Kolor włosów zależy od zawartości melaniny, czyli naturalnego barwnika obecnego w łodydze włosowej. Są dwa rodzaje melaniny:
- eumelanina (brązowo-czarna, więcej zawierają jej ciemne włosy),
- feomelanina (są to pigmenty jasne, żółto-pomarańczowo-czerwone, które dominują u blondynów i osób rudych).
Naturalne włosy blond są zwykle cieńsze i bardziej delikatnie niż ciemne, przez co są bardziej narażone na przesuszenie i uszkodzenia. Trudniej się też układają. Jesteś naturalną blondynką? Mamy też dobrą wiadomość – zwykle włosów blond jest więcej niż ciemnych u brunetek czy szatynek!
Włosy blond są marzeniem wielu kobiet, także tych, które z natury mają ciemny odcień włosów – i rzeczywiście mają wiele zalet! Nie chodzi tutaj tylko o to, że „mężczyźni wolą blondynki”, bo na ten stereotyp nie ma dowodów, a o gustach się nie dyskutuje. Jaśniejsze włosy odmładzają i nadają twarzy bardziej wypoczęty, łagodny i promienny wygląd, co doceniła niejedna kobieta, niezależnie od wieku!
Jeśli chcesz sprawdzić, jak wyglądasz w blondach i jaki odcień najlepiej do Ciebie pasuje, koniecznie skorzystaj z naszej unikalnej aplikacji Style My Hair, która pozwala na wirtualną koloryzację (na żywo lub na zdjęciu)!
Oczywiście, fryzjer, do którego idziesz na farbowanie włosów, powinien dobrać idealny dla ciebie odcień, biorąc pod uwagę nie tylko kolor twoich naturalnych włosów, ale też karnacji i skóry, a nawet brwi. Nie do każdego typu urody pasują blond włosy, czasami dobrym rozwiązaniem jest też rozjaśnienie i koloryzacja w postaci refleksów.
Charakterystyka rozjaśnionych włosów
Rozjaśnione włosy są najbardziej wymagające pod względem pielęgnacji – dobrze jest więc wiedzieć, na czym polega sam zabieg oraz jak dbać o blond włosy po takiej koloryzacji.
Rozjaśnianie włosów to silny proces chemiczny, który wpływa na ich ogólną kondycję – może powodować, że włosy stają się przesuszone, a nawet trwale uszkodzone i łamliwe, jeśli zabieg nie był wykonany profesjonalnie. Środek utleniający (rozcieńczony w odpowiednich proporcjach z kremem koloryzującym w farbach rozjaśniających) wchodzi w reakcję z naturalnym pigmentem włosów, prowadząc do jego odbarwienia (najbardziej podatna na to jest eumelanina, a więc barwnik charakterystyczny dla włosów ciemnych).
Podczas ustalania odpowiedniej pielęgnacji włosów po rozjaśnianiu, należy wziąć pod uwagę czynniki zewnętrzne, na które są one jeszcze bardziej podatne niż te ciemne lub naturalne. Znaczenie będą tutaj miały:
- promieniowanie UV,
- zanieczyszczenia,
- sól morska,
- toksyny,
- metale ciężkie.
Mogą powodować one, że włosy szybciej tracą ładny, jednolity odcień po farbowaniu, bywają przesuszone i uwrażliwione, matowe, pozbawione blasku i zdrowego wyglądu. Z tego powodu naprawdę potrzebują wyjątkowej troski! Na szczęście dzięki dostępności profesjonalnych kosmetyków do włosów po rozjaśnianiu i odpowiedniej pielęgnacji dłużej możesz cieszyć się pięknym kolorem i zadbanymi blond włosami!
Wpływ metali ciężkich na włosy po rozjaśnianiu
Włosy, zwłaszcza suche i porowate (z odchylonymi łuskami, szorstkie w dotyku), dosłownie chłoną zanieczyszczenia z powietrza i wody, w tym szczególnie metale ciężkie (np. arsen, kadm, ołów, rtęć, chrom, miedź, nikiel, żelazo). To ma wpływ na ich kondycję i wygląd – blond włosy szybciej matowieją, tracą ładny kolor, stają się suche i puszące. Co ciekawe, dodatkowo w cebulce włosa gromadzą się (za pośrednictwem płynów ustrojowych i limfy) mikroelementy, metale ciężkie i nierozpuszczalne cząsteczki (np. leki) obecne w całym organizmie – dzięki temu analizę włosa wykorzystuje się w wielu badaniach toksykologicznych.
Zagadnieniem tym zainteresowali się naukowcy laboratoriów L’Oréal, a 7 lat badań naukowych zaowocowało stworzeniem gamy produktów Metal Detox, które pozwalają wyłapywać i neutralizować metale ciężkie we włosach. Są one szczególnie polecane do blond włosów które ze względu na wysoką porowatość są narażone na osadzanie metali ciężkich.
Pielęgnacja włosów rozjaśnianych – o czym trzeba pamiętać?
Jak zatem dbać o blond włosy? Ważna będzie pielęgnacja włosów po rozjaśnianiu, jak również rutyna, która przygotuje je do tego zabiegu. Mocne i odżywione lepiej przyjmą pigmenty z farby, przez co kolor będzie równomierny i dłużej się utrzyma. Ważne będzie to, jakie kosmetyki do włosów rozjaśnianych wybierzesz oraz jak będziesz ich używać.
Pielęgnacja włosów blond rozjaśnianych: przygotowanie do farbowania
Wbrew pozorom pielęgnacja blond włosów zaczyna się już przed samym zabiegiem rozjaśniania. Włosy suche (a to najczęstszy problem blondynek) i porowate są bardzo podatne na odkładanie się zanieczyszczeń i metali, co utrudnia proces ich koloryzacji lub dekoloryzacji. Dlatego warto je odpowiednio przygotować przed wizytą w salonie fryzjerskim – dzięki temu zyskasz bardziej jednolity, błyszczący odcień blondu, a włosy będą bardziej odporne na działanie słońca i uszkodzenia mechaniczne. Niezbędne będzie więc odpowiednie oczyszczenie włosów z zanieczyszczeń oraz wzmocnienie ich przed obciążającym je rozjaśnianiem.
Szampon do włosów rozjaśnianych i blond
Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szamponu. Do blondu najlepsze są lekkie, nieobciążające szampony, które pozwalają dokładnie usunąć zanieczyszczenia z włosów i skóry głowy, a jednocześnie mają działanie nawilżające i ochronne przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Taki kosmetyk nie tylko więc oczyszcza, ale też pielęgnuje skórę głowy i włosy.
Regularne stosowanie szamponu z dodatkiem niebieskich lub fioletowych pigmentów zapobiega natomiast żółknięciu blondu i podtrzymuje chłodny odcień, pozwalając dłużej cieszyć się ich pięknym kolorem.
Odżywka i maska do włosów rozjaśnianych i blond
Stosowanie odżywek i masek – to obowiązkowy etap pielęgnacji blond włosów! Szukaj kosmetyków regenerujących, odżywczych i silnie nawilżających, które dbają o strukturę i połysk włosów, zapobiegają ich przesuszeniu, matowieniu i uszkodzeniom, a jednocześnie pielęgnują ich kolor i przedłużają jego trwałość. Odżywcze maski i profesjonalne odżywki do włosów rozjaśnianych zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia włosów, zmniejszają ich elektryzowanie, ułatwiają układanie. Stosuj je zawsze po umyciu włosów!
Jak dbać o włosy rozjaśniane?
O czym jeszcze pamiętać, gdy masz włosy blond? Wrażliwe, podatne na uszkodzenia mechaniczne i łamanie włosy rozjaśniane potrzebują Twojej łagodności i zastosowania odpowiednich technik stylizacji.
- Delikatne suszenie i rozczesywanie – jasne włosy łatwo można uszkodzić w sposób mechaniczny, dlatego pamiętaj, aby na co dzień obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Staraj się ich nie szarpać podczas mycia, a gdy osuszasz głowę po kąpieli, pozwól wilgoci wchłonąć się w ręcznik, unikając mocnego pocierania włosów i skóry głowy. To bardzo ważne, zwłaszcza że mokre kosmyki są jeszcze bardziej podatne na uszkodzenia!
- Łagodna stylizacja – to samo dotyczy zabiegów stylizacyjnych! Nie szarp włosów podczas czesania, a jeśli są skłonne do plątania, dobrą metodą będzie zastosowanie sprayu ułatwiającego rozczesywanie. Gdy nałożysz odżywkę lub maskę, możesz przeczesać je delikatnie grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami (przed spłukaniem kosmetyku). Nie upinaj ich ciasno (zwłaszcza wilgotnych), nie śpij ze związanymi włosami, zainwestuj w dobre akcesoria do czesania i stylizacji włosów, np. w profesjonalną szczotkę z naturalnym włosiem. Pamiętaj, że włosy narażone na naprężenia mechaniczne są bardziej skłonne do łamania, a nawet do nadmiernego wypadania! Nie służą im też często powtarzane zabiegi chemiczne, takie jak trwała.
- Ochrona przed gorącym powietrzem – każde włosy, ale rozjaśniane i blond szczególnie, nie lubią przegrzewania. Wysoka temperatura jest jednym z ich głównych przeciwników! Dotyczy to w głównej mierze używania suszarki, prostownicy, bardzo szkodliwe jest częste kręcenie lokówką. Dlatego ochrona przed ciepłem jest tutaj bardzo ważna – zarówno za pomocą kosmetyków termoochronnych, jak i wysokiej jakości urządzeń wyposażonych w takie funkcje. Po umyciu skóry głowy daj włosom przeschnąć naturalnie, zanim sięgniesz po suszarkę. Lepiej też suszyć głowę dłużej, ale nawiewem o niższej temperaturze (i zakończyć zimnym strumieniem, który domknie łuski), niż szybko i agresywnie, ryzykując nawet przypalenie włosów!
- Ochrona przed słońcem i zanieczyszczeniami – zarówno naturalne blond włosy, jak i te rozjaśniane są szczególnie podatne na działanie czynników środowiskowych, takich jak promieniowanie UV, cząsteczki metali ciężkich, toksyny, smog, ale też chlor w basenie czy sól morska. Dlatego do pielęgnacji włosów stosuj kosmetyki neutralizujące ich szkodliwy wpływ, latem dodatkowo chroń głowę kapeluszem lub filtrami przeciwsłonecznymi, a po kąpieli w morzu lub w basenie oczyść włosy, a jeśli ich mycie szamponem jest akurat niemożliwe, przynajmniej opłucz skórę głowy czystą wodą!
Jak dbać o rozjaśniane włosy z refleksami?