Łupież
Zmagasz się z łupieżem? Przeczytaj artykuł, w którym podpowiadamy, skąd bierze się łupież i jak zwalczyć go przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji.
Niewielkie, białe suche płatki osiadające na włosach, ramionach i odzieży. Brzmi znajomo? Niestety istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zmagasz się z łupieżem. To bardzo częste zjawisko, które może się nam przytrafić niezależnie od tego, jakiej porowatości są nasze włosy. I choć w wielu przypadkach nie jest to poważne schorzenie, to jednak bywa ono szczególnie uciążliwe, ponieważ znacząco wpływa na wygląd włosów, a przez to może wywoływać kompleksy. Warto zatem poznać sposoby na to, jak się pozbyć łupieżu – jednym z kluczowych elementów jest poprawnie dopasowana pielęgnacja skóry głowy. Dowiedz się, skąd bierze się łupież i jak skutecznie z nim walczyć.
Spis treści:
Jak pozbyć się łupieżu? Porady pielęgnacyjne
Jak walczyć z łupieżem? Dodatkowe porady
Sposoby na łupież – podsumowanie
Mówiąc, że łupież jest bardzo częstym zjawiskiem, naprawdę mamy to na myśli – jak wykazują badania, to najczęściej diagnozowane schorzenie skóry głowy, z którym do czynienia może mieć nawet 50% populacji. Statystycznie łupież częściej przytrafia się mężczyznom niż kobietom, choć oczywiście nie należy tego traktować jako regułę. Zachorowania niejednokrotnie dotyczą osób młodych, i to jeszcze przed przekroczeniem 20. roku życia, co może mieć bezpośredni związek z nadaktywnością gruczołów łojowych w tym okresie.
A jak powstaje łupież? Ten, z którym spotykamy się zazwyczaj, opiera się na przyspieszonym podziale komórek naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy. Wiąże się to z namnażaniem się drożdżaków z gatunku Malassezia, czyli grzybów, które są naturalną częścią mikrobiomu skóry. W momencie, w którym gwałtownie zaczyna ich przybywać, skóra głowy może stać się podrażniona, w wyniku czego pojawia się stan zapalny. To z kolei skutkuje nadmiernym złuszczaniem się naskórka, który jest niestety bardzo widoczny w postaci wspomnianych wcześniej białych płatków.
To, co sprawia spore trudności, jeśli chodzi o eliminowanie łupieżu, to fakt, że jest to choroba o charakterze nawrotowym. Oznacza to, że nawet kiedy uda nam się sukcesywnie ją zwalczyć, w przyszłości może znowu się pojawić. Dlatego też kluczowa okazuje się profilaktyka, która chroni przed nawrotami łupieżu i pozwala zachować włosy oraz skórę w doskonałej kondycji.
Jednak zanim zastanowisz się, co na łupież będzie najlepsze i w jaki sposób szybko się go pozbyć, musisz wiedzieć, że to schorzenie ma kilka różnych postaci. Co więcej, nie każda z nich dotyczy skóry głowy.
Istnieje kilka rodzajów łupieżu, z czego każda charakteryzuje się innymi objawami. Ta, którą opisaliśmy powyżej, jest rozpoznawana najczęściej, a jej wyleczenie sprawia najmniejszą trudność. Warto jednak poznać także inne odmiany, dzięki czemu będziemy mogli zwrócić uwagę na niepokojące symptomy i w porę zgłosić się do wybranego specjalisty.
To oczywiście nie wszystkie rodzaje łupieżu, niemniej te, które opisaliśmy, zdarzają się zdecydowanie najczęściej. Jak widać, mogą mieć różnorodny przebieg i nie zawsze tyczą się skóry głowy, z którą zwykle utożsamiamy ogólny problem z łupieżem.
Łupież tłusty czy też mokry łupież bywa czasem trudny do odróżnienia od łupieżu suchego – wiąże się to głównie z faktem, że oba schorzenia dotyczą wyłącznie skóry głowy, a niektóre towarzyszące im objawy są do siebie dość mocno zbliżone. Warto jednak podkreślić, że te odmiany łupieżu znacząco się różnią, a co za tym idzie – ich leczenie wygląda nieco inaczej. Inne będą także kosmetyki, które będziemy stosować w codziennej pielęgnacji w związku z występującym problemem.
Jak już wspomnieliśmy, łupież suchy posiada najłagodniejszy przebieg i zazwyczaj nie wywołuje dużego dyskomfortu fizycznego. Świąd, który może wystąpić, w większości przypadków jest dość delikatny lub wręcz niewyczuwalny. Skóra głowy dotknięta łupieżem suchym jest, jak sama nazwa na to wskazuje, wyraźnie przesuszona i odwodniona. Odrywające się od niej fragmenty martwego naskórka są bardzo lotne, przez co łatwo osadzają się np. na ramionach.
Same płatki mają kolor biały lub popielaty czy srebrzysty. Są one zwykle niewielkie, jednak ich ilość jest tak duża, że pozostają doskonale widoczne, szczególnie na ciemnych włosach. Jeśli zaś chodzi o samą kondycję pasm – przesuszona skóra głowy może produkować wzmożone ilości łoju, w dodatku łupież po umyciu włosów nadal będzie widoczny. Mimo to często włosy nie zmieniają zbytnio swojego wyglądu.
Tłusty łupież a sucha skóra głowy to również powiązane zjawiska, ale ta odmiana tego schorzenia objawia się zdecydowanie inaczej. Przede wszystkim zmiany występujące na powierzchni skóry mają lekko żółtawy odcień i przypominają bardziej łuski, aniżeli płatki. W dodatku dość mocno przylegają one do skóry, wobec czego mogą nie być tak zauważalne ze względu na zasłaniające je włosy.
W dodatku przy łupieżu tłustym łojotok ulega znacznemu nasileniu, wobec czego włosy zdecydowanie szybciej się przetłuszczają. Oprócz tego pojawia się świąd, który jest dotkliwszy niż w przypadku łupieżu suchego. Ponadto łupież tłusty może znacząco pogorszyć kondycję naszych włosów, które będą narażone na szybsze wypadanie.
W przedstawionych wcześniej rodzajach łupieżu wskazaliśmy też takie odmiany tego schorzenia, które w ogóle nie obejmują skóry głowy. Jeżeli zatem zauważyliśmy niepokojące zmiany na ciele – możemy z góry wykluczyć, że jest za to odpowiedzialny łupież suchy czy tłusty.
Łupież pstry jest jedną z najbardziej uciążliwych form. Choć jego bezpośrednią przyczyną również są drożdżaki z gatunku Malassezia, to jednak na tym kończą się podobieństwa. Plamy o brunatnym lub ciemnożółtym zabarwieniu przypominają łuski, które są widoczne szczególnie na plecach czy ramionach. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia łupieżu pstrego, jednak nawet kiedy uda nam się wyciszyć objawy, na skórze mogą pozostać trwałe odbarwienia.
Na tułowiu z kolei rozwija się łupież różowy Giberta, który jest najprawdopodobniej wywołany przez wirusa opryszczki. Z tego względu największa liczba zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy, który sprzyja przenoszeniu się wirusów. Początkowo schorzenie objawia się pojedynczą różowawą plamą, jednak z czasem ślady rozpraszają się na większą partię skóry.
Z kolei łupież biały bardzo często jest jednym z objawów atopowego zapalenia skóry – zmiany mogą pojawić się w następstwie wyprysków wywołanych właśnie AZS. W większości przypadków łupież biały diagnozowany jest u dzieci, jednak może wystąpić również u osób dorosłych. Odbarwione plamy są dość dobrze widoczne zwłaszcza latem, ponieważ nie opalają się tak jak reszta skóry.
Co powoduje łupież? Jak zdążyliśmy już nadmienić, jest on wynikiem nadaktywności drożdżaków, grzybów z gatunku Malassezia, które zaczynają gwałtownie się namnażać i żerować na powierzchni skóry głowy. Ich pokarmem stają się lipidy, sebum i inne substancje, które mogą znajdować się na tej owłosionej części ciała. Drożdżaki powodują, że naturalna równowaga skóry głowy zostaje zaburzona, wobec czego naskórek nie złuszcza się prawidłowo.
Jednak co sprawia, że w ogóle dochodzi do namnażania się tych grzybów? Przyczyn niestety może być bardzo wiele. Jednym z głównych czynników może być chociażby obniżona odporność organizmu lub inna choroba, z którą aktualnie walczy nasze ciało. W takim wypadku niezbędna może się okazać konsultacja ze specjalistą.
Oprócz tego na występowanie łupieżu mogą wpływać:
Jak widać, jest wiele odpowiedzi na pytanie, od czego powstaje łupież. Dlatego też, jeżeli zaczynamy dostrzegać niepokojące objawy, w tym łuszczący się naskórek, musimy zadziałać kompleksowo i zastanowić się, co możemy zmienić w codziennej rutynie.
Zastanawiając się, jak skutecznie pozbyć się łupieżu, zapewne wielu z nas rozważa w pierwszej kolejności wizytę u specjalisty. Rzeczywiście konsultacja z dermatologiem lub trychologiem może okazać się pomocna, jednak warto pamiętać, że nie zawsze będzie to konieczne. Łupież suchy, ze względu na swój dość łagodny przebieg, jest dość łatwy do zwalczenia nawet na własną rękę, oczywiście jeżeli zastosujemy kilka skutecznych sposobów.
Sprawa może wyglądać nieco inaczej, kiedy dotknął nas łupież tłusty, który jest zdecydowanie bardziej uciążliwy, a w związku z tym – odporniejszy na domowe metody. Wizytę u lekarza możemy zaplanować także wówczas, gdy łupież suchy nie ustępuje, a naskórek złuszcza się w coraz większych ilościach, przez co coraz trudniej jest nam zapanować nad wyglądem włosów i skóry głowy.
Oprócz tego musimy mieć na uwadze, że łupież może być objawem towarzyszącym niektórym chorobom, takim jak egzema, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. To schorzenia przewlekłe, o charakterze nawrotowym – podobnie zresztą jak sam łupież suchy – w przypadku których zdecydowanie warto być pod stałą opieką profesjonalisty.
Z pewnością w sytuacji, kiedy na naszych włosach czy ramionach widoczne są jasne płatki złuszczonego naskórka, zastanawiamy się, jak szybko pozbyć się łupieżu. Tymczasem może się zdarzyć, że będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, szczególnie jeżeli nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za pojawienie się tego schorzenia.
Niemniej odpowiednia pielęgnacja zawsze będzie odgrywała ogromną rolę w leczeniu łupieżu. Właściwie dobrane kosmetyki do skóry głowy pomogą nam zredukować uciążliwe objawy i tym samym poprawić wygląd włosów. Pamiętajmy, że to właśnie pielęgnacja skóry głowy jest tutaj najważniejsza, a w przywróceniu jej równowagi może pomóc gama Scalp Advanced od L'Oréal Professionnel.
Dobrze jest zacząć od podstaw, czyli od odpowiedniego szamponu. Jaki szampon na suchy łupież wybrać? Polecamy Szampon Oczyszczający skórę głowy Scalp Advanced, który posiada bardzo lekką, żelową konsystencję. Skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym sebum i pot, dzięki czemu po jego użyciu będziemy czuć się świeżo, czysto i komfortowo. W jego składzie znalazł się kwas AHA w stężeniu 3%, co pozwoli na delikatne złuszczenie naskórka. Oczywiście przed użyciem możemy także po prostu sięgnąć po peeling przeciwłupieżowy.
Z kolei dobrym szamponem na łupież tłusty może się okazać Kojący Szampon z niacynamidem Scalp Advanced, który został wzbogacony o niacynamid, czyli składnik aktywny o właściwościach łagodzących. W przypadku łupieżu tłustego szczególnie uciążliwe może być swędzenie skóry głowy, a zastosowanie tego szamponu pozwoli na przywrócenie pożądanego komfortu. Dodatkowo po jego użyciu włosy stają się miękkie, błyszczące i nawilżone, a skóra głowy jest dokładnie oczyszczona.
Jaki szampon na łupież suchy lub tłusty możemy jeszcze zastosować?
Rekomendujemy dość oczywisty wybór, czyli Szampon Przeciwłupieżowy Scalp Advanced. Został on wzbogacony o pirokton olaminy, a więc składnik znany ze swojej skuteczności w zakresie zwalczania łupieżu. Konsystencja produktu jest kremowa, a zarazem lekka, wobec czego nie obciąża skóry głowy czy włosów. Jednocześnie możemy być pewni, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte.
A jak często myć włosy z łupieżem? Chcąc jak najszybciej pozbyć się tego problemu, być może będziemy mieli ochotę sięgać po szampon nawet codziennie.
Pamiętajmy jednak, że zbyt częste oczyszczanie może naruszyć wrażliwą skórę głowy i zwiększyć łojotok, co nie pomoże nam w pozbyciu się łupieżu. Optymalna częstotliwość mycia wynosi natomiast co 2-3 dni.
Oczywiście sam szampon to nie wszystko, powinniśmy pamiętać także o tym, by odżywić skórę głowy. W ten sposób zostanie ona wzmocniona, co pozwoli na efektywne zredukowanie objawów wynikających z łupieżu.
Dlatego zachęcamy do stosowania Kremu do skóry głowy Intensywnie Kojącego Scalp Advanced. Jest przeznaczony właśnie do skóry głowy, ale jego formuła jest lekka, wobec czego nie musimy się obawiać, że przetłuści nasze włosy. Zamiast tego wygładza je, nabłyszcza i nawilża, a w dodatku ułatwia rozczesywanie. Z kolei podrażniona skóra głowy zostanie natychmiast ukojona.
Oprócz tego świetnym dodatkiem do rutyny pielęgnacyjnej może być Oczyszczająca Maska Z Glinką 2 w 1 Scalp Advanced. Ma dwa zastosowania – możemy użyć jej jako szamponu oczyszczającego bądź jako maskę do skóry głowy. Za sprawą glinki zanieczyszczenia, w tym sebum, pot czy pozostałości innych produktów, zostają sprawnie usunięte. Jednocześnie po nałożeniu tej maski nasze włosy będą lekkie i pełne objętości.
Żeby nasza pielęgnacja przeciwłupieżowa rzeczywiście okazała się skuteczna, warto także wdrożyć inne nawyki, dzięki którym pozbycie się łupieżu będzie zdecydowanie łatwiejsze.
Zarówno łupież suchy, jak i tłusty wymagają od nas sporej ilości czasu i uwagi. To nie tylko kwestia kosmetyków przeciwłupieżowych, ale także naszego stylu życia i ogólnego stanu zdrowia. Dlatego kiedy kondycja skóry głowy się pogarsza, włosy szybciej się przetłuszczają i są osłabione, a na ich powierzchni dostrzegasz białe płatki – pamiętaj, aby nie panikować. Jest wiele skutecznych metod pozbycia się łupieżu, a w razie potrzeby zawsze możesz zasięgnąć profesjonalnej pomocy.
Scalp Advanced | Szampon
Scalp Advanced | Krem do włosów
Scalp Advanced | Maska