Włosy stały się matowe i brakuje im życia? Dla zniszczonych kosmyków najlepszym ratunkiem jest maska emolientowa, która działa niczym kompres. Głęboko odżywia i regeneruje, a przy tym zabezpiecza przed dalszymi uszkodzeniami powodowanymi nie tylko przez czynniki zewnętrzne, lecz także w wyniku złych nawyków pielęgnacyjnych.
Jak poznać, że włosy potrzebują ratunku, jakim jest maska emolientowa? Są oklapnięte, elektryzują się, puszą, straciły swój naturalny blask i stały się wysuszone. Właśnie w takich wypadkach warto sięgnąć po emolienty, które sprawdzają się w pielęgnacji włosów zniszczonych, wysoko- i średnioporowatych oraz kręconych. Substancje te domykają łuski włosowe, a przede wszystkim zapobiegają utracie składników odżywczych i wody. Przede wszystkim z tego powodu maski i odżywki emolientowe powinny znaleźć miejsce w każdej łazience.
Spis treści:
Czym jest maska emolientowa?
• Maska emolientowa – co to znaczy?
Jakie problemy rozwiązuje maska emolientowa?
Jak stosować maskę emolientową?
• Stosowanie maski emolientowej – prawidłowa technika
• Maski z emolientami – czas działania
Czy maska emolientowa jest produktem dla każdego?
• Emolienty – nie tylko do bardzo zniszczonych włosów
Efekty stosowania maski emolientowej
• Sygnały, że włosy otrzymały za dużo emolientów
Maska emolientowa czy proteinowa?
• Maska proteinowa na włosy
• Łączenie emolientów i protein
Rodzaje masek emolientowych
• Maski emolientowe z silikonami
• Maski emolientowe bez silikonów
• Maski emolientowe do włosów kręconych
• Maski emolientowe do włosów wysokoporowatych
• Maski emolientowe do włosów niskoporowatych
Przegląd masek emolientowych L’Oréal Professionnel Paris
• Na pomoc włosom zniszczonym i wysokoporowatym
• Regeneracja włosów normalnych
Czym jest maska emolientowa?
Maska do włosów jest produktem, z którym powinna zaprzyjaźnić się każda kobieta. Stanowi uzupełnienie rutynowej pielęgnacji – należy stosować ją po umyciu głowy szamponem. Składniki tego kosmetyku wnikają głęboko w strukturę włosa, podczas gdy te znajdujące się we wcześniej wymienionych produktach działają tylko na jego powierzchni.
Skoncentrowana maska z emolientami to element pielęgnacji, z którego nie może zrezygnować żadna posiadaczka suchych i szorstkich kosmyków. Dzięki aktywnym składnikom produkt przywraca optymalne nawilżenie włosom. Takie właściwości wykazuje zazwyczaj maska emolientowo-humektantowa.
Maska emolientowa – co to znaczy?
To, czy można mówić o masce emolientowej, czy nie, zależy od jej składu. Warto jednak określić, czym są emolienty. To takie związki jak:
- naturalne oleje;
- naturalne masła;
- alkohole tłuszczowe, np. Cetearyl Alcohol czy Cetyl Alcohol;
- silikony, np. Dimethicone lub Dimethiconol;
- woski, np. lanolina.
Substancje te otulają włos warstwą ochronną, wygładzając go i ujarzmiając niesforne kosmyki. Trzeba jednak uważać z ilością emolientów, ponieważ można za mocno obciążyć włosy – nadmiar powoduje, że stają się oklapnięte i bez życia.
Jakie problemy rozwiązuje maska emolientowa?
W jaki sposób objawia się niedobór emolientów? Włosy, którym ich brakuje, są szorstkie, puszą się i elektryzują. Oznacza to, że potrzebują dogłębnego nawilżenia, składników odżywczych i wygładzenia. Maski zawierające emolienty sprawdzą się również w przypadku włosów wysokoporowatych oraz tych ze średnią porowatością. Domykają bowiem łuski, przywracając miękkość oraz naturalny blask kosmyków. Warto po nie sięgać także w przypadku włosów falowanych i kręconych, które również mają specyficzne wymagania. Maska zawierająca emolienty na pewno podkreśli ich naturalny skręt i poprawi wygląd fryzury.
Trzeba jednak pamiętać o tym, by zachować równowagę PEH. Warto obserwować stan swoich włosów i dobierać kosmetyki przede wszystkim pod tym kątem. Nawet najlepsza maska emolientowa sobie nie poradzi, jeśli będzie stanowić jedyny element pielęgnacji.
Czasem konieczna okaże się rezygnacja z czystych emolientów na rzecz produktu, jakim jest maska emolientowo-humektantowo-proteinowa. Zawarte w niej trzy grupy składników odpowiadają za utrzymanie włosów w dobrej kondycji. Muszą być jednak stosowane w odpowiednich proporcjach, ponieważ tylko dzięki temu zapewnią równowagę kosmykom z problemami.
Aby odbudować osłonę lipidową, chroniącą przed uszkodzeniami, należy stawiać na produkty, w których składzie przeważają emolienty.
Jak stosować maskę emolientową?
Skoro już odpowiedzieliśmy na pytanie, co to jest maska emolientowa, warto sprawdzić, jak ją stosować, by przyniosła oczekiwane efekty. Sposób powinien być dobrany do rzeczywistych potrzeb włosów. Kosmetyk doskonale sprawdzi się jako druga odżywka w metodzie OMO, ponieważ będzie uzupełniać pielęgnację i natychmiast poprawi wygląd włosów.
Stosowanie maski emolientowej – prawidłowa technika
Aplikując maskę emolientową na włosy, należy pamiętać o tym, by nakładać ją na kosmyki, które zostaną umyte szamponem. Nadmiar wody trzeba dokładnie zebrać ręcznikiem – inaczej kosmetyk spłynie wraz z nią, natomiast resztka zostanie rozrzedzona i nie będzie działać tak intensywnie, jak powinna.
Maska do włosów powinna być nakładana nie na skórę głowy, ale mniej więcej od połowy długości kosmyków. Należy ją dokładnie wmasować i rozprowadzić, na przykład wczesując grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami. Wtedy jej składniki aktywne będą mogły działać jeszcze skuteczniej, gdy wnikną w głąb włosa.
Maski z emolientami – czas działania
Emolienty, które znajdują się w kosmetyku, potrzebują nieco więcej czasu, by przedostać się do włókna włosa. Z tego powodu maskę najlepiej trzymać dłużej niż tylko kilka minut – idealnie, by było to pół godziny. Dla wzmocnienia efektu warto założyć foliowy czepek i dodatkowo owinąć głowę ręcznikiem. Wyższa temperatura, jaką można w ten sposób uzyskać, podkręca emolienty i „zmusza” je do pracy.
Kiedy minie wyznaczony czas, trzeba dokładnie spłukać kosmetyk. Do tego celu nie powinno się używać gorącej wody – odpowiednia będzie letnia lub nawet chłodna. Dzięki temu o wiele lepiej domkną się łuski włosa, a kosmyki staną się gładsze i bardziej błyszczące.
Masek na włosy nie trzeba stosować codziennie. Jeśli celem jest utrzymanie ich w dobrej kondycji, wystarczy aplikować je raz w tygodniu. W przypadku zniszczonych i suchych pasm można to robić dwa razy w tygodniu. Trzeba trzymać się zasady, która mówi, by dopasowywać częstotliwość do kondycji włosów. W przeciwieństwie do odżywki, która pielęgnuje włosy tylko do kolejnego mycia, maska zapewnia długotrwałe działanie.
Czy maska emolientowa jest produktem dla każdego?
Maska emolientowa to produkt dla osób, które mają problemy z włosami zniszczonymi, przesuszonymi i podatnymi na elektryzowanie. Właśnie takie potrzebują najwięcej substancji, które otulą, wypełnią i zabezpieczą ich strukturę przed dalszymi uszkodzeniami. Tego rodzaju włosy najczęściej określamy jako wysokoporowate, o mocno rozchylonych łuskach. Maska z emolientami wygładza ich strukturę. Choć emolienty są polecane przy wysokiej porowatości, to nie tylko posiadaczki tego typu włosów powinny je stosować.
Emolienty – nie tylko do bardzo zniszczonych włosów
Tego typu pielęgnację może stosować praktycznie każdy, bez względu na stan kosmyków. Trzeba tylko dobrze dobrać rodzaj emolientów – wziąć pod uwagę wielkość ich cząsteczek – a także ilość tych substancji, która znajduje się w produkcie.
Nawet włosy delikatne, cienkie i niskoporowate będą potrzebować emolientów, choć nie w takiej dawce, jak te bardzo zniszczone. Aby o nie zadbać, warto sięgnąć po produkty wieloskładnikowe, a zarazem nie należy rezygnować z zabezpieczenia, jakie na powierzchni włosów tworzą emolienty.
Efekty stosowania maski emolientowej
Włosy łamliwe i zniszczone – między innymi wskutek źle dobranej pielęgnacji oraz codziennej stylizacji z użyciem wysokiej temperatury – potrzebują emolientów, by odzyskać zdrowy wygląd. Regularne stosowanie maski przywraca im doskonałą kondycję:
- włosy stają się gładkie i miękkie;
- emolienty zatrzymują wodę i inne składniki odżywcze w ich wnętrzu;
- włosy nie elektryzują się;
- kosmyki są bardziej błyszczące;
- znika problem puszących się włosów;
- włosy stają się bardziej dociążone i podatne na układanie.
Maska emolientowa działa już od pierwszego użycia, jednak aby jej stosowanie przyniosło długotrwałe efekty, należy aplikować ją regularnie. Nadal trzeba przy tym pamiętać o zasadzie złotego środka, ponieważ z tym produktem również można przesadzić.
Sygnały, że włosy otrzymały za dużo emolientów
Nadmiar emolientów od razu jest widoczny na włosach. Jak wspominaliśmy wcześniej, te substancje je chronią i wygładzają, ale również dociążają. Ten ostatni efekt sprawia, że zbyt częste stosowanie maski lub nakładanie za dużych ilości produktu prowadzi do oklapnięcia fryzury. Kosmyki wyglądają na tłuste i zbijają się w charakterystyczne strąki. Jeśli tak się stanie, wówczas warto na jakiś czas ograniczyć emolienty i wrócić do nich ponownie, jeśli okaże się to konieczne.
Maska emolientowa czy proteinowa?
Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele różnych masek do włosów. Przyglądając się tym emolientowym oraz proteinowym, można dojść do wniosku, że mają podobne właściwości. Wypełniają mikrouszkodzenia, odżywiają i wygładzają suche kosmyki. Jednak nie należy traktować ich równoważnie, ponieważ emolienty i proteiny wykazują zupełnie odmienne właściwości.
Maska proteinowa na włosy
Głównym składnikiem maski proteinowej są naturalne białka, takie jak keratyna, elastyna, a także proteiny jedwabiu, soi czy owsa. Stylizacja, farbowanie czy niewłaściwe kosmetyki – to wszystko prowadzi do uszkodzenia kosmków, niszcząc zawarte w nich białko. W efekcie włosy stają się zniszczone i łatwo się łamią. Aby zapobiegać kruszeniu i dalszej degradacji, należy sięgać po maskę proteinową.
Proteiny pozwalają zregenerować pasma, ponieważ wygładzają i wypełniają mikrouszkodzenia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że efekt utrzymuje się tylko przez jakiś czas. Warto zatem uzupełnić pielęgnację o maskę emolientową, która tworzy na włosach niewidzialny filtr, utrzymujący w jego wnętrzu wodę i wszystkie składniki odżywcze.
Efekty maski proteinowej najlepiej odczują włosy suche i delikatne. Natomiast te, które są szorstkie, spuszone i bez połysku, o wiele lepiej zareagują na emolienty. Jednak każdy rodzaj włosów wymaga zapewnienia im równowagi PEH, więc nie można rezygnować z żadnego z tych składników.
Łączenie emolientów i protein
Proteiny i emolienty można łączyć podczas trójetapowego mycia głowy. Metoda OMO polega na dwukrotnym stosowaniu odżywki lub maski (w zależności od potrzeb):
- Jako pierwszy można zastosować produkt z proteinami, który nawilży włosy i wniknie w ich głąb.
- Po upływie kilku minut należy umyć głowę delikatnym szamponem – wcześniejsze spłukiwanie maski proteinowej nie jest wymagane.
- Jako drugie odżywianie najlepsza będzie maska emolientowa, która otuli włosy i zabezpieczy je przed dalszymi uszkodzeniami.
Rodzaje masek emolientowych
Mimo że maski z emolientami przeznaczone są dla włosów wysokoporowatych, kręconych, zniszczonych i osłabionych farbowaniem, nie jest obojętne, jaki rodzaj trafi do Twojej łazienki. Warto zwracać uwagę na skład, dzięki któremu można określić, jakiemu problemowi zaradzą produkty. Składniki na początku listy występują w największej ilości. Na pierwszym miejscu powinny znajdować się naturalne oleje i masła, za cenne uznaje się również alkohole tłuszczowe. Sporne są za to silikony, dlatego na rynku dostępne są zarówno kosmetyki, które je zawierają, jak i produkty całkowicie wolne od tych substancji.
Maskę emolientową należy dobrać do porowatości swoich włosów. Trzeba także określić ich potrzeby. Na rynku można znaleźć kosmetyki, które zostały stworzone z myślą o konkretnych potrzebach:
- do włosów farbowanych;
- do włosów kręconych;
- do włosów cienkich;
- do włosów zniszczonych.
Maski emolientowe z silikonami
Maski, w których składzie znajdują się silikony, to dość kontrowersyjny temat. Tymczasem są to substancje bardzo pożyteczne dla niektórych rodzajów włosów. Można je stosować na włosach o wysokiej porowatości, suchych oraz bardzo zniszczonych. To właśnie silikony odpowiadają za tworzenie się na nich ochronnego filtra, który wygładza łuski i zatrzymuje wodę we wnętrzu włókien włosowych. Poza tym nie obciążają włosów, a jeśli ktoś czuje ich nadmiar, można zmyć je szamponem. Nie należy więc całkowicie rezygnować z masek emolientowych z silikonami, ponieważ te substancje widocznie poprawiają kondycję włosów.
Maski emolientowe bez silikonów
Maska emolientowa bez silikonów to kosmetyk, po który warto sięgnąć, jeżeli pojawią się takie problemy jak nadmierne przetłuszczanie czy osłabienie włosów. Taki kłopot mogą mieć posiadaczki kosmyków o niskiej porowatości – te łatwo przeciążyć. Najlepsza maska emolientowa do włosów tego typu powinna zawierać przede wszystkim naturalne oleje. W składzie mogą znaleźć się również alkohole tłuszczowe.
Maski emolientowe do włosów kręconych
Włosy kręcone wymagają specyficznej pielęgnacji, ponieważ mają tendencję do puszenia i przesuszania, przez co rozluźnia się ich skręt. Poza tym potrzebują regeneracji, nawilżenia i dociążenia, więc maska emolientowa powinna być kosmetykiem do zadań specjalnych. Aby podkreślić naturalny urok włosów kręconych, warto dobrze dobierać kosmetyki do ich pielęgnacji. Najlepiej zrezygnować z silikonów na rzecz bardziej nawilżających substancji. Doskonale sprawdzą się:
- masło kakaowe;
- olej z pestek winogron;
- olej lniany;
- olej z orzechów włoskich;
- olej konopny;
- olej z wiesiołka.
Maska może zostać uzupełniona nawilżającymi humektantami, na przykład kwasem hialuronowym, aloesem lub pantenolem, które jednak nie powinny znajdować się zbyt wysoko na liście składników.
Maski emolientowe do włosów wysokoporowatych
Maska emolientowa do włosów wysokoporowatych to kosmetyk, który jest niezbędny w ich pielęgnacji. Domyka otwarte łuski włosowe, co zapewnia im odpowiedni poziom odżywienia i nawilżenia. Kosmyki stają się gładkie i lśniące, zachwycają swoim naturalnym pięknem. Aby mogły być w optymalnej kondycji, stosowana maska emolientowa powinna zawierać:
- olej arganowy;
- olej ze słodkich migdałów;
- olej z wiesiołka;
- olej z pestek winogron;
- silikony;
- naturalne woski.
Substancje te otulają włos z wierzchu, wzmacniają go i sprawiają, że będzie bardziej odporny na uszkodzenia. Tym, co pogarsza stan kosmyków, jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja, częste prostowanie i używanie lokówki.
Maski emolientowe do włosów niskoporowatych
Czy włosom niskoporowatym potrzebna jest maska emolientowa? Włosy o niskiej porowatości nie wymagają domykania łusek, ponieważ nie stanowi to ich problemu. Są proste z natury, nie puszą się i nie przesuszają. Maska emolientowa do włosów niskoporowatych może być jednak stosowana profilaktycznie, by je zregenerować i zapewnić optymalną równowagę PEH. W tym celu wystarczy nałożyć ją raz na jakiś czas. Trzeba pamiętać, by w jej składzie nie znajdowały się substancje, które mocno obciążają kosmyki. Należy postawić przede wszystkim na naturalne oleje oraz masła (np. masło kakaowe lub shea).
Przegląd masek emolientowych L’Oréal Professionnel Paris
Szukasz sprawdzonych produktów do włosów? Warto sięgnąć po najlepsze propozycje renomowanej marki. L’Oréal Professionnel Paris oferuje gamy kosmetyków, z których korzystają styliści fryzur na całym świecie. Teraz profesjonalną pielęgnację można zapewnić sobie także we własnym domu!
Na pomoc włosom zniszczonym i wysokoporowatym
Jeśli Twoje włosy mają wysoką porowatość, są zniszczone i wymagają kompleksowej regeneracji, doskonałym wyborem okaże się gama kosmetyków Absolut Repair Molecular. Zawarte w niej produkty pozwalają na stworzenie kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej, która umożliwia przywrócenie włosom sprężystości, siły i elastyczności.
W gamie Absolut Repair Molecular warto zwrócić uwagę na Serum Wzmacniające Strukturę włosów o innowacyjnej technologii. to profesjonalny produkt do spłukiwania, który wnika głęboko w włókna, by skutecznie odbudować siłę włosów na poziomie molekularnym. po jego użyciu na włosach od razu zachodzi widoczna przemiana, a ich połysk i gładkość ulegają poprawie.
Kolejnym produktem z gamy Absolut Repair, który sprawdzi się w przypadku zniszczonych włosów jest Maska wzmacniająca strukturę włosów. Jest to produkt bez spłukiwania, który nie tylko głęboko wnika w strukturę włosa i go odbudowuje, ale także zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych, wygładza i ogranicza puszenie.
Maska Serie Expert Absolut Repair to również świetna pomoc dla zniszczonych włosów. Jej bogata, gęsta konsystencja otula je od zewnątrz, zapewniając dogłębne odżywienie. Formuła maski, która zawiera złotą quinoę (komosę ryżową), została wzbogacona również proteinami. Zapewnia skuteczną ochronę, a zarazem redukuje zniszczenia i sprawia, że włosy stają się bardziej błyszczące.
Nawilżająca maska Serie Expert Curl Expression to produkt przeznaczony zarówno do włosów mocno kręconych, jak i falowanych oraz suchych. Gwarantuje utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, jednak korzyści jest więcej. Podkreśla także skręt loków i nadaje im blask, a przede wszystkim chroni przed puszeniem. W składzie kosmetyku można znaleźć roślinną glicerynę oraz wyciąg z nasion hibiskusa.
Włosom niezdyscyplinowanym pomoże maska Serie Expert Liss Unlimited. Produkt chroni przed puszeniem, a jednocześnie dokładnie oczyszcza i odżywia włosy, które stają się błyszczące i miękkie w dotyku. Dzieje się tak dzięki olejkom z kukui i wiesiołka, które wygładzają splątane pasma, czyniąc je odpornymi na warunki zewnętrzne.
Regeneracja włosów normalnych
Niezależnie od tego, czy Twoje włosy są wysokoporowate lub wręcz przeciwnie – niskoporowate i na co dzień nie potrzebują bogatych emolientowych masek. Mimo to, warto zwrócić uwagę na ich kondycję i zadbać o to, by z czasem nie ulegały uszkodzeniom spowodowanym przez koloryzację, stylizację z użyciem ciepła, czy metale znajdujące się w wodzie.
Do codziennej pielęgnacji takich włosów świetnie sprawdzi się nowy produkt w gamie Metal Detox, czyli Pielęgnacja przed szamponem. To kosmetyk, który jak wskazuje jego nazwa, aplikujemy przed użyciem szamponu. Jego formuła sprawia, że może być z powodzeniem stosowany przed każdym myciem. Pielęgnacja przed szamponem uzupełnia milion mikropęknięć włosów w minutę, przeciwdziała porowatości i w natychmiastowy sposób ułatwia rozczesywanie włosów, niezależnie od rodzaju.
Maska emolientowa do włosów to znakomite rozwiązanie, jeżeli celem jest regeneracja zniszczonych pasm, które zostały wystawione na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych i odczuły efekty niewłaściwej pielęgnacji. Emolienty znakomicie współpracują z proteinami, ponieważ otulają włos od zewnątrz, utrzymując w jego wnętrzu wszystkie odżywcze składniki oraz wodę. Tego rodzaju kosmetyki sprawdzą się także w pielęgnacji włosów wysokoporowatych, ze szczególnym uwzględnieniem loków.