292 uczestników przez 3 miesiące.

Siwe piękne włosy – tak o nie zadbasz

Serie Expert Silver Shampoo Packshot

Piękne i zdrowe włosy, które do tego mają szlachetny odcień siwizny? Dzięki produktom L’Oréal Professionnel Paris przestaniesz wstydzić się swoich siwych pasm. Noś je z dumą i uczyń z nich swój znak rozpoznawczy, zaraz powiemy ci, co zrobić, by mieć ładne włosy. Sekretem jest szampon Silver L’Oréal Professionnel Paris. Wzbogacony w octan magnezu i fioletowe pigmenty, zapobiegające żółknięciu włosów. Jego formuła tonuje, a przede wszystkim zabezpiecza włosy i przywraca naturalny blask. Chcesz mieć piękne blond włosy? Szampon Silver jest odpowiedni także dla platynowych fryzur!

loreal professionnel serie expert silver conditioner for silver or white or icy blonde hair

Aby utrzymać efekt, świetny wybór stanowi odżywka Silver L’Oréal Professionnel Paris. Znakomicie pielęgnuje włosy siwe, białe oraz bardzo jasny blond. Kosmetyk zawiera fioletowe oraz niebieskie pigmenty, które eliminują żółtawe refleksy. Skład kremu został wzbogacony o ceramidy oraz olej babassu. Dzięki temu włosy są wzmocnione i dogłębnie odżywione.

Jak mieć ładne włosy po farbowaniu?

Farbowane włosy są często zniszczone i przesuszone, przez co szybko tracą kolor. Na szczęście powstało trio szamponów naturalizujących Chroma Crème. W ich składzie znajdziemy odpowiednio dobrane barwniki. Dzięki temu można zadbać nie tylko o blond. Stosując szampony Chroma Crème, można mieć piękne, brązowe włosy! Kosmetyki zawierają bowiem cząsteczki, które neutralizują miedziane i pomarańczowe tony, jakie z czasem pojawiają się we włosach farbowanych na brąz.

Jak mieć piękne włosy? Jest to spore wyzwanie, jednak dobrze dobrane kosmetyki, a także zmiana nawyków pielęgnacyjnych pomogą osiągnąć wyznaczony cel. Warto skorzystać również ze wsparcia fryzjerów i wykonywanych przez nich profesjonalnych kuracji.

Bibliografia:

  • K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów - racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, Post Fitoter 2021; 22(1): 70-73: *pf_2021_070-073.pdf (postepyfitoterapii.pl);
  • M. Gaweł, J. Piechocka, Włosy-nie tylko do czesania, Chemia w Szkole | 3/2021: Chemia_w_Szkole_Czasopismo_dla_Nauczycieli_3_demo.pdf (publio.pl)