Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Odżywki emolientowe – kiedy po nie sięgnąć?

Co zrobić, jeśli włosy stały się szorstkie, matowe i są podatne na puszenie? Trzeba wdrożyć prawidłową pielęgnację, która wygładzi ich strukturę, a także odpowiednio je dociąży. Taki efekt mogą zapewnić odżywki emolientowe. Warto się z nimi zaprzyjaźnić i zawsze mieć je pod ręką.

Zniszczone włosy potrzebują troskliwej opieki, dlatego należy traktować je z delikatnością. Powinny w tym pomóc odżywki emolientowe, pod warunkiem że zostaną dobrze dobrane do rodzaju włosów oraz problemu. Trzeba bowiem zaznaczyć, że choć emolienty znajdują się właściwie w każdym z tego typu kosmetyków do pielęgnacji włosów, nie jest obojętne, jaki ich rodzaj zostanie użyty.

Spis treści:

Czym jest odżywka emolientowa?

Odżywki emolientowe – co to?

Kiedy warto sięgnąć po odżywki emolientowe?

Jak stosować odżywki emolientowe?

Odżywka emolientowa w metodzie OMO

Efekty stosowania odżywek emolientowych

Jak znaleźć odpowiednie proporcje?

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania odżywek emolientowych?

Jak określić poziom porowatości włosów?

Określanie poziomu porowatości domowymi sposobami

Najlepsze odżywki emolientowe

Jakich składników warto szukać w tego typu produktach?

Odżywki emolientowe do włosów kręconych

Odżywki emolientowe do włosów wysokoporowatych

Odżywki emolientowe czy maski?

Maska a odżywka do włosów

Kłopoty z włosami? Przegląd odżywek i masek


Czym jest odżywka emolientowa?

Czasami ostatnią deską ratunku dla włosów są odżywki emolientowe. Skład tego rodzaju kosmetyków powinien obejmować produkty z jednej z trzech grup – oleje, parafiny albo woski. Mogą być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Trzeba jednak wiedzieć, które ich odmiany powinna zawierać odżywka emolientowa, jeśli chcesz zyskać pewność, że będzie działać skutecznie. Na liście wykorzystanych produktów warto szukać:

  • olejów odzwierzęcych (na przykład lanoliny);
  • mineralnych olejów (takich jak parafina);
  • olejów roślinnych (na przykład oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron, z pestek moreli, ze słodkich migdałów, z wiesiołka, oleju słonecznikowego czy konopnego);
  • naturalnego masła (na przykład shea lub kakaowego);
  • silikonów (można je rozpoznać po charakterystycznych końcówkach nazw, takich jak -cone, -xane);
  • polimerów i trójglicerydów.

Żaden z wymienionych wyżej rodzajów emolientów nie jest uniwersalny, więc należy dobierać je nie według własnego uznania, ale po dopasowaniu do rzeczywistych potrzeb włosów. Można jednak stwierdzić, że głównymi składnikami odżywki emolientowej są najczęściej masła i oleje roślinne.

nakładanie odżywki emolientowej na długie włosy

Odżywki emolientowe – co to?

Odżywki i maski emolientowe są doceniane, ponieważ odpowiadają za ochronę włosa przed niszczeniem i utratą wody. Na pogorszenie się ich stanu – łamanie, puszenie, plątanie czy przesuszanie – mogą wpływać źle dobrane kosmetyki, ale nie tylko. Często źródła problemu to farbowanie i metody stylizacji. Suszenie, prostowanie, tapirowanie czy kręcenie naruszają strukturę włosa, która następnie musi zostać odbudowana.

Odżywki emolientowe sprawdzą się do takich delikatnych zadań. Otulają bowiem kosmyki, domykając rozchylone łuski i tworzą przy tym ochronną warstwę, co zapobiega ich wysuszaniu. Na tym jednak nie kończy się ich działanie. Odżywki emolientowe częściowo odpowiadają za ochronę włosów przed szkodliwym działaniem promieni UV, a także wnikaniem do wnętrza ich włókien metali ciężkich. Te zazwyczaj są wchłaniane z wody, co prowadzi do osłabienia i większej łamliwości kosmyków.

Kiedy warto sięgnąć po odżywki emolientowe?

Stosowanie odżywek emolientowych polecane jest szczególnie osobom, które mają zniszczone, przesuszone lub osłabione farbowaniem włosy. Kosmetyki dobrze wpływają również na włosy kręcone. Chcemy jednak zaznaczyć, że co do ich stosowania nie ma tu sztywnej zasady. Najważniejsze, by zapamiętać, że emolienty trzeba dobierać do poziomu porowatości włosów, ponieważ każdy z nich wymaga innego traktowania. Dlaczego jest to tak ważne?

W przypadku emolientów trzeba zdawać sobie sprawę, że różnią się one wielkością cząsteczek. Niektóre będą mogły wniknąć do wnętrza włosa, lecz inne – nie. To, czy substancja się wchłonie, zależy przede wszystkim od porowatości, czyli stopnia odchylenia łusek włosowych. Czasem nawet stosowanie odżywek emolientowych nie poprawi stanu kosmyków. Warto także umieć rozpoznać, kiedy tego rodzaju wsparcie staje się nieodzowne.

Emolienty potrzebne są włosom, które:

  • stają się szorstkie w dotyku;
  • wydają się suche;
  • elektryzują się;
  • mają tendencję do puszenia.

Jak stosować odżywki emolientowe?

Odżywkę emolientową można stosować na kilka sposobów. Jeśli stanowi element codziennej rutyny pielęgnacyjnej, nakłada się ją tuż po umyciu włosów szamponem. Aby mogła skuteczniej zadziałać, najlepiej pozostawić kosmetyk na kilka – maksymalnie kilkanaście – minut i dopiero po tym czasie spłukać go wodą. Co ważne, odżywki sprawdzą się także jako kosmetyki bez spłukiwania – tu jednak trzeba zachować ostrożność, ponieważ łatwo przeciążyć kosmyki. Wystarczy użyć niewielkiej ilości produktu, by w ten sposób ujarzmić niesforne pukle.

Czysto emolientowe odżywki zalecane są także po zabiegu olejowania włosów. Do zalet emolientów należy bowiem zdolność usuwania lepkich resztek olejów, które pozostają po procedurze ich nakładania. Jeśli kosmetyk ma działać skutecznie, trzeba rozczesać go na powierzchni włosów i pozostawić na kilkadziesiąt minut (maksymalnie na godzinę), a po tym czasie spłukać ciepłą wodą.

rozczesywanie włosów po nałożeniu odżywki do włosów

Odżywka emolientowa w metodzie OMO

Metoda OMO jest chętnie stosowana przez kobiety, które doceniają jej efekty. Powinny ją wypróbować zwłaszcza posiadaczki włosów średnio i wysokoporowatych o bardziej rozchylonych łuskach, a także panie o kręconych i falujących kosmykach. Emolienty są bardzo istotne dla skuteczności tej metody, która składa się z trzech prostych kroków. Są nimi:

  • Nakładanie odżywki nawilżającej o lekkiej formule, którą rozprowadza się od połowy pasm i pozostawia na kilka minut;
  • Mycie głowy za pomocą łagodnego szamponu;
  • Nałożenie odżywki emolientowej – również od połowy długości włosów – i pozostawienie jej na kwadrans. Później kosmetyk należy dokładnie spłukać.

Trzyetapowa pielęgnacja pozwala zaspokoić potrzeby problematycznych włosów, które muszą zostać dobrze nawilżone, by mogły odzyskać zdrowy blask. Metodę OMO można stosować przy każdym myciu lub robić krótkie przerwy. Nie poleca się jej jedynie przy niskoporowatych i cienkich pasmach, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo, że zostaną zbytnio obciążone.

Efekty stosowania odżywek emolientowych

Stosowanie emolientów to często jedyny sposób na poprawę kondycji włosów suchych i zniszczonych, które poddają się destrukcyjnemu działaniu słońca, wiatru czy zanieczyszczeń. Odżywka emolientowa domyka łuski włosa, co sprawia, że w jego wnętrzu pozostają cząsteczki wody i składników odżywczych dostarczonych we wcześniejszych etapach pielęgnacji.

absolute repair molecular maska do włosów

Dzięki ich regularnemu stosowaniu włosy są lśniące i gładkie, odpowiednio dociążone, ale bez efektu przyklapnięcia. Stają się również sypkie i miękkie w dotyku. Emolienty są również potrzebne włosom kręconym, ponieważ je nawilżają, a zarazem wyraźnie podkreślają i poprawiają skręt loków. Każda kobieta marzy, by mieć właśnie taką fryzurę, a taki efekt pozwalają osiągnąć właśnie odżywki emolientowe.

W tym miejscu warto wspomnieć o gamie Absolut Repair Molecular od L’Oréal Professionnel Paris do bardzo zniszczonych włosów. Zawarte w niej produkty skutecznie odbudowują strukturę molekularną włosów, przywracają im siłę, elastyczność i sprężystość. Przykładowo, Maska Wzmacniająca strukturę włosów głęboko wnika w strukturę włosa, wzmacnia i naprawia, wygładza, ogranicza puszenie i co istotne, nie wymaga spłukiwania.

Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania odżywek emolientowych?

Warto zadać sobie istotne pytanie. Czy zawsze należy sięgać po odżywkę emolientową, by w ten sposób zakończyć pielęgnację włosów? Odpowiedź brzmi: nie! Włosy zdrowe, cienkie, niskoporowate mogą nie potrzebować tego typu produktów, ponieważ nie wymagają tak mocnego domykania łuski włosa. Wskutek nieodpowiednio dobranej pielęgnacji pojawią się opisane wyżej problemy – pukle staną się zbyt ciężkie i będą wyglądać na tłuste.

Rozwiązaniem może być odwrócenie zasady OMO (emolienty będą używane jako produkt inicjujący). Można się również zdecydować na kosmetyki humektantowe i proteinowe, których nie trzeba dodatkowo domykać. Powinny zawierać na przykład nawilżający kwas hialuronowy albo aloes.

Przed sięgnięciem po odżywkę emolientową warto dokładnie poznać rodzaj swoich włosów i określić ich poziom porowatości. Z tą wiedzą o wiele łatwiejsze okaże się ułożenie planu pielęgnacji kosmyków.

Jak określić poziom porowatości włosów?

Istnieje kilka sposobów na to, by określić stopień porowatości włosów. Można zasięgnąć porady fryzjera i uzyskać od niego podpowiedzi dotyczące pielęgnacji i pomoc w odpowiednim doborze kosmetyków. W tym kontekście warto wspomnieć o liniach L’Oréal Professionnel Paris, które zostały stworzone nie tylko dla profesjonalistów, lecz także kobiet, które nawet w domu chcą korzystać z produktów do pielęgnacji dających najlepsze rezultaty.

nakładanie odżywki do włosów

Określanie poziomu porowatości domowymi sposobami

Możliwe jest również samodzielne określenie poziomu porowatości włosów. Podstawę wniosków stanowi obserwacja skrętu:

  • włosy niskoporowate są zazwyczaj idealnie proste;
  • włosy średnioporowate mogą delikatnie falować;
  • włosy wysokoporowate są mocno falujące lub kręcone.

Jak określić porowatość włosów za pomocą testu? Swego czasu bardzo popularny był tzw. test w szklance wody, który polegał na umieszczeniu włosa w szklance z wodą i obserwacji jego położenia. Okazało się jednak, że nie jest on wystarczająco wiarygodny by określić właściwą porowatość włosa. Zamiast tego warto obserwować, jak zachowuje się mokry włos poddany rozciąganiu. W zależności od tego, czy będzie elastyczny jak guma czy na skutek rozciągania zostanie rozerwany, będzie mieć inną porowatość.

Najlepsze odżywki emolientowe

Warto jeszcze raz podkreślić, że odżywki emolientowe domykają łuski i zabezpieczają kosmyki przed utratą wody. Otulają zewnętrzną warstwę, tworząc swego rodzaju pancerz, który zabezpiecza przed uszkodzeniem. Aby mogły spełniać swoje zadanie, emolienty powinny zostać dobrze dobrane do poziomu porowatości włosów. Oleje różnią się między sobą wielkością cząsteczek i należy mieć to na uwadze przy zakupie produktu. Najlepsze odżywki emolientowe to zatem takie, które zostały dobrane do potrzeb kosmyków.

Jakich składników warto szukać w tego typu produktach?

Jaki skład powinny mieć najlepsze odżywki do włosów? Emolientowe zwykle opierają się na roślinnych olejkach oraz masłach. Często w ich składzie można znaleźć na przykład lanolinę oraz silikony. Są polecane zwłaszcza dla włosów średnioporowatych i mocno zniszczonych, ponieważ scalają je i odpowiednio dociążają, dając efekt prostych, bardziej zdyscyplinowanych kosmyków. Liczy się również ich miejsce na liście ze składem – im wyżej znajduje się na niej dany emolient, tym bogatsza w ten składnik jest wybrana odżywka.

Odżywki emolientowe do włosów kręconych

Włosy kręcone bywają bardzo problematyczne w pielęgnacji i utrzymaniu. Jeśli nie zapewnisz im odpowiedniego nawilżenia, mogą wyglądać na „sianowate” i bez życia. Odżywka emolientowa znakomicie podkreśla skręt włosów, nawilża je i sprawia, że stają się miękkie w dotyku i błyszczące. Warto jednak wiedzieć, jakiego rodzaju emolientów należy szukać w składzie takich produktów.

To przede wszystkim naturalne roślinne oleje:

  • olej z pestek winogron;
  • olej ze słodkich migdałów;
  • olej słonecznikowy;
  • olej z awokado;
  • olej kokosowy;
  • olej lniany.

Podczas dobierania odżywki należy pamiętać, by jej składniki nie obciążały włosów. Z tego powodu lepiej zdecydować się na odżywki emolientowe bez silikonów. Te bowiem, mimo że skutecznie chronią włosy przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, jednocześnie mogą źle wpływać na skręt loków. Jeżeli kosmetyk ma podkreślić naturalną strukturę włosa, lekkie olejki będą optymalnym rozwiązaniem.

Odżywki emolientowe do włosów wysokoporowatych

Włosy kręcone zwykle cechuje wysoka porowatość, więc jeśli szukasz odpowiedniej odżywki bogatej w emolienty, zwracaj uwagę na obecność wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym olejku z pestek winogron, lnianego, z rokitnika czy z orzechów włoskich. Włosy wysokoporowate bardzo dobrze reagują również na olejek arganowy. Co ważne, nie trzeba decydować się tylko na jeden rodzaj emolientów. W odżywkach bardzo często wykorzystuje się działanie kilku olejków, aby pogłębić efekt nawilżenia i wygładzenia włosów.

zdrowe odżywione kręcone włosy

Odżywki emolientowe czy maski?

Na rynku kosmetycznym dostępne są emolientowe odżywki i maski do włosów. Może to rodzić pytania o to, który z produktów wybrać, a przede wszystkim – czy podejmowanie decyzji o zakupie jednego z nich okaże się konieczne. Masek emolientowych nie można utożsamiać z odżywkami, ponieważ mają nieco inne zastosowanie i właściwości.

Maska a odżywka do włosów

Maska do włosów ma o wiele większe stężenie substancji aktywnych niż odżywka, dlatego stanowi uzupełnienie rutynowej pielęgnacji. Maski do włosów działają silniej i wnikają w strukturę włosa. Od odżywek różni je także konsystencja i sposób aplikacji. Stosuje się je co jakiś czas, nakładając na umyte włosy przynajmniej na 10 minut (choć zwykle ten czas bywa wydłużony – warto postępować według zaleceń producenta). Aby składniki aktywne mogły efektywniej zadziałać, najlepiej owinąć włosy ręcznikiem lub turbanem, ponieważ wyższa temperatura pobudza te substancje do działania.

Odpowiadając na pytanie o to, czy maska czy odżywka emolientowa będzie bardziej wskazana, radzimy stosować oba produkty zgodnie z ich przeznaczeniem. Sukces zagwarantuje prawidłowy dobór emolientów, a także stosowanie kilku różnych produktów, które mają je w swoim składzie.

Kłopoty z włosami? Przegląd odżywek i masek

Które produkty do pielęgnacji włosów będą odpowiednie dla suchych i zniszczonych kosmyków? Warto sięgnąć po kosmetyki polecane przez profesjonalistów, które odpowiadają na konkretne potrzeby niezdyscyplinowanych pukli.

Pielęgnacja przed szamponem Metal Detox

Ciekawym rozwiązaniem okaże się linia kosmetyków Metal Detox L’Oréal Professionnel Paris. To gama produktów, które odżywiają włosy, dodają im blasku, a także chronią przed osadzaniem się w ich wnętrzu metali ciężkich. Znajdziesz tam Kremowy szampon, maskę do włosów, Krem bez spłukiwania, Skoncentrowany olejek, Spray oraz Kurację zabezpieczającą włosy.

Warta uwagi jest przede wszystkim nowość w gamie, czyli Pielęgnacja przed szamponem. To kosmetyk, który jak wskazuje sama nazwa, aplikujemy przed nałożeniem szamponu i spłukujemy dopiero razem z nim. Kosmetyk ten skutecznie uzupełnia mikropęknięcia włosów i tym samym zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wody z metalami. Dzięki temu zmniejsza poziom ich porowatości, ułatwia rozczesywanie włosów, niezależnie od ich rodzaju, a także dodaje im miękkości i wygładzenia.

curl expression maska do włosów

Laboratorium L’Oréal Professionnel Paris stworzyło kosmetyk, który przeznaczony jest dla włosów kręconych. Intensywnie nawilżająca bogata maska Serie Expert Curl Expression ma w swoim składzie między innymi glicerynę pochodzenia roślinnego oraz wyciągi z nasion hibiskusa.

Zapewnia to kręconym i falowanym włosom optymalne nawilżenie i wzmocnienie. Maskę wyróżnia lekka konsystencja oraz łatwość rozprowadzania na włosach. Dla wzmocnienia efektów warto sięgnąć po inne produkty z gamy Curl Expression do włosów kręconych i suchych. Wśród nich znajduje się kremowy szampon, serum, spray przyspieszający suszenie, a także nawilżająca mgiełka.

Liss Unlimited  maska do włosów

Problem niezdyscyplinowanych, puszących się włosów rozwiązuje maska Liss Unlimited L’Oréal Professionnel. Dzięki technologii Pro Keratin kosmetyk przywraca im miękkość i elastyczność, a oprócz tego odżywia i odbudowuje włókno włosa. W składzie mamy również wzmacniający włosy olejek z wiesiołka oraz olejek z kukui. To za jego sprawą zniszczone włosy z tendencją do puszenia się przestają być tak podatne na wilgoć.