Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Wypadanie włosów po ciąży?

Dla wielu kobiet przyjście na świat dziecka to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Warto jednak pamiętać, że każda świeżo upieczona mama potrzebuje odrobiny czasu na regenerację i powrót do pełni sił. Poród nie pozostaje obojętny dla organizmu, co może być odczuwalne zarówno pod kątem samopoczucia, jak i wyglądu. To właśnie z tego względu tak częstym zjawiskiem wśród kobiet są wypadające włosy po ciąży. Dlaczego włosy wypadają w nadmiernych ilościach tuż po porodzie? W tym artykule przyjrzymy się przyczynom tego stanu oraz podpowiemy, w jaki sposób zadbać o włosy, by stały się mocniejsze i odzyskały zdrowy wygląd.

Spis treści

Wypadające włosy po ciąży – przyczyny

Wypadanie włosów w ciąży

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Jak rozpoznać poporodowe wypadanie włosów?

Sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Pielęgnacja włosów po ciąży

Produkty na wypadanie włosów – co stosować?

Serum przeciw wypadaniu włosów

Ampułki przeciw wypadaniu włosów

Nadmierne wypadanie włosów po porodzie – podsumowanie


Wypadające włosy po ciąży – przyczyny

Tzw. burza hormonów towarzysząca kobiecie w okresie ciąży bardzo często sprawia, że nasze włosy przechodzą prawdziwą metamorfozę. Stają się gęstsze i grubsze, są lśniące i nie brakuje im witalności. Z pewnością sporo przyszłych mam może wskazać to zjawisko jako jeden z plusów oczekiwania na narodziny dziecka.

Niestety w wielu przypadkach ta sytuacja ulega całkowitej odmianie tuż po porodzie. Wówczas niejednokrotnie zdarza się, że włosy tracą swój blask, a przede wszystkim zaczynają wypadać w nadmiernych ilościach. Jest to zazwyczaj określane jako łysienie poporodowe. Należy tutaj podkreślić, że to całkowicie naturalny proces i nie musimy się go obawiać. Doświadcza go większość kobiet po powitaniu na świecie swojego potomka.

W przypadku takiego wypadania włosów możemy też spotkać się z określeniem “łysienie telogenowe”. Ma ono związek z fazami wzrostu włosa, których wyróżniamy trzy:

  • Anagen – czyli aktywna faza wzrostu, podczas której komórki znajdujące się w mieszku włosowym intensywnie się dzielą. Anagen może trwać od 2 do nawet 7 lat, jeśli mówimy o skórze głowy;

  • Katagen – inaczej faza przejściowa. W korzeniu włosa dochodzi do przebudowy, która powoduje, że włos jest wypychany na zewnątrz, a jego macierz z czasem zanika. Katagen zwykle trwa zaledwie przez 2-3 tygodnie;

  • Telogen – nazywany fazą spoczynku. Włos stopniowo obumiera, aż w końcu cebulka wysuwa się z mieszka włosowego. Zdarza się, że włos jest wypychany przez nowy. Telogen przeważnie trwa przez kilka miesięcy.

Łysienie telogenowe ma zatem miejsce wtedy, gdy właśnie ta ostatnia faza spoczynku ulega skróceniu, wobec czego włosów obumarłych, które wypadają, pojawia się znacznie więcej. Dlatego też dostrzegamy intensywne wypadanie włosów po ciąży.

Co jednak powoduje takie wypadanie włosów? Przyczyny są następujące:

  • Wahania hormonalne – podczas ciąży u kobiety zdecydowanie wzrasta poziom estrogenów, co skutkuje zagęszczeniem się włosów. To właśnie dzięki temu stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Po porodzie poziom estrogenów spada, wobec czego zmniejsza się tempo wzrostu włosów, natomiast przybywa tych, które wypadają;

  • Niedobór żelaza – jeśli kiedykolwiek byłaś w ciąży, zapewne zdajesz sobie sprawę, że żelazo odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście prawidłowego rozwoju dziecka. O tym, by dostarczać tego składnika w wystarczającej ilości, należy pamiętać także po porodzie, ponieważ również wpływa to na kondycję włosów;

  • Nieodpowiednia dieta – nie od dziś wiadomo, że pielęgnacja włosów to tylko jeden z elementów, który pozwala nam cieszyć się piękną fryzurą. Równie istotne, a nawet ważniejsze, jest dostarczanie odpowiednich substancji odżywczych od wewnątrz. W przeciwnym wypadku włosom brakuje potrzebnych witamin i minerałów;

  • Anemia, schorzenia tarczycy;

  • Duża ilość stresu – okres tuż po narodzinach dziecka może być bogaty w silne emocje, dlatego mamy powinny pamiętać o tym, jak istotny jest wypoczynek;

  • Nieodpowiednia pielęgnacja – stosowanie niewłaściwie dobranych kosmetyków czy też pomijanie niektórych obowiązkowych kroków w pielęgnacji tak samo decyduje o wzmożonym wypadaniu włosów.

Wiedząc, dlaczego wypadają włosy po ciąży, będziemy świadome, że to w pełni naturalne zjawisko, którego nie trzeba się bać. Warto wziąć pod uwagę kwestię naszych nawyków i zmian zachodzących w organizmie.

Kobieta trzymająca w dłoniach garść włosów

Wypadanie włosów w ciąży

Jak już wspominaliśmy, zwiększenie poziomu estrogenów w czasie ciąży często skutkuje mocniejszymi, piękniejszymi włosami. Zdarza się jednak, że do nadmiernego wypadania włosów zaczyna dochodzić jeszcze przed narodzinami dziecka. Jak powstrzymać wypadanie włosów? Czy jest to powód do obaw?

Ciąża powoduje szereg ogromnych zmian w organizmie każdej kobiety, wliczając w to oczywiście gospodarkę hormonalną. Ciało nie pozostaje obojętne na ten wyjątkowy czas – pamiętajmy, że dziecko pobiera niezbędne dla jego rozwoju substancje odżywcze wprost od matki. W dodatku podczas ciąży bardzo często pojawiają się problemy z tarczycą. Dlatego pozostawanie pod opieką lekarza jest istotne zarówno dla malucha, jak i dla mamy.

Pomijając naturalne zaburzenia hormonalne, sporo kobiet po zajściu w ciążę odstawia tabletki antykoncepcyjne, co także może zachwiać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W połączeniu ze stresem i dietą, która nie dostarcza wystarczających ilości witamin i minerałów, otrzymujemy wynik w postaci intensywnie wypadających włosów.

Jeśli zatem zastanawiamy się, jak zapobiec wypadaniu włosów w ciąży, powinnyśmy od samego początku zatroszczyć się o zdrowe nawyki, odpowiednio zbilansowaną dietę i wykonywać regularne badania. Sięganie po sprawdzone produkty do pielęgnacji również może tutaj pomóc!


Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Kluczowe pytanie brzmi: jak długo wypadają włosy po porodzie? Trudno wskazać tutaj jednoznaczną odpowiedź, ponieważ to, ile trwa wypadanie włosów po ciąży, jest w dużej mierze uzależnione od indywidualnych czynników. Zdarza się, że to zjawisko ustępuje niemalże samoistnie po 6-9 miesiącach. To czas, w trakcie którego gospodarka hormonalna stopniowo się normuje, a organizm wraca do stanu sprzed ciąży.

Może jednak dojść do sytuacji, kiedy łysienie poporodowe będzie trwało znacznie dłużej, szczególnie jeśli kobieta decyduje się na karmienie piersią. Wówczas włosy mogą nadmiernie wypadać przez wiele miesięcy. Dla wielu mam będzie to bardzo frustrujące, jednak wciąż nie należy się martwić, zwłaszcza kiedy prawidłowo dbamy o swój organizm.

W przypadku, gdy wypadanie włosów po ciąży nie ustępuje przez dłuższy czas, a wręcz się nasila – i to pomimo pielęgnacji, odpowiedniej diety i zdrowych nawyków – warto rozważyć konsultację ze specjalistą. Zasięgnięcie porady trychologa pozwoli w razie konieczności rozwiać wszelkie wątpliwości i wykluczyć inne ewentualne przyczyny, takie jak niektóre choroby, z których obecności możemy nie zdawać sobie sprawy.

Kobieta rozczesująca włosy

Jak rozpoznać poporodowe wypadanie włosów?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, co na wypadanie włosów po porodzie będzie najlepsze, warto najpierw zadać sobie pytanie: czy rzeczywiście masz do czynienia z łysieniem? Nie brakuje sytuacji, kiedy nieco zbyt pochopnie oceniamy kondycję naszych włosów. Dotyczy to zresztą nie tylko kobiet po urodzeniu dziecka, ale także wielu innych osób, które szczególnie uważnie przyglądają się swoim włosom i starają się zapewnić im optymalne warunki do wzrostu.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że nasze włosy wypadają codziennie. Każdego dnia może to być nawet ok. 100 włosów, jest to całkowicie naturalne. Jeśli w dodatku przez większość czasu nosisz kucyk, kok, warkocz czy inne upięcie, po rozpuszczeniu włosów i ich rozczesaniu może Ci się wydawać, że wypadło ich zdecydowanie więcej. Kiedy są upięte, często nie mają możliwości samodzielnie wypaść.

Jeśli jednak skrupulatnie rozczesujesz włosy i na szczotce jest ich bardzo dużo, a także w trakcie mycia wypadają ich całe garści – wówczas prawdopodobnie doszło do łysienia poporodowego. Z biegiem czasu dostrzeżesz, że włosy stały się wyraźnie rzadsze i cieńsze, co będzie odczuwalne zwłaszcza wtedy, gdy chcesz je związać w koński ogon. Dodatkowo włosy mogą stać się matowe i szorstkie, a ich końcówki częściej się rozdwajają i kruszą.


Sposoby na wypadanie włosów po ciąży

Co zrobić, żeby włosy nie wypadały? Oczywiście na wypadające włosy tuż po ciąży najlepiej wpływa czas. Powinnaś pozwolić swojemu organizmowi wrócić do naturalnego rytmu, zwłaszcza że może to być trudniejsze podczas tak intensywnego okresu, jakim jest zajmowanie się noworodkiem. Zaledwie kilka tygodni połogu nie wystarczy, by hormony się uregulowały, a ciało powróciło do kondycji sprzed ciąży, dlatego uzbrój się w cierpliwość.

Nie oznacza to jednak, że musisz siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż problem rozwiąże się samoistnie. Przede wszystkim, co jest bardzo istotne, należy zadbać o zbilansowaną dietę. To właśnie poprzez zdrowe odżywianie się możesz dostarczać swojemu organizmowi, w tym włosom, wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Suplementacja też jest jak najbardziej pomocna, ale w pierwszej kolejności należy się przyjrzeć swoim nawykom żywieniowym. Co na wypadanie włosów po ciąży powinno się znaleźć w naszej diecie?

  • Witaminy z grupy B: szczególnie ważna jest witamina B2 (drożdże, sery, jajka, makrela, cielęcina), witamina B3 (drożdże, mięso, ryby, orzeszki ziemne, otręby), witamina B5 (mięso, grzyby, jajka, brokuły, soja) oraz witamina B7 (drożdże, wątroba, orzeszki ziemne, jajka, grzyby).

  • Kwasy omega-3: znajdziesz je w siemieniu lnianym, orzechach włoskich, tłustych rybach (takich jak łosoś czy sardynki) czy w oleju rzepakowym.

  • Witamina E: obecna w olejach roślinnych, nasionach i orzechach, a także w zielonych warzywach, takich jak szpinak i brokuły.

  • Selen: jego najlepszymi źródłami są orzechy, podroby, ryby i kurkuma.

  • Cynk: bogate w niego są produkty zbożowe, mięso, nabiał i rośliny strączkowe.

  • Żelazo: dostarczane najczęściej z mięsem, ale także poprzez rośliny strączkowe.

Sposoby na wypadanie włosów

Co jest dobre na wypadanie włosów poza właściwie skomponowanymi posiłkami? Sen! I oczywiście odpoczynek. Połóg może być dla kobiety bardzo wymagający i często stresujący. Szczególnie te panie, które zostały mamami po raz pierwszy, dopiero uczą się nowej sytuacji i sposobów na to, jak radzić sobie z różnymi wyzwaniami. Choć mówi się, że świeżo upieczeni rodzice z zasady sypiają bardzo rzadko, należy pamiętać, aby nie zapominać o regeneracji.

W miarę możliwości warto dzielić się opieką nad dzieckiem z partnerem lub prosić o pomoc kogoś z rodziny czy przyjaciół. Czasem nawet krótka drzemka lub zrobienie dla siebie czegoś przyjemnego (np. wzięcie ciepłej kąpieli) może znacząco obniżyć poziom stresu. A ten także mocno wpływa na osłabienie włosów.

Nie należy też zapominać o regularnych badaniach lekarskich. W ten sposób zawsze będziemy miały pewność, że wszystkie zmiany zachodzące w organizmie są w normie i nie ma powodów do niepokoju.


Pielęgnacja włosów po ciąży

Właściwa pielęgnacja to klucz do zdrowo wyglądających, pięknych włosów. Kiedy są osłabione po ciąży, a przez to bardziej podatne na uszkodzenia, potrzebują szczególnej uwagi. Zanim jednak wskażemy, co na wypadające włosy po ciąży stosować, podzielimy się ogólnymi poradami i ważnymi wskazówkami z zakresu rutyny pielęgnacyjnej.

Nie zapominajmy o podstawowych krokach w pielęgnacji, czyli oczyszczaniu i odżywianiu. Włosy najlepiej myć przy pomocy delikatnego szamponu, pozbawionego silnych detergentów, które mogą wysuszać skórę głowy i tym samym potęgować problem wypadania. Później konieczne jest zastosowanie odżywki, a np. raz w tygodniu – maski. Szczególnie pomocne będą te z proteinami (wzmacniają włosy i wspomagają ich regenerację) oraz z emolientami (które tworzą ochronną warstwę ograniczającą negatywny wpływ czynników zewnętrznych).

Pamiętajmy jednak, że najistotniejsze jest dbanie właśnie o skórę głowy. Sera, wcierki czy też kuracje stosowane bezpośrednio na skalp to najlepsza stymulacja wzrostu włosów i sposób na wzmocnienie cebulek. Takie kosmetyki zwykle zawierają starannie dobrane składniki, których zadaniem jest ograniczanie wypadania włosów.

Kosmetyki na wypadające włosy

Pomocne będą też takie zabiegi, jak regularnie wykonywany peeling enzymatyczny, który usuwa martwe komórki naskórka, oraz olejowanie, które stanowi prawdziwą bombę substancji odżywczych pozwalających włosy nawilżyć, odbudować i wzmocnić.

By wiedzieć, co zrobić na wypadające włosy, zachęcamy do zapoznania się z poniższymi poradami. To uniwersalne wskazówki, które warto wdrożyć niezależnie od tego, jaki rodzaj włosów posiadamy:

  • Podczas mycia włosów wykonuj delikatny masaż skalpu. Możesz do tego użyć specjalnego masażera lub po prostu opuszków palców. Pobudza to mikrokrążenie i jednocześnie pozwala na dokładne rozprowadzenie szamponu, tak by wszelkie zanieczyszczenia zostały usunięte.

  • Staraj się nie przegrzewać skóry głowy – włosy spłukuj strumieniem letniej wody i susz je chłodnym nawiewem. Jeśli koniecznie musisz wykonać stylizację na gorąco, najpierw zastosuj produkt termoochronny.

  • Nigdy nie kładź się spać w mokrych włosach! Są one wtedy najdelikatniejsze i najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Pozwól im naturalnie wyschnąć lub skorzystaj z suszarki, a na noc zwiąż je w luźny warkocz lub niski kucyk.

  • Nie szarp włosów w trakcie czesania – jeśli są splątane i skołtunione, możesz sobie pomóc specjalnym sprayem do rozczesywania włosów. Korzystając z grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami lub szczotki z dodatkiem naturalnego włosia, zacznij od końcówek i kieruj się ku górze, co pozwoli uniknąć szarpania.

  • Zwróć uwagę na to, czy posiadasz odpowiednie akcesoria do włosów – gumki z metalowymi elementami i ciężkie spinki mogą je odgniatać, a także dodatkowo uszkadzać.

  • Nie pocieraj włosów szorstkim ręcznikiem – wybierz ręcznik z mikrofibry lub zwykłą bawełnianą koszulkę, a następnie delikatnie odciśnij nadmiar wody.


Produkty na wypadanie włosów – co stosować?

Wypadanie włosów po ciąży bez wątpienia może wymagać pewnych zmian w zakresie naszej codziennej pielęgnacji. Powinna być ona dobrym uzupełnieniem dla zdrowej diety oraz nawyków, przez co powrót do wymarzonej fryzury będzie szybszy i satysfakcjonujący. W ofercie marki L'Oréal Professionnel Paris nie zabrakło kosmetyków, które mogą Cię wspomóc w walce o silniejsze, zdrowo wyglądające włosy.

L'Oréal Professionnel Paris Profesjonalne Serum Przeciw Wypadaniu Włosów Aminexil Advanced

Serum przeciw wypadaniu włosów

Jednym z nich jest serum na wypadanie włosów – Profesjonalne Serum Przeciw Wypadaniu Włosów z gamy Aminexil Advanced. To innowacyjny kosmetyk, który nie tylko ogranicza wypadanie, ale również wspiera zagęszczenie włosów, przywracając im zdrowy wygląd i objętość. Pierwsze efekty działania widoczne są już po 6 tygodniach regularnego stosowania*. Produkt zawiera Aminexil w stężeniu 1,5%, aktywny składnik wzmacniający siatkę kolagenu i fibronektyny, co znacząco poprawia osadzanie cebulek włosów w skórze głowy, zmniejszając ryzyko ich utraty. Aplikacja serum jest wyjątkowo prosta – wystarczy nałożyć je równomiernie na skórę głowy, najlepiej wieczorem, po zakończeniu rutyny pielęgnacyjnej. Lekka, nietłusta konsystencja sprawia, że produkt łatwo się wchłania, nie obciążając włosów. Dzięki regularnemu stosowaniu serum Aminexil Advanced włosy stają się mocniejsze, grubsze i bardziej odporne na codzienne uszkodzenia.

L'Oréal Professionnel Paris Ampułki na wypadanie włosów Aminexil Advanced

Ampułki przeciw wypadaniu włosów

Równą skutecznością w walce z wypadaniem włosów wykazują się ampułki na wypadanie włosów Aminexil Advanced, które stanowią profesjonalne rozwiązanie stworzone z myślą o intensywnej kuracji. Zawierają one składnik Aminexil w stężeniu 1,5%, który wzmacnia cebulki włosów i wspiera ich osadzanie w skórze. Dodatkowo formuła została wzbogacona o Omega-6**, który odżywia włókna włosów, poprawiając ich strukturę i ogólną kondycję. Efekty regularnego stosowania są potwierdzone naukowo – już po 6 tygodniach włosy stają się gęstsze i bardziej odporne na wypadanie***. Ampułki Aminexil Advanced zostały opracowane przez ekspertów w dziedzinie fryzjerstwa i zatwierdzone przez dermatologów, co gwarantuje ich skuteczność i bezpieczeństwo. Aplikacja jest niezwykle prosta – wystarczy nanieść zawartość jednej ampułki na skórę głowy, a następnie delikatnie wmasować produkt opuszkami palców.

Nadmierne wypadanie włosów po porodzie – podsumowanie

Wypadające włosy po porodzie mogą początkowo wzbudzać niepokój, a nawet panikę. Dlatego należy pamiętać, że to całkowicie naturalne zjawisko związane w dużej mierze z wahaniami gospodarki hormonalnej. Wiele świeżo upieczonych mam na całym świecie boryka się z tym problemem. W tak pełnym wyzwań okresie dobrze jest zatroszczyć się o własny spokój, zbilansowaną dietę, a także o codzienną pielęgnację. Odpowiednio dobrane kosmetyki w połączeniu z regularnym ich stosowaniem mogą znacząco ograniczyć wypadanie włosów i przybliżyć nas do celu, jakim są lśniące, gładkie, mocne i gęste włosy.

*6-tygodniowe badanie kliniczne z udziałem 130 osób.
**Pochodna.
***6-tygodniowe badanie kliniczne z udziałem 130 osób.

Bibliografia:

  1. Christian M., Muhammad V., Rokibullah, Haleyoan S., The Physiological Changes In The Postpartum Period After Childbirth, „Asian Journal of Social and Humanities” 2022, vol. 1, no. 03.
  2. Ormańczyk I., Zmiany hormonalne w ciąży i połogu a wypadanie włosów, „Opieka Okołoporodowa” 2021, nr 4. Skrzypulec-Frankel A., Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, https://www.forumginekologii.pl/article/nadmierne-wypadanie-wlosow-w-okresie-pologu [dostęp: 20.11.2024].
  3. Wzorek K., Wypadanie włosów a dieta, https://dietetycy.org.pl/wypadanie-wlosow-a-dieta-2/ [dostęp: 20.11.2024].

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty