Swędzenie skóry głowy
Doskwiera Ci swędząca skóra głowy? Przekonaj się, co może być tego przyczyną i w jaki sposób zminimalizować dyskomfort za pomocą pielęgnacji.
Swędząca skóra głowy to niestety zjawisko, które może się pojawić na skutek działania różnorodnych czynników. W żadnym z tych wypadków nie powinniśmy całkowicie ignorować takiego objawu, ponieważ może on świadczyć o tym, że bariera ochronna naszej skóry została w jakiś sposób naruszona. Tym samym nie będzie ona mogła bronić się przed uszkodzeniami, co w znaczący sposób przełoży się na dalszy dyskomfort, a także pogorszenie się kondycji naszych włosów. Jeżeli zatem świąd skóry głowy to dla Ciebie w ostatnim czasie codzienność, zachęcamy do lektury tego artykułu. Omówimy w nim potencjalne przyczyny swędzenia i zaproponujemy skuteczne rozwiązania, za sprawą których skóra głowy będzie mogła odzyskać równowagę.
Spis treści:
Co zrobić, gdy swędzi skóra głowy?
Jaki szampon na swędzącą skórę głowy?
Sposoby na swędzącą skórą głowy – podsumowanie
Chwilowe i niezbyt uporczywe swędzenie skóry oczywiście nie jest żadnym powodem do niepokoju – doświadczamy czegoś takiego praktycznie codziennie, nie tylko w obrębie głowy. Jeżeli jednak coraz trudniej powstrzymać nam się przed drapaniem, a świąd nawet utrudnia nam zasypianie, w żadnym wypadku nie należy bagatelizować tego problemu. Przyczyny swędzenia skóry głowy mogą być złożone i wymagać od nas szczególnej uwagi. Zdarzają się nawet sytuacje, kiedy konieczna okazuje się interwencja specjalisty.
Dlaczego skóra głowy swędzi? Bez wątpienia wiele osób w takich sytuacjach będzie się zastanawiać, czy właściwie utrzymuje higienę. Rzeczywiście zbyt rzadkie i niedokładne oczyszczanie skalpu oraz włosów może z czasem skutkować właśnie swędzeniem, a także zwiększonym łojotokiem. Dzieje się tak, ponieważ zanieczyszczenia – nie tylko brud, ale też pot, kurz, resztki nakładanych wcześniej kosmetyków – osadzają się na powierzchni skóry. Gruczoły łojowe mogą zatem zostać „wezwane” do wzmożonej pracy, co z kolei sprawi, że nasze włosy szybko będą stawać się przetłuszczone.
To jednak nie wszystko. Za świąd skóry głowy może być odpowiedzialne podrażnienie. Może to być skutek użycia jakiegoś kosmetyku, ale też chociażby mechanicznego uszkodzenia skóry głowy. W takim wypadku oprócz swędzenia będziemy mogli dostrzec również inne objawy, w tym uczucie pieczenia, zaczerwienienie, a nawet obrzęk.
Rzeczywiście wykorzystanie właściwych produktów w codziennej pielęgnacji jest kluczowe pod wieloma względami. Może się bardzo łatwo okazać, że w składzie wybranego kosmetyku znajduje się substancja, na którą jesteśmy uczuleni, wobec czego skóra usiłuje się bronić i reaguje gwałtownie. Dlatego tak istotne jest, aby budować swoją rutynę pielęgnacyjną w oparciu o sprawdzone produkty, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb.
Ponadto do czynników, które mogą przyczyniać się do swędzenia skóry głowy, możemy zaliczyć nadmierny stres, częste sięganie po używki, nieodpowiednią dietę (w tym zapominanie o piciu wody), a także zaburzenia hormonalne. Bardzo często swędzi skóra przesuszona, a więc taka, która nie otrzymuje właściwej dawki nawilżenia, wobec czego jest bardziej podatna na podrażnienia i związane z tym dolegliwości. Takie przesuszenie mogą natomiast spowodować różnorodne czynniki, w tym chociażby regularne przegrzewanie skóry głowy, np. poprzez suszenie włosów zbyt ciepłym nawiewem czy też stylizacja na gorąco.
Mówiąc o przyczynach swędzenia skóry głowy, nie sposób nie wspomnieć o łupieżu, a więc o przypadłości o charakterze nawrotowym, która jednocześnie jest diagnozowania niezwykle często. I choć odmian łupieżu możemy wskazać całkiem sporo, to jednak dwie z nich są szczególnie częste i dotyczą właśnie skóry głowy: łupież suchy i łupież tłusty.
W obu tych przypadkach dochodzi do namnażania się drożdżaków, a więc grzybów, które są naturalną częścią mikrobiomu naszej skóry. Jeżeli jednak na skutek różnorodnych czynników (np. przy niedostatecznym oczyszczaniu) dochodzi do ich przerostu, żerują one na skórze głowy i mogą znacząco zaburzyć jej mikrobiom.
Łupież suchy możemy rozpoznać po nadmiernym złuszczaniu się naskórka. Dzieje się to w tak wzmożonej ilości, że naskórek ten osadza się na powierzchni włosów, ale także na ramionach i naszych ubraniach w postaci jasnych, suchych płatków. I choć łupież suchy raczej rzadko wywołuje świąd, to jednak towarzyszące mu przesuszenie może bezpośrednio wiązać się z takim dyskomfortem w obrębie skóry głowy.
Łupież tłusty zaś ma nieco ostrzejszy przebieg. Naskórek również ulega złuszczeniu, ale wciąż przylega do powierzchni skóry, tworząc żółtawe, przetłuszczone płaty, które możemy dostrzec dopiero po uważnym przyjrzeniu się. Łupieżowi tłustemu towarzyszy zazwyczaj silny łojotok, wobec czego włosy przetłuszczają się błyskawicznie. Dodatkowo może pojawić się właśnie uporczywe swędzenie.
Niestety łupież nie jest jedynym schorzeniem, które może być odpowiedzią na pytanie, dlaczego swędzi skóra na głowie. Wyróżnić możemy jeszcze co najmniej kilka dermatoz, w przypadku których do objawów możemy zaliczyć właśnie świąd. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez profesjonalnej pomocy lekarskiej, ponieważ konieczne będą badania, wdrożenie specjalistycznego leczenia oraz późniejsze monitorowanie stanu skóry.
Do chorób wywołujących swędzenie skóry głowy możemy zaliczyć:
Kiedy doskwiera nam swędzenie skóry głowy, bardzo często chcemy się go pozbyć jak najszybciej i w takiej sytuacji sięgamy po prostu po szampon. Liczymy na to, że dokładne oczyszczenie skalpu przyniesie nam ulgę. Jest to oczywiście jak najbardziej zasadne, o ile nasze mycie włosów przebiega we właściwy sposób i korzystamy z odpowiednio dobranych produktów.
Jak wspominaliśmy, kosmetyki także mogą być przyczyną świądu skóry głowy. Wiąże się to nie tylko z potencjalnym uczuleniem na wybrany składnik, ale też z ogólną jakością produktu. Przykładowo nie powinniśmy sięgać po szampony oparte na alkoholu i silnych detergentach, szczególnie jeżeli mamy skórę wrażliwą i ze skłonnością do podrażnień. Tego typu substancje mogą dodatkowo wysuszać skalp i zamiast pomóc nam w zwalczeniu problemu, jeszcze bardziej go nasilić. Dlatego też swędzenie możemy odczuwać nawet tuż po umyciu.
Ważna jest nawet technika użycia szamponu. Zaleca się, aby nie nakładać go w zbyt dużej ilości i najlepiej nie bezpośrednio na skórę głowy, a po delikatnym rozcieńczeniu z wodą. Bardzo ważne jest także dokładne spłukanie produktu. W przeciwnym wypadku również możemy narazić skórę głowy na obciążenie, a i włosy nie będą prezentowały się tak świeżo, jak tego oczekujemy.
Jak pozbyć się swędzenia skóry głowy? Przede wszystkim: powinniśmy unikać czynników, które mogłyby jedynie zaognić problem. Chociaż trudno będzie się powstrzymać, gdy świąd będzie szczególnie uporczywy, skóry nie należy w żadnym wypadku drapać. Istnieje prawdopodobieństwo, że swędzenie jest wywołane przez stan zapalny lub podrażnienie, wobec czego drapanie skóry może spowodować, że poszczególne objawy jeszcze bardziej się nasilą.
Jeżeli chcemy chociażby tymczasowo przywrócić komfort skórze głowy, możemy przykładowo spryskać ją i włosy hydrolatem bądź mgiełką na bazie rumianku, aloesu czy ekstraktu z róży. Substancje te wykazują właściwości łagodzące, a jednocześnie ich wodna formuła nie przyczyni się do obciążenia skóry i nie wywoła nadmiernego łojotoku.
Pamiętajmy o tym, że świąd skóry głowy może wynikać właśnie ze stanu zapalnego lub uszkodzenia. Należy zatem chronić skórę na czas regeneracji w taki sposób, by zapewnić jej optymalne warunki do odbudowy. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem unikanie wysokich temperatur oraz oczywiście słońca. W razie potrzeby zdecydowanie warto jest zastosować produkty termoochronne oraz wzbogacone o filtry UV.
Nie obejdzie się również bez odpowiednich kosmetyków do skóry głowy, dzięki którym będziemy mogli zauważalnie zmniejszyć dyskomfort. Znajdziemy je w serii Scalp Advanced od L'Oréal Professionnel. Z jej pomocą pielęgnacja skóry głowy stanie się łatwiejsza, a swędzenie zacznie ustępować szybciej.
Co na swędzącą skórę głowy będzie najlepsze, kiedy chcemy nie tylko zredukować świąd, ale też wspomóc skórę w regeneracji? Warto jest zwrócić szczególną uwagę na produkty, które stosujemy na co dzień. Unikajmy tych zawierających alkohol, silikon czy parabeny, które nie sprawdzają się w przypadku podrażnionej i nadwrażliwej skóry. Zamiast tego postawmy na delikatne formuły wzbogacone o substancje aktywne, które przyniosą ukojenie.
Do takich składników możemy zaliczyć m.in. glinkę, która skutecznie oczyszcza, a jednocześnie posiada właściwości antybakteryjne. Równie popularny jest niacynamid o działaniu łagodzącym, który jednocześnie umożliwia utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia. Polecane są także zioła, w tym wspomniany rumianek oraz lawenda. Dodatkowo do swojego szamponu lub wcierki możemy dodać czysty żel z aloesu, który intensywnie nawilża i jednocześnie łagodzi potencjalne podrażnienia.
Podstawą pielęgnacji będzie bez wątpienia szampon na swędzenie skóry głowy. Sprawdzić może się zatem Kojący Szampon do skory głowy z niacynamidem Scalp Advanced, który został wzbogacony o wspomniany niacynamid. To produkt o lekkiej, żelowej konsystencji, co ułatwia aplikację, a jednocześnie daje nam gwarancję, że skóra nie będzie nadmiernie obciążona. Szampon skutecznie koi wrażliwą skórę głowy, a przy tym delikatnie oczyszcza. Tym samym dbamy nie tylko o mikrobiom skóry, ale także o nasze włosy – po umyciu ich tym szamponem będą błyszczące, miękkie i nawilżone.
Wśród składników szczególnie polecanych, jeżeli chodzi o świąd skóry głowy, wymieniliśmy także glinkę. Tę możemy z kolei znaleźć w Oczyszczającej Masce Z Glinką 2 w 1. Jak sama nazwa na to wskazuje, możemy ją użyć na dwa sposoby: w formie szamponu, by dogłębnie oczyścić skalp oraz włosy, a także jako maskę do skóry głowy, by jeszcze bardziej zadbać o usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Tym samym upewnimy się, że na powierzchni skóry nie znajdują się zabrudzenia, które mogłyby zatykać gruczoły łojowe i wywoływać stan zapalny.
Co stosować na swędzącą skórę głowy, jeżeli nie chcemy rezygnować z dotychczasowej częstotliwości jej mycia, a jednocześnie obawiamy się, że moglibyśmy pogorszyć sytuację? Nie da się ukryć, że w takich przypadkach dobór odpowiedniego produktu jest kluczowy, by otrzymać optymalne rezultaty. Szampon na swędzenie głowy powinien być dość delikatny, by nie naruszyć wrażliwej skóry, a jednocześnie na tyle skuteczny, by bez problemu usuwać pot, sebum, kurz i inne zanieczyszczenia.
Dlatego polecamy Szampon Oczyszczający skórę głowy Scalp Advanced, który posiada lekką żelową formułę, wobec czego nie obciąża nadmiernie skóry. Zapewnia on uczucie świeżości i czystości, a jednocześnie nie narusza on bariery ochronnej naskórka. W składzie nie znajdziemy tu barwników, silikonów, alkoholu czy barwników, możemy być zatem pewni, że wrażliwa skóra głowy nie będzie podrażniana w trakcie mycia. Jednocześnie wraz z użyciem tego szamponu na swędzenie skóry głowy możemy skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia.
Jeżeli natomiast świąd wynika z naszych problemów z łupieżem, do akcji powinien wkroczyć Szampon Przeciwłupieżowy Scalp Advanced. Został on wzbogacony o pirokton olaminy, który od lat cieszy się uznaniem w zakresie zwalczania łupieżu suchego oraz łupieżu tłustego. To łagodny szampon na świąd skóry głowy wywołany przez uporczywy łupież. Delikatnie oczyszcza, przynosi pożądane ukojenie, a do tego redukuje inne objawy towarzyszące temu schorzeniu.
Świąd skóry głowy w żadnym wypadku nie jest zjawiskiem przyjemnym, wprost przeciwnie – może poważnie utrudnić nasze codzienne życie. Dlatego, kiedy mamy do czynienia z częstym swędzeniem, przyjrzyjmy się uważnie skórze naszej głowy. Czy jest zaczerwieniona? Czy naskórek nadmiernie się złuszcza? A może zauważyliśmy, że włosy zaczęły szybciej się przetłuszczać? W takim wypadku dobrze jest zareagować natychmiast i wdrożyć sprawdzoną pielęgnację, za sprawą której skóra będzie mogła w pełni się zregenerować, a my odzyskamy pożądany komfort.
Scalp Advanced | Szampon
Scalp Advanced | Szampon
Scalp Advanced | Szampon