Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Farbowane włosy – jak pielęgnować?

Marzy ci się inny kolor włosów, zastanawiasz się nad położeniem farby? Sprawdź, jak dbać o farbowane włosy, aby mieć kolor pod kontrolą!

Farbowane włosy – piękny kolor pod kontrolą!

Farbowane włosy potrzebują odpowiedniego traktowania. Zabieg koloryzacji to szybki sposób na metamorfozę, więc trudno z niego zrezygnować. Dlatego trzeba nauczyć się, jak postępować z kosmykami, których struktura została zmieniona farbowaniem lub rozjaśnianiem.

Koloryzacja włosów to jeden z podstawowych zabiegów fryzjerskich. Dzięki niemu można odświeżyć swój wizerunek, a także przykryć siwiznę. Chociaż coraz częściej naturalne siwe włosy noszone są z dumą, kobiety nadal walczą w ten sposób z upływającym czasem. Mimo że nowy odcień poprawia samopoczucie, z czasem farbowane włosy przestają zachwycać. Przez wypłukiwanie pigmentu i nieprawidłową pielęgnację stają się matowe i bez życia.

W takiej sytuacji najprościej umówić kolejną wizytę na odświeżenie koloru. Jednak częściej panie sięgają po drogeryjne produkty. Farby z drogerii mogą zawierać amoniak, który pogarsza kondycję pasm. Częste farbowanie lepiej zastąpić dobrze dobranymi kosmetykami. Dzięki nim włosy będą odżywione, a intensywny kolor utrzyma się o wiele dłużej.

Spis treści:

Farbowane włosy – czy warto zmieniać kolor?

Najczęstsze problemy włosów farbowanych.

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Regeneracja włosów po farbowaniu.

Domowe sposoby na włosy zniszczone farbowaniem.

Profesjonalne zabiegi na farbowane włosy.

Kosmetyki do zadań specjalnych.


Farbowane włosy – czy warto zmieniać kolor?

Dlaczego farbujemy włosy? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać w ludzkiej naturze. Różnego rodzaju techniki koloryzacji stosowano już w starożytności. Farbowanie włosów było popularne w dawnym Egipcie, Grecji oraz Rzymie. W Imperium odcień pukli mógł świadczyć o przynależności do konkretnej klasy społecznej. Patrycjuszki nosiły się rudo, a plebejuszki w zależności od zamożności farbowały włosy na blond lub czarno.

Współcześnie farbowanie włosów nie jest wyznacznikiem statusu. Kobiety decydują się na ten zabieg, by odświeżyć swój wygląd. Rzadko która jest bowiem zadowolona ze swojego naturalnego odcienia. Poza tym farbowanie kosmyków pozwala wyrazić siebie i wyróżnić się z tłumu.

Włosy farbowane – co wiąże się ze zmianą koloru?

Farbowane włosy wyglądają dobrze, jeśli są umiejętnie pielęgnowane. Niektóre kobiety przeprowadzają ten zabieg w domu. Wtedy trzeba się liczyć z pojawieniem problemu, jakim są zniszczone włosy po farbowaniu. Dlatego przed zmianą koloru warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Efekt pielęgnacji włosów farbowanych kosmetykami Metal Detox

Najczęstsze problemy włosów farbowanych

Włosy farbowane potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli pożegnać najczęstsze problemy. Podczas zabiegu dochodzi do ingerencji w ich strukturę. Aby pigment mógł odpowiednio zadziałać i zabarwić kosmyki, trzeba naruszyć zewnętrzną warstwę.

Tworzą ją łuski keratynowe, które w zdrowym włosie ściśle przylegają do siebie. Zabezpieczają go przed utratą składników odżywczych i nawilżenia. Dzięki temu pasma wyglądają zdrowo, są sprężyste, lśniące i mocne. W przypadku włosów farbowanych ta równowaga zostaje zachwiana. Jakie problemy mogą się wtedy pojawiać?

Zmiana porowatości

Zdrowy włos to taki o niskiej porowatości. Jeśli zabieg koloryzacji ma być skuteczny, fryzjer chemicznie odchyla łuski za pomocą oksydantu. W kolejnych etapach stosuje kosmetyki, które z powrotem je domykają. W domu trudniej zadbać o zachowanie tej równowagi. Kobiety często nie mają świadomości, jak postępować, by nie zniszczyć swoich fryzur. Po takich zabiegach włosy często stają się wysokoporowate. Są matowe i bez życia, pojawia się też skłonność do puszenia. To oznaka, że brakuje im emolientów, które domykają łuski i wygładzają powierzchnię pasm.

Utrata nawilżenia

Zmiana porowatości włosów farbowanych wiąże się również z utratą nawilżenia. W takim wypadku mają tendencję do elektryzowania, łamania i kruszenia. Suche włosy po farbowaniu oraz rozdwojone końcówki to bardzo częsty problem. Potęguje go również nieprawidłowe mycie oraz nadużywanie prostownicy. Wysokie temperatury oraz zbyt intensywne stylizowanie nie sprzyjają farbowanym włosom. Trzeba odpowiednio o nie zadbać i oprócz emolientów, dostarczać również nawilżających humektantów.

Osłabienie włosów farbowanych

Farbowane włosy mogą być osłabione, gdyż składniki farby uszkadzają ich strukturę. Kosmyki zbudowane są z keratyny, a brak tego białka przejawia się między innymi w trudnościach z układaniem włosów. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji włosów farbowanych powinny zawierać odpowiednie proteiny (białka) i aminokwasy. Pozwala to na intensywną odbudowę.

 

Jak pielęgnować farbowane włosy?

Codzienna pielęgnacja włosów farbowanych powinna opierać się na dobrze dobranych kosmetykach. Przede wszystkim należy stawiać na takie, które chronią kolor. Najlepiej, by w ich składzie znajdowały się naturalne składniki, takie jak oleje. Podstawą pielęgnacji włosów farbowanych jest szampon, ale należy stosować również odpowiednie odżywki oraz maski.

Produkty tego typu powinny nawilżać, odżywiać oraz regenerować kosmyki. Poza tym mogą pomóc w przedłużeniu intensywności koloru. Dzięki temu kolejny zabieg przesunie się w czasie.

Co jest ważne w pielęgnacji włosów farbowanych?

Po zabiegu koloryzacji trzeba odpowiednio dbać o farbowane włosy. Ich pielęgnacja to nie tylko stosowanie kosmetyków. Należy zmodyfikować swoje codzienne przyzwyczajenia:

  • szampon do mycia włosów farbowanych powinien być wcześniej rozwodniony – myć należy tylko skórę głowy, kosmyki oczyszczą się dzięki spływającej pianie;
  • podczas mycia nie należy pocierać skalpu, a delikatnie go masować;
  • spłukiwanie wodą trzeba ograniczyć do niezbędnego minimum – dzięki temu pigment dłużej utrzyma się we włosach;
  • woda nie może być zbyt gorąca, pasma powinny być opłukiwane chłodnym strumieniem (pozwoli to domknąć łuski);
  • warto zrezygnować lub ograniczyć korzystanie z urządzeń do stylizacji (suszarki, prostownicy, lokówki);
  • jeśli już włosy stylizowane są na gorąco, trzeba zapewnić im termoochronę.

Czego jeszcze potrzebują włosy farbowane? Pielęgnacja nie może pomijać kompleksowej regeneracji. Dzięki temu pasma po zmianie koloru odżyją i znowu staną się pełne blasku.

Regeneracja włosów po farbowaniu

Problem zniszczonych włosów zwykle dotyka osoby, które źle dobierają farbę. Najczęściej taki błąd popełniany jest przy zabiegach domowych. Jak zregenerować włosy po farbowaniu? Przede wszystkim trzeba przerwać samodzielne eksperymenty. Odpoczynek oraz troskliwa to wszystko, czego potrzebują uwrażliwione pasma.

Kiedy potrzebna jest regeneracja włosów?

Włosy farbowane potrzebują regeneracji, kiedy widocznie pogarsza się ich kondycja. Co powinno zwrócić szczególną uwagą? Najbardziej charakterystyczne symptomy to:

  • rozdwojone końcówki;
  • łamanie się włosów na ich długości;
  • utrata blasku i matowy odcień;
  • brak objętości;
  • włosy stają się szorstkie w dotyku.

Jak zregenerować włosy zniszczone farbowaniem?

Jednym ze skutecznych sposobów na to, jak odżywić włosy po farbowaniu i je zregenerować, jest pielęgnacja. Zachowanie równowagi PEH, czyli dostarczanie odpowiednich porcji protein, emolientów i humektantów, stanowi jedną z ważniejszych zasad.

Takie substancje znajdują się w profesjonalnych kosmetykach, przeznaczonych do włosów farbowanych. Dlatego warto po nie sięgać już od pierwszego mycia po koloryzacji lub rozjaśnianiu. Pozwolą ochronić pasma przed pielęgnacyjnymi błędami i eksperymentami.

Zniszczone włosy długo dochodzą do siebie. Dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość. Ważna jest również regularność wykonywania zabiegów regeneracyjnych.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Domowe sposoby na włosy zniszczone farbowaniem

Jak dbać o farbowane włosy w domowym zaciszu? Zabiegiem, który odżywi je po same końce, jest olejowanie. Jeżeli ma być skuteczny, trzeba dobrać olej do rodzaju porowatości. Po koloryzacji kosmyki zazwyczaj charakteryzują się wysoką porowatością.

Łuski są mocno rozchylone, więc trzeba zastosować olejki o większych cząsteczkach. Wśród polecanych produktów znajdują się między innymi:

  • olejek arganowy;
  • olejek ze słodkich migdałów;
  • olej rycynowy;
  • oliwa z oliwek;
  • olej z rokitnika.

Jak wykonać domowe olejowanie włosów?

Olejowanie włosów farbowanych nie jest skomplikowanym zabiegiem.

      1. Wystarczy podgrzać kilka łyżek wybranego oleju w kąpieli wodnej.
      2. Następnie nakłada się go na włosy pędzelkiem – mniej więcej od połowy długości.
      3. Olejek powinien pozostać na włosach około 3 godziny.
      4. Przed umyciem głowy, trzeba zemulgować olej za pomocą odżywki.

Profesjonalne zabiegi na farbowane włosy

Pielęgnacja włosów po farbowaniu może opierać się również na profesjonalnych zabiegach fryzjerskich. Poza tym również koloryzację warto wykonać u specjalisty, Minimalizuje bowiem ryzyko szkód, a jeśli odcień nie będzie zgodny z oczekiwaniami, z reguły da się to naprawić.

Oprócz tego w salonie fryzjerskim można skorzystać z profesjonalnych zabiegów, które przedłużą trwałość koloru. Jednym z nich jest tonowanie włosów. Najlepiej wykonać je preparatami bogatymi w witaminy oraz odżywcze składniki. Jest to świetny sposób na poprawę odcienia włosów pomiędzy koloryzacjami. Wpływa także na poprawę ich kondycji oraz regenerację.

Kosmetyki do włosów farbowanych Metal Detox

Kosmetyki do zadań specjalnych

Włosy farbowane potrzebują starannej pielęgnacji. Dlatego warto zastosować kosmetyki do zadań specjalnych. Korzystają z nich styliści fryzur na całym świecie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by profesjonalna pielęgnacja była możliwa również w domowym zaciszu.

Szampon do włosów farbowanych

Szampon jest kluczowym kosmetykiem do włosów farbowanych. Dokładnie oczyszcza skórę głowy oraz pasma z resztek produktu. Oprócz tego pielęgnuje i przedłuża trwałość koloru. Szukając sprawdzonego szamponu, warto sięgnąć po sprawdzone propozycje.

Odcienie blondu, ale też brązy i czernie, z czasem zyskują nieestetyczne refleksy. Ten problem rozwiązuje trio szamponów Chroma Crème L’Oréal Professionnel. Produkty neutralizują żółte odcienie w blondach oraz pomarańczowe lub czerwone prześwity, które pojawiają się we włosach farbowanych na brąz lub czerń. Kremowa konsystencja doskonale się rozprowadza i fantastycznie pieni.

Szampon Metal Detox L’Oréal Professionnel to prawdziwy produkt do zadań specjalnych. Chroni farbowane i rozjaśniane włosy przed odkładaniem się zanieczyszczeń oraz metali. Dzięki temu kolor jest bardziej, a przede wszystkim trwały. Fromuła szamponu, w której znajduje się Glikoamina oraz Ionene, delikatnie pielęgnuje włosy farbowane oraz skórę głowy.

Włosy koloryzowane zasługują na delikatną pielęgnację. Tę zapewnia szampon Vitamino Color L’Oréal Professionnel. W jego składzie znajduje się resweratrol. Jest to silny polifenol, który zabezpiecza odcień przed płowieniem. Regularne stosowanie zapewnia aż 8 tygodni ochrony koloru. Poza tym włosy stają się miękkie, ale dobrze oczyszczone.

Odżywka i maska do włosów farbowanych

Farbowane włosy potrzebują ochrony i odżywienia. Można to uzyskać, stosując kosmetyki pielęgnujące o bogatych składach. Warto postawić na produkty z tych samych serii, które powstały dla ochrony koloru.

Warta uwagi jest odżywka Vitamino Color L’Oréal Professionnel. Stosując ją po szamponie można jeszcze bardziej pogłębić jego działanie. Dzięki resweratrolowi produkt chroni włosy przed płowieniem i wypłukiwaniem koloru. Oprócz tego wzmacnia włosy i skutecznie je odżywia.

Jeszcze głębszą pielęgnację koloru zapewnia maska z tej samej serii. Maska Vitamino Color L’Oréal Professionnel ma kremową konsystencję. Dzięki temu przyjemnie się nakłada i łatwo równomierni wprowadzić ją we włosy. Delikatnie oczyszcza, a przy tym pielęgnuje kosmyki aż po same końce. Włosy farbowane jeszcze nigdy nie wyglądały tak zdrowo!

Maska Metal Detox L’Oréal Professionnel uzupełnia działanie szamponu z tej samej linii. Jej niezwykle skoncentrowana formuła znakomicie chroni włosy po koloryzacji. Dzięki Glikoaminie oraz Ionene kolor jest trwały i jednolity, a pasma dogłębnie odżywione. Maska działa błyskawicznie. Aby uzyskać pożądany efekt, wystarczy nałożyć ją tylko na 1 minutę!

Farbowane włosy mogą być zdrowe, błyszczące i zadbane. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe jedynie dzięki dobrze dobranej pielęgnacji. Najlepiej stosować kosmetyki, które powstały z myślą o koloryzowanych lub rozjaśnianych puklach. Znajdują się tam wszystkie składniki, jakie są niezbędne dla utrzymania ich w dobrej kondycji oraz ochrony intensywności odcienia.