Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Łamliwe włosy

Nieodpowiednia dieta, zanieczyszczenia środowiska, częste zabiegi stylizacyjne, a także nieumiejętnie dobrana pielęgnacja – to tylko niektóre czynniki, które wpływają na kondycję włosów. Przez ich wpływ pasma stają się podatne na uszkodzenia. Suche, łamliwe, wypadające włosy trudno ułożyć, w dodatku mogą być przyczyną kompleksów. Istnieją jednak sposoby na łamliwe włosy, dzięki którym mogą odzyskać zdrowy i piękny wygląd. Koniecznie sprawdź, co na łamliwe włosy sprawdza się najlepiej!

Spis treści

Łamliwe włosy – przyczyny

Łamliwe włosy – co robić?

Suche i łamliwe włosy – domowe sposoby

Jak wzmocnić łamliwe włosy u fryzjera?

Kosmetyki do włosów łamliwych

Szampony na łamliwe włosy

Łamliwe włosy – odżywki, maski, oleje

Co na łamliwe włosy będzie najlepsze? Podsumowanie

Łamliwe włosy – przyczyny

Łamliwe włosy są suche, kruche, łatwo ulegają uszkodzeniom, w dodatku często mają rozdwojone końcówki. Ich wygląd nie zachwyca, a stworzenie dobrze wyglądającej fryzury zazwyczaj stanowi wyzwanie. Oprócz tego łamliwe włosy najczęściej są też matowe, pozbawione blasku i witalności. Co odpowiada za ich złą kondycję? Dlaczego włosy stają się kruche i łamliwe? I czy można poprawić ich stan? To pytania, które zadaje sobie wiele kobiet i mężczyzn starających się odzyskać zdrowy wygląd swoich pasm.

Przyczyn suchych, łamliwych włosów może być wiele. Jeśli i Ciebie dotyczy problem łamliwych włosów, zwróć uwagę na poniższe czynniki, które mogą przyczyniać się do osłabiania włosów i ich uszkodzeń:

  • niewłaściwa dieta pozbawiona wartościowych składników odżywczych;
  • nadużywanie alkoholu;
  • palenie papierosów;
  • brak nakrycia głowy przy bardzo niskich lub wysokich temperaturach;
  • częste kąpiele w chlorowanej wodzie;
  • zbyt częste farbowanie;
  • nadmierne wykonywanie trwałej ondulacji;
  • niewłaściwe oczyszczanie skóry głowy;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków;
  • częste kręcenie, prostowanie, rozjaśnianie włosów;
  • choroby skóry głowy – w tym atopowe zapalenie skóry;
  • wahania hormonalne – choroby tarczycy, menopauza;
  • nadmierny stres;
  • przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów.

Jak łatwo zauważyć, o kondycji naszych włosów w dużej mierze decydują codzienne nawyki, zarówno te związane z odżywianiem, jak i te wynikające ze stosowania kosmetyków. Warto pamiętać, że łamliwe końcówki włosów to wyzwanie, z którym można sobie poradzić. Jeśli w ostatnim czasie nasze pasma są wyraźnie pozbawione witalności, kruszą się i uszkadzają pod wpływem nawet najlżejszego dotyku, należy zastanowić się, czy nie naraziliśmy ich na działanie zbyt intensywnych zabiegów stylizujących, które mogłyby przyczynić się do naruszenia struktury włosa.

Łamliwe włosy – co robić?

Walkę o mocne, zdrowe włosy trzeba rozpocząć od prawidłowej pielęgnacji. Bardzo ważne jest mycie włosów, czyli dokładne oczyszczanie (również skóry głowy) z resztek kosmetyków, zanieczyszczeń, nagromadzonego martwego naskórka. Istotna jest technika mycia oraz jakość i rodzaj produktów, które stosujesz. Suche, łamliwe włosy potrzebują łagodnych, nawilżających preparatów, za sprawą których będą gładsze, elastyczniejsze, a przede wszystkim – nie będą tracić tak cennej dla nich wilgoci.

Aby dokładnie oczyścić skórę głowy, możesz regularnie (np. raz w tygodniu) wykonywać peeling. Po umyciu warto nakładać odżywki do włosów lub maski, które dodatkowo odżywią i nawilżą włosy. Dobrze, jeśli kosmetyki zawierają w składzie witaminy A, C, E, które chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, stymulują wzrost włosów, a także zmniejszają wydzielanie sebum. Na łamiące się włosy świetnie działają produkty z ceramidami, które uszczelniają łuski, nadając włosom sprężystość, oraz z olejami roślinnymi dbającymi o nawilżenie (olej awokado, olej kokosowy, olej lniany). Do włosów łamliwych potrzebujesz preparatów o właściwościach odbudowujących i wzmacniających.

Łamliwe włosy myj delikatnie, staraj się unikać ich szorowania, ciągnięcia czy nadmiernego pocierania – zamiast tego wykonaj łagodny masaż. Pamiętaj też, by nie aplikować szamponu bezpośrednio na włosy, a rozcieńczać go wodą na dłoni i dopiero nakładać na skalp. Ważne jest również, by do mycia nie używać gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura jest jednym z czynników powodujących podatność włosów na uszkodzenia. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się letni strumień. Oprócz tego do spłukania resztek kosmetyków możesz zastosować wodę przegotowaną lub przefiltrowaną – twarda woda sprawia, że na włosach gromadzi się obciążający je osad, który niekorzystnie wpływa na ich wygląd.

W przypadku włosów łamliwych szczególnie ważne jest, aby nie pocierać ich szorstkim ręcznikiem. Zamiast tego delikatnie odciśnij nadmiar wody w ręcznik z mikrofibry lub nawet bawełnianą koszulkę. Jeśli potrzebujesz skorzystać z suszarki, warto zastosować chłodny nawiew. Urządzeń do stylizacji na gorąco lepiej unikać, ale gdy nie wyobrażasz sobie bez nich układania fryzury – koniecznie zastosuj wcześniej kosmetyki o właściwościach termoochronnych.

Od czasu do czasu wykonaj olejowanie włosów. Nałóż wybrany olejek lub mieszankę olejków na wilgotne włosy i pozostaw na około godzinę. W przypadku olejowania zalecane jest najpierw zemulgowanie oleju na włosach, wobec czego najpierw należy je umyć przy pomocy odżywki lub maski, a dopiero później możemy sięgnąć po szampon.

Suche i łamliwe włosy – domowe sposoby

Aby zadbać o pasma i przywrócić im piękny, zdrowy wygląd, nie musisz od razu korzystać z pomocy specjalisty. Istnieją także proste, domowe sposoby na łamliwe włosy, które przyczynią się do poprawy ich kondycji. Przede wszystkim zwróć uwagę na porowatość – im większa, tym bardziej rozchylone łuski włosów. Oznacza to, że straciły one swoją naturalną ochronę i są bardziej podatne na uszkodzenia oraz działanie czynników zewnętrznych. Warto więc wybrać kosmetyki dopasowane do rodzaju włosów – szampon, odpowiednią odżywkę, maskę, a także olejki.

Warto też wypróbować metodę mycia włosów nazywaną OMO. Pierwszy etap polega na nałożeniu odżywki, która będzie ochraniać włosy podczas ich mycia. Po oczyszczeniu włosów i skóry głowy należy ponownie zaaplikować odżywkę, np. z dodatkiem emolientów, które domykają łuski włosa.

Dla pięknych i zdrowo wyglądających włosów bardzo ważna jest zbilansowana dieta. Wraz z pożywieniem należy dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, dlatego koniecznie wzbogać posiłki o zdrowe tłuszcze roślinne, nasiona i orzechy, jedz więcej warzyw i owoców. To właśnie niedobór składników odżywczych może spowodować łamliwe włosy. Czego brakuje w diecie w tym przypadku? Zwykle to niedobór białka, żelaza, cynku, miedzi oraz witamin z grupy B. Suche włosy dobrze też nawilżyć od środka – pij więcej wody, soków, herbat ziołowych.

Stan włosów poprawisz, rezygnując z ciasnych upięć. Wybieraj szczotki z miękkiego włosia, które nie będą szarpały i wyrywały pasm. Nie zapominaj też, że zbyt częste farbowanie i inne zabiegi upiększające mogą osłabić włosy – nierzadko zdarzają się przypadki łamliwych włosów po rozjaśnianiu. Należy zatem zachować odpowiednią częstotliwość w koloryzacji.

Jak wzmocnić łamliwe włosy u fryzjera?

Problemy z łamliwymi włosami można rozwiązać, wykonując profesjonalne zabiegi w salonach fryzjerskich. Do najpopularniejszych należy keratynowe prostowanie włosów pozwalające na dogłębną regenerację. Zabieg polega na wprasowaniu w pasma włosów preparatu keratynowego – efektem jest nie tylko ujarzmienie włosów i ich wyprostowanie, ale również wygładzenie, domknięcie łusek oraz uzupełnienie ubytków w strukturze włosa.

Włosy staną się piękniejsze, gdy zafundujesz im zabieg botoksu, podczas którego na łamiące się włosy nakładane są odżywcze koktajle, idealnie dopasowane do włosów suchych i podatnych na uszkodzenia. Efektem są miękkie, gładkie, lśniące i sprężyste włosy. Rezultaty mogą utrzymywać się nawet do 10 myć.

Jeśli chcesz powstrzymać wypadanie włosów i je wzmocnić, możesz też skorzystać z zabiegów infuzji tlenowej lub karboksyterapii. Zabiegi poprawiają krążenie krwi w skórze głowy, dzięki czemu mieszki włosowe są lepiej odżywione i pobudzone do pracy. Efekty uzyskasz również, jeśli zdecydujesz się na mezoterapię igłową, czyli ostrzykiwanie skóry głowy substancjami aktywnymi – aminokwasami, witaminami, minerałami, koenzymami, peptydami.

Kosmetyki do włosów łamliwych

Posiadacze łamliwych włosów powinni zwrócić uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Przykładowo rozdwajające się, łamliwe końcówki włosów mogą być spowodowane niedoborem biotyny, dlatego warto zaopatrzyć się w kosmetyki z tym składnikiem.

Włosy staną się na pewno mocniejsze i zdrowsze, jeśli dostarczysz im witamin i minerałów (cynk, krzem, witamina A, C, E, witaminy z grupy B). Warto też zwrócić uwagę na oleje roślinne, które mają właściwości antyoksydacyjne, czy kwas alginowy tworzący naturalną barierę ochronną. Które oleje najlepiej sprawdzą się w przypadku włosów łamliwych, suchych i zniszczonych?

  • Olej z kiełków pszenicy – odbudowuje ubytki w strukturze włosa, regeneruje, domyka łuski.
  • Olejek rycynowy – szczególnie przydatny, gdy zmagasz się z suchymi, łamliwymi, wypadającymi włosami.
  • Olej migdałowy – natłuszcza włosy, zapobiega przesuszeniu i puszeniu, wygładza strukturę, odżywia i nadaje blask.
  • Olej cedrowy – wzmacnia, zapobiega wypadaniu włosów.
  • Olej z wiesiołka, olej kukurydziany – wygładzają i dodają elastyczności, są szczególnie polecane dla łamliwych włosów.

Szampony na łamliwe włosy

Zadaniem szamponu jest oczyszczenie skóry głowy i włosów. Nie bez znaczenia jest rodzaj produktu, po który sięgniesz. Najlepiej stawiać na formuły delikatne, pozbawione bardzo silnych detergentów, które mogłyby dodatkowo przesuszać łamliwe włosy. Włosy z tendencją do łamania się potrzebują kosmetyków nawilżających i odżywiających, wspomagających regenerację.

Doskonałym przykładem takiego produktu jest Szampon odbudowujący Absolut Repair Molecular. To profesjonalny szampon, który powstał z myślą o każdym rodzaju włosów zniszczonych. Zawiera peptydy i 5 aminokwasów, co pozwala na odbudowę struktury molekularnej włosów*. Tym samym wyglądają na zdrowe, a przy tym są lśniące, sprężyste i wygładzone.

*Test instrumentalny struktury makromolekularnej na powierzchni włókien włosów po zastosowaniu koncentratu + szamponu + serum do spłukiwania+ maski bez spłukiwania Absolut Repair Molecular.

Serie Expert Inforcer Shampoo Packshot

Dobrym wyborem będzie również Szampon wzmacniający Serie Expert Inforcer, przeznaczony do włosów osłabionych, zniszczonych, łamliwych. Regenerujące działanie zawdzięcza zawartości biotyny oraz witaminy B6 – składniki te doceni także wrażliwa skóra głowy. Po zastosowaniu tego produktu włosy łatwiej się rozczesują, są wzmocnione i odżywione, a ich blask zdecydowanie się zwiększa.

W szamponach na łamliwe włosy powinny znaleźć się substancje nawilżające, natłuszczające, wygładzające i odżywcze: lipidy, ceramidy, proteiny, prowitaminy, oleje roślinne.

Łamliwe włosy – odżywki, maski, oleje

Odżywki na łamliwe włosy, podobnie jak maski oraz sera, to bardzo istotne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. To właśnie one dostarczają włosom najcenniejszych składników odżywczych, dzięki czemu możliwa jest ich odbudowa, dogłębne nawilżenie czy też wzmocnienie.

Po umyciu włosów możesz zastosować odbudowującą maskę bez spłukiwania Absolut Repair Molecular, która posiada kremową formułę również z dodatkiem peptydów oraz aminokwasów. To profesjonalny produkt, który wzmacnia i regeneruje każdy rodzaj zniszczonych włosów, w tym te podatne na łamanie się. Pasma odzyskują sprężystość i elastyczność, a do tego są chronione przed wysoką temperaturą do 230 stopni Celsjusza**.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w pielęgnacji dla łamliwych włosów będzie też odbudowujące serum bez spłukiwania Absolut Repair Molecular. Głęboko regeneruje zniszczone włosy, przywracając im sprężystość oraz zdrowy wygląd. Serum wykazuje natychmiastowe działanie w postaci silnie odżywionych i 3x mocniejszych włosów***. Wystarczy rozprowadzić równomierną ilość produktów zarówno na końcówki, jak i całą długość pasm.

Profesjonalna maska Absolut Repair Molecular to prawdziwy przełom w pielęgnacji łamliwych włosów. Dzięki zaawansowanej formule maska jest w stanie naprawić aż dwa laty uszkodzeń już po jednym użyciu*. Działa ona na poziomie molekularnym, odbudowując strukturę włosów zniszczoną przez codzienne czynniki uszkadzające. Maska przywraca włosom ich naturalną siłę, elastyczność i ruch, głęboko penetrując włókno włosa i zapewniając natychmiastową transformację. Jest to szczególnie ważne, ponieważ uszkodzone włosy tracą swoją molekularną strukturę peptydów, stając się słabe, nadmiernie elastyczne i pozbawione naturalnego ruchu.

*Na podstawie testu instrumentalnego na makromolekularnej strukturze włókna po zastosowaniu szamponu, serum do spłukiwania i maski bez spłukiwania.

Co na łamliwe włosy będzie najlepsze? Podsumowanie

Marzysz o pięknych, zdrowo wyglądających włosach, ale w ostatnim czasie stały się podatne na uszkodzenia, a przez to kruszą się i łamią? Najwyższa pora na wdrożenie odpowiednio dopasowanej, odżywczej pielęgnacji. Delikatne, a jednocześnie dokładne mycie, a do tego regularne stosowanie odżywek i masek szybko przyniesie oczekiwane rezultaty, jeśli postawisz na odpowiednie produkty. Stan włosów poprawisz, zmieniając też dietę na zdrowszą oraz zwracając uwagę, czy codzienne nawyki związane z czesaniem i układaniem włosów nie pogarszają ich kondycji. Piękne włosy wcale nie muszą być marzeniem – dzięki Twoim staraniom staną się rzeczywistością.

Bibliografia:

  • Brzezińska-Wcisło L., Lis-Święty A., Wcisło-Dziadecka D., Rogala-Poborska I., Trzmiel D., Wrodzone i nabyte zmiany struktury włosów, „Postępy Dermatologii i Alergologii” 2007, t. XXIV, nr 6.
  • Jachimowicz K., Zdrowe włosy, skóra i paznokcie - zalecenia żywieniowe oraz suplementacja, https://kcalmar.com/blog/2018/08/30/zdrowe-wlosy-skora-paznokcie/ [dostęp: 22.07.2024].

*Test instrumentalny struktury makromolekularnej na powierzchni włókna włosa po użyciu szamponu, serum do spłukiwania i maski bez spłukiwania Absolut Repair Molecular.
**Test instrumentalny po użyciu maski bez spłukiwania Absolut Repair Molecular.
***Test instrumentalny po użyciu serum do spłukiwania Absolut Repair Molecular.