Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Twoim problemem są przetłuszczające się włosy? Poznaj zasady prawidłowej pielęgnacji

Przetłuszczające się włosy to dość powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn. Kluczem do poradzenia sobie z tą przypadłością jest właściwa pielęgnacja, a także określenie, co może być powodem tego stanu. Tłuste włosy to nie wyrok – podpowiadamy, jak się z nimi obchodzić.

Włosy przetłuszczające się stanowią prawdziwe wyzwanie. Nadmiar sebum, które produkowane jest przez gruczoły łojowe, skleja kosmyki. Przez to wydaje się, że ich posiadacze nie dbają w wystarczającym stopniu o higienę, co powoduje dyskomfort i wpędza w kompleksy. Częste mycie może jednak tylko pogłębić ten problem, jeśli nie zostanie dobrana i wdrożona pielęgnacja odpowiednia do przetłuszczających się włosów. W radzeniu sobie z tym wyzwaniem może pomóc stosowanie profesjonalnych kosmetyków, a także zmiana stylu życia. Dzięki temu można pokonać nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Spis treści:

Przetłuszczające się włosy i skóra głowy. Jak je rozpoznać?

Przyczyny przetłuszczania się włosów. Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Inne czynniki, które wpływają na tłuste włosy i skórę głowy

Jak ograniczyć przetłuszczanie włosów? Zasady prawidłowej pielęgnacji

Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Przetłuszczające się włosy a stylizacja

Fryzury a przetłuszczające się włosy

Sposób na przetłuszczające się włosy? Kosmetyki do zadań specjalnych

Szampon do przetłuszczających się włosów

Wybieraj delikatne produkty

Najlepsze szampony na przetłuszczające się włosy

Odżywka do włosów przetłuszczających się

Najlepsze odżywki dla włosów z tendencją do przetłuszczania

Jak myć przetłuszczające się włosy?

Prawidłowe mycie włosów

Jak osuszać włosy po myciu?

Szybki sposób na tłuste włosy. Jak poprawić ich stan w kilka minut?

Domowe sposoby na tłuste włosy. Co zrobić, by włosy mniej się przetłuszczały?

Maseczka z drożdży na włosy

Ziołowe płukanki do włosów

Przetłuszczające się włosy – leczenie


Przetłuszczające się włosy i skóra głowy. Jak je rozpoznać?

Przetłuszczające się włosy wyglądają bardzo charakterystycznie. Można je rozpoznać po tym, że błyszczą się u nasady, są posklejane i lepkie. Niekiedy wiąże się to z wydzielaniem przez nie nieprzyjemnego zapachu. Tłuste włosy są zwykle cienkie i przyklapnięte – brakuje im życia i świeżości.

Oto najbardziej charakterystyczne symptomy nadmiernego przetłuszczania włosów i skóry głowy:

  • zbieranie się łoju, który jest przyczyną błyszczenia się kosmyków;
  • zlepianie się włosów w strąki;
  • brak objętości włosów – stają się płaskie i ciężkie.

Problemu nie rozwiązuje mycie włosów, a wkrótce po tym skórę głowy ponownie pokrywa warstwa sebum. Wraz z przetłuszczaniem się włosów może się pojawić również tendencja do ich wypadania.

Przyczyny przetłuszczania się włosów. Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Warto zaznaczyć, że problem tłustych włosów to nie jedyna kwestia, z jaką trzeba się zmierzyć. Odpowiedniej reakcji wymaga również powiązana z nim przetłuszczająca się skóra głowy. Co stoi za problemem przetłuszczających się włosów i skalpu?

Głównym „winowajcą” są gruczoły łojowe, których zadaniem jest produkcja łoju chroniącego skórę głowy przed działaniem drobnoustrojów i alergenów. Są zlokalizowane przy mieszkach włosowych, więc siłą rzeczy wytwarzane przez nie sebum osadza się również na kosmykach. Warto przy tym zaznaczyć, że jest to całkowicie naturalny proces, który może zostać jednak zaburzony.

Na zbyt intensywną pracę gruczołów mogą wpływać hormony, ale przyczynia się do tego także stosowanie silnych detergentów bezpośrednio na skórę głowy. Chcą chronić ją przed wysuszeniem, co prowadzi do tego, że substancja jest wydzielana w jeszcze większych ilościach. Osoby, które chcą zaradzić swojemu problemowi, zazwyczaj stosują agresywne środki myjące. Błędnie uważają bowiem, że przetłuszczające się włosy potrzebują właśnie silnego oczyszczania. Tymczasem skutkiem jest błędne koło, z którego trudno się wydostać bez profesjonalnych kosmetyków.

Inne czynniki, które wpływają na tłuste włosy i skórę głowy

Nie tylko hormony i niewłaściwa pielęgnacja wpływają na przetłuszczające się włosy. Wśród innych czynników można wskazać również:

  • niektóre choroby tarczycy i układu nerwowego;
  • intensywną stylizację włosów;
  • przewlekły stres;
  • niedobór witamin;
  • nieprawidłowe odżywianie;
  • podłoże genetyczne;
  • przegrzewanie skóry głowy.

kobieta zastanawiająca się nad przyczynami przetłuszczania jej włosów

Jak ograniczyć przetłuszczanie włosów? Zasady prawidłowej pielęgnacji

Czy tłuste włosy mogą wyglądać zdrowo i pięknie? To ważne pytanie, na które można odpowiedzieć twierdząco! Trzeba jednak wdrożyć odpowiednie zasady pielęgnacji, a także uzbroić się w cierpliwość. Aby osiągnąć odpowiednie rezultaty, należy dać kosmetykom czas, by mogły skutecznie zadziałać.

Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Do pielęgnacji włosów przetłuszczających się należy podejść z „otwartą głową”. Specjaliści radzą bowiem, by zwracać uwagę przede wszystkim na potrzeby kosmyków oraz tempo, w jakim sebum zajmuje skórę głowy. Być może konieczne okaże się ich codzienne mycie, ale jeśli tak nie będzie, wtedy liczbę takich zabiegów pielęgnacyjnych wystarczy ograniczyć do dwóch lub trzech w tygodniu. Poza tym koniecznie trzeba zadbać o prawidłową technikę mycia głowy.

Przetłuszczające się włosy a stylizacja

Kolejną kwestią, która dotyczy przetłuszczających się włosów, jest ich stylizacja. Błędy popełniane podczas układania i stylizowania fryzury również wpływają na pogłębienie problemu. O czym więc należy pamiętać, by zanadto nie obciążać problematycznych pasm? Warto kierować się kilkoma prostymi zasadami:

  • Suszenie włosów suszarką powinno odbywać się tylko z użyciem chłodnego lub letniego nawiewu.
  • Należy jak najbardziej ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji – one również wpływają na przetłuszczanie się włosów.
  • Trzeba unikać dotykania włosów w ciągu dnia, zwłaszcza przy twarzy.
  • Włosie szczotki dodatkowo rozprowadza sebum na całej długości włosów, dlatego najlepiej czesać się tylko rano i wieczorem.

Fryzury a przetłuszczające się włosy

Wpływ na przetłuszczające się włosy i skórę głowy ma również forma fryzury. Ciasne upięcia oraz mocno przylegające kosmyki nie będą odpowiednie – z natury tłuste włosy potrzebują oddechu i dostępu do powietrza. O wiele lepszym pomysłem będzie uniesienie ich u nasady i związanie luźnego kucyka lub koczka.

Warto zrezygnować także z grzywki. Krótkie pasma opadające na czoło przetłuszczają się najszybciej, dlatego wymagają częstego mycia. Bywa to prawdziwą udręką, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie pełne lekkości cięcie, które da kosmykom więcej życia.

Sposób na przetłuszczające się włosy? Kosmetyki do zadań specjalnych

Jaki jest skuteczny sposób na problem włosów przetłuszczających się? To przede wszystkim właściwy dobór kosmetyków i stosowanie odpowiedniej techniki podczas mycia. Nie jest bowiem obojętne, jakie szampony oraz odżywki trafiają na skórę głowy i włosy. Powinny to być delikatnie oczyszczające i nawilżające produkty. W ich składzie warto szukać glinek, a także naturalnych wyciągów roślinnych, na przykład z pokrzywy lub czarnej rzepy.

Szampon do przetłuszczających się włosów

Kluczowym preparatem zarówno na skórę głowy, jak i przetłuszczające się włosy jest szampon. Trzeba przy tym pamiętać o specyfice pasm – najczęściej kosmyki z tendencją do przetłuszczania są tłuste u nasady, natomiast ich końce bywają przesuszone. Pierwszy błąd polega na dobieraniu zbyt agresywnych detergentów, które sprawiają, że przetłuszczająca się skóra głowy jest dodatkowo „atakowana”.

Należy bowiem pamiętać, by szampon dobierać właśnie do jej potrzeb! Jeśli zostanie potraktowana zbyt mocnym specyfikiem, może to naruszyć barierę hydrolipidową naskórka. W ten sposób gruczoły łojowe otrzymają sygnał, że trzeba przywrócić optymalny poziom nawilżenia i zajmą się produkcją sebum, pogłębiając problem.

Wybieraj delikatne produkty

Co zatem będzie bardziej odpowiednie od mocnych szamponów? Warto sięgnąć po delikatne kosmetyki bez silikonów i innych silnie działających substancji. O wiele lepiej od agresywnych detergentów sprawdzą się łagodne produkty, utrzymujące naturalne pH skóry głowy. Po te mocniejsze można sięgać raz na jakiś czas, by dokładnie usunąć osadzające się zanieczyszczenia, jednak na pewno nie powinny stanowić podstawy pielęgnacji tłustych włosów.

Oprócz tego raz na kilka tygodni warto zastosować peeling trychologiczny. Przetłuszczająca się skóra głowy potrzebuje tego, by usunąć z niej warstwę zalegającego sebum, z którym szampony mogły sobie nie poradzić. W ten sposób poprawia się też ukrwienie głowy, a to z kolei wiąże się z porostem nowych włosów. Przypominamy, że ich nadmierne wypadanie bywa konsekwencją niekontrolowanego łojotoku.

Najlepsze szampony na przetłuszczające się włosy

Kluczem do tego, by zmniejszyć przetłuszczanie się włosów, jest dobór szamponu o odpowiednim składzie. Warto postawić na produkty, które są rekomendowane przez profesjonalnych stylistów fryzur, ponieważ składy są dobrze zbalansowane, co odróżnia je od kosmetyków drogeryjnych. Na szczególną uwagę zasługują produkty powstałe w laboratoriach L'Oréal Professionnel Paris. Produkty z linii Serie Expert doskonale odpowiadają na najważniejsze potrzeby włosów mających skłonność do przetłuszczania.

szampon kojący Scalp Advanced

Z myślą o wrażliwej skórze głowy powstał szampon kojący Scalp Advanced. Jeśli jest ona przesuszona i podrażniona, ten delikatny produkt wzbogacony niacynamid przyniesie jej prawdziwe ukojenie. Łagodnie ją oczyści, a przede wszystkim zapewni niesamowity komfort. Po jego użyciu włosy będą miękkie, nawilżone i błyszczące.

szampon oczyszczający Scalp Advanced

Godnym polecenia produktem na przetłuszczające się włosy z gamy Scalp Advanced jest również Szampon oczyszczający. Skutecznie pozbywa się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum czy pozostałości produktów z włosów i skóry głowy. Zapewnia uczucie świeżości i czystości. Posiada przyjemną, lekką i żelową konsystencję.

Jego formuła oparta jest na oczyszczającej wodzie zawierającej dodatek Citramine oraz witaminy E. Szampon znakomicie oczyszcza skórę głowy, usuwając z niej wszelkie osady oraz pozostałości produktów do stylizacji. Jest także łagodny dla włosów, które po jego użyciu stają się dogłębnie odżywione.

szampon Serioxyl Advanced

Hipoalergiczny szampon Serioxyl Advanced przeznaczony jest dla włosów cienkich, które mają tendencję do wypadania. Delikatnie oczyszcza wrażliwą skórę głowy, a zarazem działa odbudowująco na strukturę włosa. W jego składzie znajduje się magnez, który pomaga skutecznie oczyścić włosy u nasady i usunąć substancje, które mogą wykazywać negatywny wpływ na zdrowy wzrost włosów.

Odżywka do włosów przetłuszczających się

Włosom, które mają tendencję do przetłuszczania, nie można odmawiać odżywienia i regeneracji. Aby nie dopuścić do dalszego obciążania, trzeba jednak działać rozważnie. Odżywki i maski powinny być stosowane na początku rutyny pielęgnacyjnej. Nakłada się je przed myciem i pozostawia na około pół godziny, by składniki aktywne mogły przeniknąć do ich wnętrza.

Jeśli konieczne będzie zastosowanie tych produktów także po myciu, należy je aplikować od wysokości ucha w dół. Powinno się omijać nasadę pasm i skupiać wyłącznie na ich dolnej części. Przypominamy również zasadę, która mówi, by przy wyborze odżywki i maski kierować się rodzajem włosów.

Ze względu na skład wyróżniamy kosmetyki z humektantami, proteinami oraz emolientami. Aby dobrać odpowiednie, trzeba określić poziom porowatości włosów. Natomiast jeśli kryterium są potrzeby, możemy wskazać kosmetyki dla suchych i zniszczonych kosmyków, farbowanych czy kręconych.

Co na przetłuszczające się włosy? Te zwykle mają przesuszone końce, co może być spowodowane nadużywaniem silnych preparatów. Warto więc zadbać o ich nawilżanie i regenerację.

kobieta aplikująca odżywkę od połowy długości włosów

Najlepsze odżywki dla włosów z tendencją do przetłuszczania

maska oczyszczająca Scalp Advanced

Jeśli Twoja skóra głowy i włosy wykazują tendencję do przetłuszczania, bardzo dobrym rozwiązaniem okaże się Maska oczyszczająca z glinką 2 w 1 z gamy Scalp Advanced. To produkt, który może być stosowany zarówno jako szampon oraz jako maska do skóry głowy. To kosmetyk nie tylko o właściwościach oczyszczających, ale również kojących.

Stosowana jako szampon, pomaga odblokować i usunąć zanieczyszczenia, pozostałości po innych kosmetykach, nadmiar sebum i brud, jaki może zbierać się na włosach w ciągu dnia. Aplikowana jako maska, zapewnia głębsze oczyszczenie, a także sprawia, że włosy stają się lekkie i pełne objętości.

odżywka do włosów Absolut Repair

Przy włosach tłustych u nasady, ale mających suche końcówki sprawdzi się odżywka Absolut Repair. Jej składniki odbudowują ubytki powstałe we włóknach włosowych. W ten sposób we wnętrzu włosa zamykane są składniki odżywcze i woda. Po zastosowaniu odżywki włosy stają się gładkie, lśniące i miękkie w dotyku.

Pielęgnacja przed szamponem Metal Detox

W celu uzyskania pełnej regeneracji warto sięgnąć po znakomity kosmetyk, jakim jest Pielęgnacja przed szamponem, czyli nowość w gamie produktów Metal Detox. Sprawdzi się wyśmienicie w przypadku regeneracji pasm o dużej porowatości, poddawanych częstym zabiegom koloryzacji lub dekoloryzacji, a także tym, które wystawiane są na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, wysoka temperatura, czy zawarte w wodzie metale.

Pielęgnacja przed szamponem intensywnie regeneruje uszkodzone i łamliwe włosy: uzupełnia milion mikropęknięć w minutę. Dodaje włosom nawilżenia, wygładzenia, miękkości i sprawia, że stają się wypełnione, bardziej puszyste i zyskują zdrowy wygląd. Co więcej, Pielęgnacja przed szamponem jest bardzo wygodna w użyciu. Wystarczy, że przed aplikacją szamponu nałożysz ją na włosy i pozostawisz przez 1 minutę. Następnie zaaplikuj szampon i spłucz oba produkty.

odżywka do włosów Inforcer

Wzmocnienie włosów zapewnia odżywka Serie Expert Inforcer. Została wzbogacona o biotynę i witaminę B6. Doskonale sprawdzi się w walce z problemem włosów łamliwych oraz rozdwajających się końców. Regularne stosowanie sprawia, że stają się one mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Odżywka zapewnia kompleksową pielęgnację nawet włosom zniszczonym, również tym długim.

Jak myć przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy to wyzwanie, przy którym ważne są nie tylko odpowiednio dobrane preparaty. Znaczenie ma także technika mycia, temperatura wody czy nawet sposób odsączania z niej pasm. To wszystko wpływa na pracę gruczołów łojowych i może przyczynić się do jej unormowania lub pobudzić je do jeszcze bardziej intensywnej produkcji sebum.

Prawidłowe mycie włosów

Przetłuszczające się włosy wymagają delikatnych produktów. Warto pamiętać, by skupiać się na skórze głowy, nie na kosmykach. Oto kilka wskazówek:

  • Niewielką porcję szamponu najlepiej rozcieńczyć wodą i dopiero tak przygotowany roztwór nałożyć na głowę.
  • Szampon należy delikatnie wmasowywać w skalp.
  • Nie ma potrzeby, by rozprowadzać kosmetyk na całej długości włosów – wytworzona podczas masowania piana wystarczająco dokładnie obmyje końce.

Do mycia głowy nie należy używać gorącej wody. Szampon najlepiej spłukać strumieniem o letniej temperaturze. To również uspokoi gruczoły łojowe i ograniczy produkcję sebum.

kobieta myjąca włosy szamponem pod prysznicem

Jak osuszać włosy po myciu?

Niewłaściwe postępowanie po myciu głowy również może nasilać problem, więc warto wiedzieć, czego się wystrzegać. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z owijania jej turbanem z ręcznika. Podnosi to bowiem temperaturę, tworzy wokół włosów saunę i powoduje intensywne wytwarzanie się łoju.

Lepszym rozwiązaniem będzie odsączanie nadmiaru wody za pomocą papierowego ręcznika lub ręcznika z mikrofibry – są cienkie i doskonale chłoną wilgoć. Wystarczy je przyłożyć i lekko docisnąć do włosów, by osiągnąć zamierzony efekt. Kosmyków nie należy trzeć ani szarpać, ponieważ niszczy to ich strukturę.

Szybki sposób na tłuste włosy. Jak poprawić ich stan w kilka minut?

Kobiety, które chcą ograniczyć mycie głowy, często sięgają po suchy szampon. Jest to produkt powstały na bazie skrobi. Jego cząsteczki absorbują nadmiar sebum i w ciągu kilku chwil odświeżają kosmyki. Mimo że może zdziałać cuda, lepiej nie nadużywać tego kosmetyku, ponieważ nie oczyszcza skóry głowy ani włosów. Jednak suchy szampon doskonale sprawdzi się w sytuacjach awaryjnych, kiedy konieczne jest szybkie działanie.

suchy szampon do włosów TECNIART

Taki produkt znajduje się w ofercie L'Oréal Professionnel Paris. Suchy szampon Tecni.ART nie zawiera alkoholu, a przede wszystkim nie tworzy białego osadu na powierzchni włosów. Jego stosowanie nie wymaga wielkiej wprawy. Wystarczy dobrze wstrząsnąć pojemnikiem, a następnie nanieść spray na nasadę włosów. Ostatnim krokiem jest dokładne wmasowanie produktu i ułożenie fryzury.

Domowe sposoby na tłuste włosy. Co zrobić, by włosy mniej się przetłuszczały?

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy mogą stanowić uzupełnienie profesjonalnej pielęgnacji. Niektóre preparaty poprawiające ich kondycję da się przygotować w zaciszu własnej kuchni. Tego typu kuracje są delikatne i nie powinny przynieść szkody. Większość z nich po kilku tygodniach poprawia stan włosów, o ile składniki zostaną odpowiednio dobrane.

Maseczka z drożdży na włosy

Według mam i babć domowe sposoby na przetłuszczające się włosy powinny bazować na działaniu drożdży. Wystarczy rozpuścić je w mleku, a następnie nanieść mieszaninę od nasady aż po końcówki. Drożdże zawierają witaminę B6, są bogate w biotynę, wapń, magnez, selen czy żelazo. Dzięki temu normalizują działanie gruczołów łojowych i koją podrażnioną skórę głowy.

Trzeba pamiętać, że drożdże wydzielają charakterystyczny zapach, który nie każdemu odpowiada. Można jednak spróbować takiej kuracji i potraktować ją jako element uzupełniający profesjonalną pielęgnację włosów.

Ziołowe płukanki do włosów

Nie sposób zapomnieć o ziołach, które również normalizują wydzielanie sebum. Takie właściwości mają między innymi pokrzywa, mięta czy szałwia. Wystarczy przygotować napar, a po wystudzeniu dokładnie polać nim włosy. Tę kurację uzupełniającą stosuje się maksymalnie raz w tygodniu na kosmykach, które wcześniej zostały umyte szamponem.

Przetłuszczające się włosy – leczenie

Jeśli przetłuszczanie się włosów wynikało z błędów w pielęgnacji, wówczas zastosowanie odpowiednich kosmetyków i wdrożenie bardziej zbilansowanej diety powinno przynieść rezultaty. Jednak jeżeli mimo zmian codziennej rutyny sytuacja nie ulegnie poprawie, konieczna okaże się wizyta u dermatologa lub trychologa.

Nadprodukcja łoju może być objawem ŁZS (łojotokowego zapalenia skóry). Jest to schorzenie, które wymaga stosowania preparatów przeciwzapalnych i grzybobójczych, a także prawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Nawet jeżeli przetłuszczające się włosy nie stanowią problemu natury medycznej, można skorzystać ze wsparcia trychologa. Zabiegi, które proponuje w swoim gabinecie, opierają się na aromaterapii. Olejki znakomicie wpływają na włosy, a także relaksują i wprowadzają w błogi nastrój. Na tłuste włosy najlepszy będzie olejek szałwiowy, eukaliptusowy lub cytrynowy.

Często stosuje się także mezoterapię igłową na skórę głowy, która polega na wstrzyknięciu substancji odżywczych. W rezultacie można się spodziewać zatrzymania choroby, a do tego poprawy kondycji skóry głowy i włosów. Efekty widoczne są niemal natychmiast.

Tłuste włosy wymagają starannej pielęgnacji z zastosowaniem profesjonalnych preparatów, a często również leczenia. Nie trzeba obawiać się wizyty u dermatologa lub trychologa, ponieważ na stan włosów powinno pozytywnie wpłynąć zastosowanie odpowiednich zabiegów. Jeśli zostaną połączone z odpowiednimi kosmetykami i nowymi technikami mycia i suszenia, ich kondycja ulegnie poprawie. Trzeba wykazać się cierpliwością i systematycznością, ponieważ tylko to da rezultaty w postaci zdrowych i pełnych życia kosmyków.